Goo Hye Sun visits Yeonpyeong Island residents

South Korea (대한민국)

Goo Hye Sun ve gönüllü yardımcıları, 7 Aralık’ta Yeonpyeong Adası sakinlerini ziyaret ettiler. Goo Hye Sun çocukluk yıllarının bir kısmını orada geçirmiştir.

Goo Hye Sun gönüllü olarak çalıştığı için bu durumun basın tarafından öğrenilmesini istemiyordu ama olay bir gönüllünün durum hakkında Twitter’da paylaşım yapması üzerine açığa çıktı.

Goo Hye Sun’ın ajansı YG Entertainment şöyle bir açıklama yaptı, “Sessizce ziyaretini gerçekleştirdi ve ada sakinleri de onu büyük bir ilgiyle karşıladılar.”

Daha öncede Shin Se Kyung, Lee Da Hae, Kim Jae Dong gibi bazı ünlüler adayı ziyaret ederek yardımlarda ve bağışlarda bulunmuşlardır.

butterfly7

On December 7th, actress Goo Hye Sun and numerous volunteer aides visited the residents of Yeonpyeong Island to lend them her support and spirit. She also spent her time with some of the children at a pre-school.

Due to the circumstances, she did not want her volunteer work to be known to the press, but news eventually made its way out after one volunteer tweeted about the event.

Representatives of her agency, YG Entertainment, revealed, “She visited quietly and claimed that she was touched with the warm way the island residents regarded her.”

Other celebrities have been lending aid to the cause, with previous reports of actresses Shin Se Kyung and Lee Da Hae visiting and donating rice, and gagman Kim Jae Dong donating $30,000 USD worth of relief aid.

(08.12.2010 – allkpop)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.