Girl’s Day Wins #1 + Performances from SBS ‘Inkigayo’s January 12th Episodek

Girl’s Dsy SBS ‘Inkigayo’nun 12 Ocak’ta Yayınlanan Bölümünde 1. Oldu!

SBS’in ‘Inkigayo’ programı favori sanatçılarınızın performanslarıyla dolu olarak haftalık şovuyla ekranlara geldi! Sunucular, her zamanki gibi ZE:A üyesi Kwanghee, Lee Hyun Woo ve Girl’s Day üyesi Minah idi!

Bu bölümde, Rain “30SEXY” ve “La Song”, Ailee “Singing Got Better” ve Dal Shabet “B.B.B.” şarkılarıyla sahneye geri döndüler. K-Much “Good to Go” ile çıkış yaptı. Kim Kyung Rok “It’s Not a Big Deal” şarkısı için Block B’den P.O ile işbirliği yaptı. F.T. Island üyesi Seunghyun ve Song Eun Yi, Two Song Place adını alarak birlikte “Age-Height” ile sahne aldılar.

Birincilik için IU, MC the Max ve Girl’s Day aday gösterildi; ancak, en nihayetinde kazanan isim “Something” ile Girl’s Day oldu!

TVXQ, TASTY, Younha, VIXX, Timber, HISTORY, Airplane, HEYNE ve BEAT WIN bu bölümde performans sergileyen diğer sanatçılardı.

Min-Hee Chang^^

SBS’ Inkigayo is back with more fantastic stages, eclectic sounds, and excitement! Joining us will be entertaining hosts ZE:A’s Kwanghee, Lee Hyun Woo, and Girl’s Day’s Minah.

On this episode, Rain returned with “30SEXY” and “La Song”, Ailee made it known that her “Singing Got Better”, Dal Shabet came back with “B.B.B.”, K-Much debuted with “Good to Go”, Kim Kyung Rok teamed up with Block B’s P.O for “It’s Not a Big Deal”, and F.T. Island’s Seunghyun and Song Eun Yi got together as Two Song Place for “Age-Height”.

As for the winners, the first place nominees were IU, MC the Max, and Girl’s Day, but Girl’s Day took the win with “Something”. Congratulations!

There were also plenty of other great stages. Performers for the night included: TVXQ, TASTY, Younha, VIXX, Timber, HISTORY, Airplane, HEYNE, and BEAT WIN.

12.01.2014 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.