Girls’ Generation’s “Mr.Mr.” Music Video and Comeback Possibly Postponed, SM Gives Statement

Girls’ Generation’ın “Mr.Mr.” Klibinin Yayını ve Geri Dönüşünün Ertelenebileceği Söylendi, SM Açıklama Yaptı

Girls’ Generation hayranları için kötü haber! Yeni klibin yayını ve grubun dönüşü, yaşanan talihsiz bir olay nedeniyle ertelendi.

“Mr.Mr.” klip verilerinin önemli derecede büyük bir kısmının düzenleme işlemi sırasında bozulduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla, klibin ilk başta planlandığı gibi 19 Şubat’ta çıkması mümkün değil. Girls’ Generation yeni albümü için şimdiye kadar kısa bir tanıtım klibi ve altı ayrı tanıtım fotoğrafı yayınladı.

Bir SM Entertainment temsilcisi, Osen News’e yaptığı açıklamada, “Verilerin bazıları hasar gördü. Şu an kurtarma sürecindeyiz. Kesin bir karar almadan önce geri dönüş programlarının zamanı konusunda tartışıyoruz.” ifadesinde bulundu.

Grup aslında 19 Şubat’ta klibini yayınlamayı, bir gün sonra “M! Countdown”da yeni şarkısıyla ilk canlı performansını sergilemeyi ve ayın 24’ünde de albümünü yayınlamayı planlıyordu. Klibin zarar gören kısımları düzelene kadar, geri dönüş iki hafta gecikebilir.

Min-Hee Chang^^

Bad news for Girls’ Generation fans! The music video release and the group’s comeback has been postponed due to an incident with the music video.

A considerable amount of data of the music video for “Mr.Mr.” was corrupted during the editing process. Because of the loss, the music video cannot be released on February 19 as originally planned. Girls’ Generation had already released a short video teaser and six individual teaser images.

A representative of SM Entertainment told Osen News, “Some of the data was damaged. We are in the process of recovering. We are discussing the comeback schedule before we can make a decision.”

The group had originally planned to release the music video on February 19, make their comeback performance on “M!Countdown” the day after, and release the full album on the 24. If it comes to that the group has to re-shoot parts of their music video, the comeback could be delayed up to two weeks.

14.02.2014 – Soompi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.