Gender equality minister visits Dokdo islets

South Korea (대한민국)

Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı Dokdo Adacıklarını Ziyaret Etti

Japonya’nın toprak istemi ve tarihi çarpıtma olayından sonra Cinsiyet Eşitliği ve Aile Bakanı Paik Hee-young (sağdan üçüncü, arka sıra) Kore Gönüllü Ajansı Bilgisayar Ağı (Vank) ile 25 Mayısta Güney Kore’nin doğu adacıkları olan Dokdo’yu ziyaret etti. Ziyareti sırasında Güney Kore’de yanlış anlaşılmaları düzeltmeye adanmış bir sivil toplum örgütü üyeleri ile objektiflere görüntü verdi.
Japonya daha sonra adacıklar için bakanın ziyareti sırasında duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Japon hükümetinin Mart ayında ortaokullar için yazılmış tarih ders kitaplarında açıklamış olduğu Dokdo’nun bir Japon toprağı olduğu, Güney Kore tarafından kesin bir dille reddedildi ve bir iddia olduğu belirtildi.

Michiru

Gender Equality and Family Minister Paik Hee-young (third from L, rear row) poses with members of the Voluntary Agency Network of Korea (VANK), a civic organization dedicated to correcting misinformation on South Korea and Japan’s territorial and history distortions, during her visit to South Korea’s easternmost islets of Dokdo on May 25. Japan later expressed regret over the minister’s visit to the islets. The Japanese government approved history textbooks for middle schools in March that state Dokdo is a Japanese territory, a claim flatly denied by South Korea.

26.05.2011 – Yonhap

http://img594.imageshack.us/img594/7917/pyh2011052600450034100p.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.