G-Dragon Wins #1 + Performances from the September 22nd Episode of SBS’ ‘Inkigayo’

TG-Dragon 1. Oldu! + SBS’in ‘Inkigayo’ Programının 22 Eylül’de Yayınlanan Bölümünden Performanslar

SBS’nin ‘Inkigayo’ programı muhteşem ve heyecan verici performanslarla dolu yepyeni bir bölümle haftalık şovu için geri döndü! Bugünkü gösteride sunucular olarak ZE:A üyesi Kwanhee, karizmatik aktör Lee Hyun Woo ve Girl’s Day’den Minah bize eşlik etti.

Bugün Mutizen ödülü için G-Dragon ve Mad Clown aday gösterildi. G-Dragon üst üste iki haftadır albümündeki iki şarkıyla aday oluyor. Bu hafta da “Black” ve “Crooked” şarkılarıyla Mutizen’e aday gösterildi.

En nihayetinde, G-Dragon “Crooked” ile Mad Clown’ı mağlup ederek Mutizen’i kazandı!

Bu hafta tek bir sanatçı dönüş yaptı. GI (Global Icon) “ㄱ” şarkısıyla sahne alarak ‘Inkigayo’da geri dönüşünü gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra, G-Dragon “Who You” şarkısıyla özel bir performans sergiledi.

Yine de çok sayıda büyük performans vardı. Bu akşamki bölümde sahne alan diğer sanatçılar: 5dolls (T-ara’dan Dani eşliğinde), NC.A, BTS, Mad Clown & Soyu, Sunmi, Kim Ye Rim, BTOB, KARA, Wassup, HISTORY, SPICA, Ladies’ Code, GI, Navi, TASTY, Sunny Days, K.Hunter, Royal Pirates, Say Yes ve TEEN TOP.

Min-Hee Chang^^

The time has come for yet another round of fantastic stages, eclectic sounds, and excitement in the air on today’s episode of SBS’ Inkigayo! Joining us will be entertaining hosts ZE:A’s Kwanghee, Lee Hyun Woo and Girl’s Day’s Minah.

The Mutizen nominees for this week were G-Dragon and Mad Clown. For the second week in a row, G-Dragon is nominated for two of the songs off his album. Both G-Dragon’s “Black” and “Crooked” were nominated songs for the mutizen.

In the end, Mad Clown was unable to overtake G-Dragon and he brought home the mutizen for “Crooked”.

On this episode, only one artist made a comeback. GI (Global Icon) returned to the ‘Inkigayo’ stage with their song “ㄱ”. In addition, G-Dragon held a special performance of his song ‘Who You”.

There were also still plenty of other great stages. Performers for the night included: 5dolls (featuring T-ara’s Dani), NC.A, BTS, Mad Clown & Soyu, Sunmi, Kim Ye Rim, BTOB, KARA, Wassup, HISTORY, SPICA, Ladies’ Code, GI, Navi, TASTY, Sunny Days, K.Hunter, Royal Pirates, Say Yes, and TEEN TOP.

22.09.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.