GD&TOP’s “Knock Out” banned on KBS, MBC, & SBS

~| Music News

South Korea (대한민국)

GD&TOP’nin “Knock Out” şarkısı, Kore’nin üç kanalında yasaklandı.

KBS, MBC ve SBS kanalları, şarkıda argo sözler kulanıldığını ve bu durumun, milli ruha zarar verdiği düşüncesi ile şarkıyı yasakladıklarını belirttiler.

Şarkı, müzik listelerinde popüler oldu. Şarkının yasaklandığı haberi duyulduğu zaman, hayranlar arasında tartışmalar oldu. Çoğunluk, bu yasaklanmanın “gülünç ve uygunsuz” olduğuna inanıyor.

YG Entertainment yetkilileri, “Şarkı çoktan yayınlandı. Şarkının, kanallarda yasalanması konusunda bir şey yapamayız. Şarkıda herhangi bir değişiklikte yapmayacağız.” dediler.

butterfly7

GD&TOP’s third title track, “Knock Out“, has been banned from all three public broadcasting networks.

KBS, MBC, and SBS stated that the reason for the ban was because the title and lyrics used slang, which they believed would damage the national psyche. The song itself has been popular on music charts, and news of the song’s ban quickly became a controversy amongst fans and netizens alike. The majority are of the belief that the ban is “ridiculous and out of line.”

Representatives of YG Entertainment commented, “The song has already been released to the public, and we cannot edit the title or the song just because the public broadcast networks ban it. We won’t be editing anything that damages the original meaning of the song.”

allkpop / 04.01.2011

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.