Global economy seen as being more dependent on G3: BOK head

BOK başlığı:Küresel ekonomide G3’den daha bağımlı olarak görülüyor.

SEOUL, 24 Temmuz (Yonhap) – Güney Kore’nin en büyük merkez bankası Çarşamba dünya çapında ülkelerin küresel mali krizin ardından üç büyük ekonomi grubunun karşı karşıya ekonomik koşullara daha duyarlı olarak görülüyor dedi.

Kore Bankası (BOK) Valisi Kim Choong-soo Çin ve euro bölgesi A.B.D.’de ülkelerin yakından nasıl ekonomik koşullar gözlemlediklerini ekonomilerini yönlendirmek için herhangi bir kılavuz almaya bir teklif geliştireceklerini ekonomistler ile aylık bir toplantıda söyledi.

Vali ”Geçmişle karşılaştırıldığında, bu ülkelerin G3’ün daha bağımlı olarak görüldüğü görünüyor.” dedi.

20 gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler grubundan (G20) finansal şefleri Moskova’da haftasonu gerçekleşen görüşme sona erdi olarak onun sözleri geldi.

somederanged

SEOUL, July 24 (Yonhap) — South Korea’s top central banker said Wednesday that countries around the globe are seen as more sensitive to economic conditions facing the group of three major economies in the wake of the global financial crisis.

Bank of Korea (BOK) Gov. Kim Choong-soo said in a monthly meeting with economists that countries are closely watching how economic conditions in the U.S., the eurozone and China will evolve in a bid to receive any guideline for steering their economies.

“Compared with the past, it seems that countries are seen as being more dependent on G3,” the governor said.
His remarks came as financial chiefs from the group of 20 advanced and developing economies (G20) wrapped up their meeting on weekend in Moscow.

24.07.2013 – (Yonhap)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.