Government Dismisses Reports South Korea, Japan to Discuss Intelligence Deal

Hükümet Güney Kore- Japonya İstihbarat Anlaşması Görüşmesi Raporlarını Reddetti 

Savunma Bakanlığı, Güney Kore ve Japonya’nın askeri istihbaratı koruma anlaşması yapmak için görüşeceğine dair medya raporlarını reddetti.

Bakanlığın perşembe günü söylediğine göre Seoul, Tokyo ile bu konuda hiçbir görüşme yapmamıştır ve yapma planı da yoktur.

NHK’yı da kapsayan Japon medyasının, Güney Kore ve Japonya’dan bakan yardımcısı seviyesindeki yetkililerin ortaklaşa müdafa hakkını kullanım hakkını araştıracağı ve askeri istihbarat konularında görüşmeler düzenleyeceğini söylemesi üzerine Savunma Bakanlığı’nın yorumları geldi. Raporlara göre görüşmeler önümüzdeki ay düzenlenecek olan Seoul Savunma Söyleşisi’nde ele alınacak.

Bakanlık ayrıca, yaklaşan güvenlik görüşmeleri için gündemin henüz düzenlenmediğini söyledi.

Seoul Savunma Söyleşisi ilk kez geçen yıl Asya-Pasifik bölgesindeki güvenlik konularını ele almak için düzenlenmişti. Yaklaşan görüşmeler 23 ülkeden ve uluslararası organizasyonlardan yaklaşık 180 tane bakan yardımcısı statüsünde yetkilinin katılımıyla düzenlenecek.

meishenme

The Defense Ministry has dismissed media reports South Korea and Japan will hold talks about a deal on protecting military intelligence.

The ministry said Thursday that Seoul has held no discussions on the matter with Tokyo and has no plans to do so.

The ministry’s comments come after Japanese media, including NHK, said vice minister-level officials from South Korea and Japan will hold discussions on Japan’s pursuit to exercise the right to collective self-defense and the military intelligence accord. The reports said the talks would be held at next month’s Seoul Defense Dialogue.

The ministry also said no agenda has yet been set for the upcoming security meeting.

The Seoul Defense Dialogue was first held last year to tackle security issues concerning the Asia-Pacific region. The upcoming meeting will see the participation of some 180 vice minister-level officials from 23 countries and international organizations.

31.10.2013 KBS

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.