Global Team Finds Heaviest Antimatter

South Korea (대한민국)

Global Takım Ağır Anti Maddeler Keşfetti

Günney Koreli araştırmacıların da içinde yer aldığı global bir araştırma takımı, evrenin kökeni ile ilgili sırrı çözmeye yarayacak ip ucu niteliğindeki şaşırtıcı bir madde buldu.

Madde, insanoğlunun keşfettiği en ağır ve en durağan bir anti-madde olan helyum-4 çekirdeğinden oluşuyor.

Aralarında Pusan Ulusal Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Profesör Yu In-gwon’un önderliğinde bir ekibin de bulunduğu; 12 ülkeden 54 bilim adamının oluşturduğu global takım yaptığı açıklamada; en son yapılan bu keşfin, önceden düşünüldüğünün aksine antimaddelerin daha yaygın bir şekilde var olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Fizikteki en büyük sırlardan biri, Big Bang Teorisi’ne göre madde ve anti-maddelerin (madde karşıtı şeylerin) evrenin oluşumuyla birlikte yaratıldığı söylenmesine rağmen karşıt maddelerin dünyada görülmemesi idi.

sark_gunesi

A global research team with South Korean members has found a surprising substance that provides a clue to unraveling the mystery of the origin of the universe.

The substance is the antimatter helium-4 nucleus, which is the heaviest and most stable of antimatter nuclei mankind has ever discovered.

The global team of 54 think tanks from 12 countries, including a team from Pusan National University’s physics department led by Professor Yu In-gwon, says the latest discovery shows that antimatters can exist more extensively than previously thought.

One of the biggest mysteries in physics has been that while matters and antimatters were both created in the birth of the universe according to the Big Bang theory, antimatters have not been visible in the world.

25.04.2011 – KBS WORLD


Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.