Korea-fans.com Türkiye & Kore Dostluk Forumu KOREA & TURKEY FRIENDSHIP
Koretown Los Angles - Baskı Önizleme

+- Korea-fans.com Türkiye & Kore Dostluk Forumu KOREA & TURKEY FRIENDSHIP (https://www.korea-fans.com/forum)
+-- Forum: KOREA (한국) (https://www.korea-fans.com/forum/forum-korea-54620-44397.html)
+--- Forum: About Korea (https://www.korea-fans.com/forum/forum-about-korea--1122.html)
+---- Forum: About Korea (https://www.korea-fans.com/forum/forum-about-korea.html)
+---- Konu Başlığı: Koretown Los Angles (/konu-koretown-los-angles.html)Koretown Los Angles - ^^Büşra - 25-10-2015

Kore mahallesi -Los Angles

[Resim: bieNWYM.jpg]

Kore mahalle; Kaliforniya Los Angeles merkezinde Sekizinci Caddesi ve Batı Caddesi yakınında bir mahalle. Koreliler 1960'larda büyük sayılarda göç başladığında, Orta Wilshire alanında konut bulmuştu. Burada büyüyen Kore nüfusa yönelik kira ve hoşgörüyü buldular, aynı zamanda pek çok işletmeler açtılar.Çoğu tarihi binaların cepheleri pişmiş toprakla korunmuş yani binalar için ek bir ekonomik harcama yapılmadan ayakta kalmıştır.
Los Angles şehri 2.7 kilometrekarelik arazide 120.000 sakiniyle en yoğun nüfuslu bölgedir.Bir geleneksel,etnik yerleşim bölgesini çağrıştıran ismine rağmen topluluğu; geleneksel sınırların dışında karmaşık ve sıkışık etki alanına sahiptir.Mahalle kültürüde Kore göçmen nüfusuna yönelik olmasına rağmen,Koreli iş sahipleri Kore mahallesi’ndeki Lotine toplumuyla güçlü bağlar oluşturuyor.Sakinlerinin yarısı Latin ve diğer Asyalılar olmak üzere topluluk; etnik çeşitliliği oldukça fazla hale gelmiştir. Amerika Birleşik Devletleri dışında doğan sakinlerin 3’te 2’siyle şehrin geri kalanına kıyasla yüksek bir rakamdır.
Tarih

[Resim: c5O335i.jpg]

Bölge 1930’larda Hollywood ile zirveye ulaştı.Ambassador Hotel 1930,1931,1932 ve 1934 yıllarında Akademi Ödülleri töreni düzenlemişti.Senatör Robert F.Kennedy’e 1968’de Ambassador Otelinde süikast düzenlendi. Bu dönemde çevredeki mahallelerde düşüş başladı(nüfus,ekonomi,sosyal anlamda).Sonrasında otel yapılarının çoğu yıkıldı,2009 yılında sitede ilk açılışı yapılan Robert F.Kennedy Toplum Okulları inşa edildi.
Wilshire’ın ortasında boşalan ticari ofis alanları 1960 yıllarında göz alıcılığya Güney Koreli göçmenleri kendisine çekti.1965 Göç ve Vatandaşlık Yasasıyla rahatlatınan federal göçmenlik kuralları çok daha büyük sayılarda gelen göçmenlerle son buldu. Burada birçok düşük fiyatlı kiralık konutlar ve açık işletmeler bulmuşlardı. Ypıların cephelerinin çoğu pişirilmiş topraktan olduğundan bu yapılar yeni işletmelerle dolduruldu,bu aynı zamanda ekonomik açıdan fayda sağladı.
1992 Los Angles olaylarının toplum üzerinde önemli bir etkisi olmuştu. Kore aslılı Amerikalılar düşük sosyal statü ve dil bariyeri sonucu kendilerini teslim alınmış gibi hissetti ve eğer herhangi bir durum olursa polis yetkililerinden yardım ve koruma talep etti. Profesör Loyola Marymount Üniversitesi'nde Asya Pasifik Amerikan Çalışmaları Programı Direktörü Edward Park, 1992 şiddet Koreli-Amerikalılar arasında siyasi aktivizm dalgası uyarılmış, ama bu uyarım aynı zamanda onları iki kampa bölünmüş. Liberaller günah keçiliğine ve ırkçı baskıya karşı savaşmak Los Angeles'taki diğer azınlıklarla birleştirmek için çalıştı. Muhafazakarlar ise kanun ve düzeni vurgulayıp, genellikle Cumhuriyetçi Parti'nin ekonomik ve sosyal politikalarını tercih ettiler. Muhafazakarlar;Koreliler ve diğer azınlıkların, özellikle siyahlar ve İspanyollar arasındaki siyasi farklılıkları vurgulama eğilimindeydiler.
2008 sonlarında, Los Angeles Şehiri Kore mahallesi (Hollywood'da birlikte ve South Park / LA yaşam şehir merkezindeki mahalle) özel bir grafik ilçe olarak belirlendi. Bu belirleme şu anda bina cephelerinin kurulu olmasını, şehir kodları ile izin verilmeyen dijital işaretler sisteminin, elektronik reklam panolarının sergilenmesine olanak sağlar. Times Meydanı ve Shibuya İlçe’sinde esinlenen LCD jumbotrons ile kaplı binalara izin verilmiştir. 300-kare blok grafik ile ilçe; doğudan batıya gelen 6 caddesi, kuzey ve güneyden Olimpiyat Bulvarı ve Andrews Place ve Shatto ile sınırlanmıştır.
Daha yakın zamanlarda, bazı sakinler siyasal iktidarı yaşaya topluluk nedeniyle ortalara kadar geriledi.
Kore mahallesi; Latin çoğunluğa sahip olduğu gibi, İspanyolca Latino müşterileri veya ilgi çekici Koreli mağaza sahipleri ile Korece konuşulan restoranlar ve bakkallarda Latino çalışanları bulmak hiçde alışılmadık bir şey değildir. Kore mahallesin’deki Koreliler ve Latinler arasındaki kültürel alışveriş bir örnektir. Korelilerin kullandığı malzemelerle güçlendirilmiştir klasik Meksika yemekleri,Los Angeles’taki Kore’den esinlenerek yapılan bunun gibi yemeklerle gezinen taco kamyonu popülerlik kazanmıştır.

Coğrafya

[Resim: 3n62BKV.png]

Mahalle merkezi orta Los Angeles’ta bulunur. 3 mil (5 km) şehire batıda, Hollywood güney-doğusuna 4 mil (6 km), Santa Monica Plajı'na 12 mil (19 km) ve Los Angeles Uluslararası Havaalanı'na 16 mil (26 km) uzaklıkta yer almaktadır.Mahalle arazisi 200 feet (61 m) ortalama yüksekliği ile, genellikle düzdür.

Los Angeles kent sınırları
Los Angeles şehrinde Kore mahallesi için, güneydeki Vermont Avenue bulvarından batıda Olimpiyat Bulvarına,Vermont Bulvarı Olimpiyat Bulvarı'ndan doğudaki Third Street caddesine, Third Street caddesi Vermont Avenue'dan kuzeyde Western Avenue'a (Bulvarı) resmi sınır olarak belirledi.Batı Caddesi Third Street'den Olimpiyat Bulvarı boyunca olan iş koridoru da dahil Doğu Hollywood'un alanı içinde yer alan Rosewood Avenue’a kadardır.2010 yılında kurulan sokağın her iki tarafı da sınırlara dahil (Los Angeles Kent Konseyi)

Haritalaması Los Angeles sınırları
Kore mahallesi kuzeyde Doğu Hollywood tarafından çevrili, güneyde Pico-Birlik, Harvard Tepeleri ve Arlington Heights, doğuda Westlake,batıda Widsor,kuzeydoğuda Westlake, güneydoğuda Şehir merkezi, güney batıda Mid şehri ve kuzey batıda Larchmont bulunur. Sokak sınırları batıda ve kuzeyde Beverly Bulvarı, Virgil Caddesi, Wilshire,doğuda Westmoreland Caddesi, güneyde Olimpiyat Bulvarı,Crenshaw Bulvarı ve Wilton Yerleşim yeri vardır.

Yakın yerler

[Resim: ks5SU0q.png]

Demografi
2000 yılı ABD nüfus sayımına göre mil kare başına 42.611 kişi, herhangi bir topluluğun en yüksek yoğunluğu 2.7 kare mile (mahalle-ortalama olarak) 115.070 ile Los Angeles sakinleri bulunmaktadır. 2008 yılında şehir nüfusunun 124,281’e yükseldiği tahmin ediliyor. Sakinleri için ortalama yaş 30, bu hem Kore mahallesi ve hem Los Angeles için bir yaş ortalaması oldu. Bunlar Los Angeles’taki mil kare başına düşen nüfus ile 2000 nüfus sayımına göre olan en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip 10 mahalle ve şehirdir.
1. Kore mahalle, Los Angeles, 42,611
2. Westlake, Los Angeles, 38,214
3. East Hollywood, Los Angeles, 31,095
4. Pico-Union, Los Angeles, 25,352
5. Maywood, California, 23,638
6. Harvard Heights, Los Angeles, 23,473
7. Hollywood, Los Angeles, 22,193
8. Walnut Park, California, 22,028
9. Palms, Los Angeles, 21,870
10. Adams-Normandie, Los Angeles, 21,848

Kore mahalle etnik açıdan"oldukça çeşitli" olarak kabul edildi. Dağılımı şöyle sıralarsak % 53.5 Latinler, % 32.2 Asyalılar, % 7.4 beyazlılar,% 4.8 siyahlar ve % 2’lik oranla diğerleri oldu.Kore (% 28.6) ve Meksika (% 23.9) yurtdışında doğmuş sakinlerinin% 68 oranıyla, doğum yerleri aynı olan bir bütün olarak kente kıyasla yüksek kabul edildi. 2008’de 20.000 $ Los Angeles için çok düşük bir rakam iken 30.558 $ ortalama yıllık hane geliri ile hanelerin yüzdesi yüksek değer kazandı. 2.7 kişilik ortalama hane halkı büyüklüğü, şehrin geri kalanı ile aynı oldu.Konutların% 93 kiracılar tarafından alınmışken geri kalanı daire sahiplerinden oluşan bir hane halkına sahipti. Hiç evlenmemiş erkekler ve kadınların yüzdeleri sırasıyla,% 44.6 ve % 36.2 ile ilçe en yüksek oranlara sahip olan şehirlerden birisidir.

Ekonomi

[Resim: Po3kMi0.jpg]

Olimpiyat Bulvarı; Kore diline ait işaretler,tabelalar ve yeni mavi-kiremit çatılı alışveriş merkezlerinin hakim olduğu blokları sahiptir. Bu ilk Koreli iş alanı; Olimpik Bulvarı, Vermont Avenue, 8. Caddesi ve Batı Caddesi ile sınırlanan bir alana yayıldı. Koreli iş alanı kuzey ve güneye üç mil Batı ve Vermont boyunca, doğu ve batıya iki mil Olimpiyat boyunca uzanan bir alana yayılmış durumda. Güney Koreli yatırımlar 1960'lardan beri mahalle ekonomisine büyük bir katkıda olmuştur. 2000'li yılların başından bu yana, bu yatırımlar ve yeni inşaat yatırımlar tahmini 1000000000 $ olarak bir balonlaşmayla, büyük oranda artmıştır. Bölgede ayrıca pek çok sayıda işlek restoran ve gece kulüpleri, özellikle de Kore barbekü restoranları ile karaoke barları gece hayatı sunmaktadır.
Asiana Havayolları Kore mahallesi’nde bir satış ofisi çalıştırmaktadır. Koren Air Amerika Birleşik Devletleri Yolcu İşlemleri merkezi Kore mallesi’neyakın Westlake’de yer almaktadır.Grupo TACA’nın Los Angeles TACA Merkezi 100P Suite 3600 Wilshire Boulevard içinde faaliyet göstermektedir.
Los Angeles Güney Kore Başkonsolosluğu 3243 Wilshire Boulevard'a bulunmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Los Angeles 443 Shatto’ta yer almakta olup,pasaport ve vize ofisi 500 Shatto Place’in üçüncü katındadır. El Salvador Başkonsolosluğu 3450 Wilshire Blvd.’de,Süit 250 ve Guatemala Başkonsolosluğu 3540 Wilshire Blvd.’de,Honduras ve Nikaragua Başkonsolosluğu 3550 Wilshire Blvd.’da son olarak Bolivya Başkonsolosluğu 3701 Wilshire Blvd.’da yer almaktadır.

Hükümet

Wilshire Center - Kore Mahalle Meclisi Los Angeles City tarafından bölgenin vatandaşlarının endişelerini ve Kent Konseyi temsil etmek adına destekleyici olarak belirlenmiştir. Konsey tarafından temsil edilen alan Kore mahalle & Wilshire Center’in yanı sıra bölümleri olan MacArthur Park, Hancock Park ve Orta Wilshire’ı da içerir.

Temsilciler
Kore mahalle 4. Bölgesi içinde yer alan Los Angeles kentinin ve kent konseyi Tom LaBogne tarafından temsil edilmektedir. Los Angeles County Bölgesi alanı, 2. Gözetmen Mark Ridley-Thomas tarafından temsil edilmektedir.Mike Davis, Kore mahalle alanını temsilen Devlet Meclisi üyesidir. Karen Bass ise Temsilciler Meclisi'nde Otuz yedinci Kongre İlçesi alanını temsil eder.

İtfaiye
Los Angeles İtfaiye Dört Yangın İstasyonu ile Kore mahalle camiasında hizmet vermektedir:

29.İstasyon Southwest Kore mahalle Wilshire Blvd.'da ve Wilton Caddesinde
13.İstasyon Güneydoğu Kore mahalle Blvd.'da ve Westmoreland Caddesinde
52.İstasyon Northwest Kore mahalle Avenue ve Batı Avenue'da
6.İstasyon Kuzeydoğu Kore mahalle Temple Street ve Virgil Avenue'da

Polis servisi

[Resim: fj6yXUK.jpg]

Los Angeles Şehri Los Angeles Polis Departmanı olarak yirmi bir yerel bölünmele polis hizmeti vermektedir.Kore mahalle Olimpiyat Bölümü tarafından hizmet verilir.Yeni istasyon inşaatını tamamladı ve 4 Ocak 2009 tarihinde hizmete açıldı.Korea mahallesi’nin tamamı Olimpiyat Bölümü sınırları içerisinde yer alıyor.


Öğrenim

25 yaş ve üzeri Kore mahallesi sakinleri, dört yıllık derece(diploma) ile şehir ve ilçe hem de bir ortalama oran %21,4 olarak saptandı.Bir lise diploması olan sakinlerinin yüzdesi ilçe için yüksekti. Kore mahalle sınırları içinde faaliyet gösteren okullar şunlardır:
Central City Value, LAUSD lisesi( 221 North Westmoreland Avenue’de)
Global Leadership Ambassador Okulu,(LAUSD K-12, 701 South Catalina Caddesinde)
New Open World Akademisi, (LAUSD K-12, 3201 West 8.caddede)
Virgil ortaokulu,( LAUSD, 152 North Vermont Avenue’da)
Young Oak Kim Akademisi, (LAUSD, 615 S. Shatto Place’da)
Cahuenga ilk Okulu, (LAUSD, 220 South Hobart Boulevard’da)
Saint Brendan Okulu, özel öğretim,(238 South Manhattan’da)
New Horizon Okulu/Los Angeles, özel öğretim(434 South Vermont Avenue’da)
Saint James' Episcopal Day School, özel öğretim(625 South Saint Andrews’da)
Camino Nuevo Charter Akademisi, (LAUSD charter, 697 South Burlington Avenue’da)
Saint Gregory Nazianzen, özel öğretim, (911 South Norton Avenue’da)
Wilton Place İlk Öğretim Okulu,( LAUSD, 745 South Wilton’da)
Hobart Boulevard İlk Öğretim Okulu,( LAUSD, 980 South Hobart Boulevard’da)
Mariposa-Nabi Primary Center,( LAUSD, 987 South Mariposa Avenue’da)

Diğer eğitim

Güney Kore hükümetine bağlı Koreli Eğitim Merkezleri, 680 Wilshire Place Suite’de yer almaktadır.Güneybatı Hukuk Fakültesi lisans ve derece programları sunmaktadır.Westmoreland Binası ve 3050 Wilshire Bulvarı'nda eski Bullock'un Wilshire binasında bulunmaktadır.

Halk kütüphaneleri

[Resim: 8eTDhgq.gif]
Pio Pico Kore mahalle Şube Kütüphanesi Los Angeles Halk Kütüphanesi alanı içinde hizmet vermektedir.

Festivaller

[Resim: UTZJWEi.jpg]

Yıllık festivaller, Kore Festivali & Parade dahil olmak üzere, Seul Barış Parkı’ndaki yürüyüş Olimpiyat Bulvarı üzerinde yapışır.Wilshire Merkezi İş Geliştirme Bölgesi (WCBID) Yıllık Earth Day Bedava / Araba Günü Festivali Wilshire’da her yıl 22 Nisan’da yapışır.

Topluluk Kuruluşları

(KIWA- Kore mahalle Immigrant Workers Alliance): Kore mahallesi Göçmen İşçiler Birliği sosyal değişim adına toplumu organize eden önemli bir topluluk organizasyondur. i Los Angeles Kore mahalle alanımerkezlidir.
bknz:

Ulaşım

[Resim: 2xHpKnp.jpg]
İki metro hatları çalışmaktadır. Kırmızı hat – Kuzey Hollywood’dan Vermont Avenue, LA(Los Angles) şehir merkezi boyunca gider.Wilshire Bulvarı boyunca uzanan Mor Hatt.Her ikisi de Kore mahalle veya yakınılarına giderek çalışöaktadır.
Bu iki metro hattına ek olarak, sayısız metro express'i, ilçe yoluyla giden hızlı ve yerel otobüs hatları çalışmaktdır.Hızlı hatlar 710 Crenshaw, 720 Wilshire, 728 Olympic'i, 754 Vermont ve 757 Westerm.Yerel hatları ise, 207 Western,20 Wilshire / Westwood,204 Vermont ve 206 Normandie’i içerir. Koreatown’da birçok MTA otobüs hattı 24 saat hizmet sunmaktadır.
LADOT üç ilçe’den ilçeye DASH güzergahları olarak, biri Commuter Express hattı ve Cityride çalışır. Kore mahalle Wilshire, Kore mahalle Dash hattı DASH Hollywood tarafından sunulmaktadır.DASH hatları yerel mahalle ulaşımı içindir; Onların güzergahları MTA hatlarına kıyasla daha kısadır. Tüm DASH hizmetleri hafta içi 07:00’de biter ve 6 da hizmeti biten cumartesi,pazar günleri Kore mahalle Dash çalışır biter. Tüm Dash ücretleri 50 kuruş maliyetindedir.(Şimdi arttı) Century şehri Commuter Express'i hattı 534 hafta içi hizmet vermektedir,Cityride yaşlı ve engelliler için ayrı kapı binişli hizmeti sunar.
Foothill Transit 481 ekspres hattı Kore mahalle içinde hizmet verir. El Monte Otobüsü Wilshire ve Andrews İstasyonu sadece hafta içi yoğun saatlerde çalışır.

Kamuya Açık Yerler

[Resim: d7eAvzT.jpg]

Chapman Park Market, 3405 Wilshire Bulvarı’ndadır. 6 Caddesi'dede1929 yılında açıldığında zarif yapısı bir harika mimarisiyle yeni konseptine uygun taze üretimi et ve kuru mallarına sahip alışveriş yeri oldu. Burası film yıldızlarına yakın, Wilshire İlçesi'ndeki çekimlerde de görüntülenerek,Ambassador Hotel'de oynanan oyunlar sayesinde ünlenip bir anda moda oldu.

LA Metro metro istasyonu, Batı Caddesi ve Wilshire Bulvarı.
Normandie Avenue Oteli.
Wilshire Boulevard ve Batı Avenue Wiltern Tiyatrosu.
Kore mahalle Plaza alışveriş merkezi, James Wood Bulvarı ve San Marino Caddesi arasındaki Batı Caddesi.
Wilshire ve Wilton kuzeybatı köşesindeki Wilshire Gramercy Plaza alışveriş merkezi,.
Seul Uluslararası Parkı, Ardmore Recreation Center, Trolo Caddesi'nde 3250 San Marino Caddesi. Kapalı spor salonu da 400 kişilik bir oditoryum olarak kullanılır. Merkezi bir alana açılan merkezde ve çocuk oyun alanı bulunmaktadır.
Kapalı spor salonu, 383 koltuklu bir oditoryum olarak kullanılır. Westmoreland Avenue, at Shatto Recreation Center, 3250 San Marino Caddesi. Bir beyzbol (ışıklı), basketbol sahası (/ dış mekan ışıklı), çocuk oyun alanı, toplantı odası, tenis kortu (ışıklı) ve voleybol sahaları (ışıklı) vardır.
3300 Wilshire Boulevard’da Immanuel Presbyterian Kilisesi,
209 Güney Manhattan’da Mormonların İsa Mesih Kilisesi.
3435 Wilshire Boulevard’da Wilshire Koreli Hristiyan Kilisesi.

Çeviri:^^Büşra

Kaynak:wikipediaRE: Koretown Los Angles - ^^Büşra - 25-10-2015

Koreatown, Los Angeles

[Resim: bieNWYM.jpg]

Koreatown is a neighborhood in Central Los Angeles, California, centered near Eighth Street and Western Avenue. When Koreans began immigrating in much larger numbers in the 1960s, they found housing in the Mid-Wilshire area. Many opened businesses also as they found rent here and tolerance towards the growing Korean population. Many of the historicArt deco buildings with terra cotta facades have been preserved simply because the buildings remained economically viable for the new businesses.
It is the most densely populated district by population in Los Angeles County, with some 120,000 residents in 2.7 square miles. Despite the name evoking a traditional ethnic enclave, the community is complex and impacts areas outside the traditional boundaries. While the neighborhood culture has also historically been oriented to the Korean immigrant population, Korean business owners are creating stronger ties to the Latino community in Koreatown. The community has become highly diverse ethnically, with half of the residents being Latino and a third being Asian. Two-thirds of the residents were born outside of the United States, a high figure compared to the rest of the city.

History

[Resim: c5O335i.jpg]
The 1930s saw the height of the area's association with Hollywood. The Ambassador Hotel hosted the Academy Awardsceremony in 1930, 1931, 1932, and 1934. Senator Robert F. Kennedy was assassinated in 1968 at Ambassador Hotel. About this time, the surrounding neighborhood began a steep decline. After most of the hotel structures were demolished, the Robert F. Kennedy Community Schools were built on the site with the first opening in 2009.
The once-glamorous mid-Wilshire area with vacant commercial and office space attracted South Korean immigrants in the 1960s. The relaxed federal immigration rules following the Immigration and Nationality Act of 1965 resulted in them coming in much larger numbers. They found housing with inexpensive rent and many opened businesses here. Many of the Art deco buildings with terra cotta facades in the area were preserved simply because they remained economically viable with the new businesses that occupied the structures.
The 1992 Los Angeles riots had a significant impact on the community. Korean Americans felt they received very little if any aid or protection from police authorities as a result of their low social status and the language barrier. According to Professor Edward Park, director of the Asian Pacific American Studies Program at Loyola Marymount University, the 1992 violence stimulated a new wave of political activism among Korean-Americans, but it also split them into two camps. The liberals sought to unite with other minorities in Los Angeles to fight against racial oppression and scapegoating. The conservatives emphasized law and order and generally favored the economic and social policies of the Republican Party. The conservatives tended to emphasize the political differences between Koreans and other minorities, specifically blacks and Hispanics.
In late 2008, the City of Los Angeles designated Koreatown a special graphics district (along with Hollywood and the downtown neighborhood of South Park/LA Live). The designation allows for digital signage and electronic billboards, currently not permitted by city code, to be installed on building facades. The designation allowed Times Square and ShibuyaDistrict-inspired buildings lined with LCD jumbotrons. The 300-square block graphics district is bordered by 6th Street andOlympic Boulevard from the north and south, and St. Andrews Place and Shatto from the west to east
More recently, some residents have alleged the community has experienced declining political power due to redistricting.[
As Koreatown has a Latino majority, It is not unusual to find Latino employees in restaurants and grocery stores speaking Korean with customers or Korean store owners engaging Latino customers in Spanish.An example of a cultural interchange between Koreans and Latinos in Koreatown is the popularity of Korean-inspired taco trucks in Los Angeles that feature classic Mexican food infused with Korean ingredients.


Geography

[Resim: 3n62BKV.png]

The neighborhood is centrally located in Central Los Angeles. It lies 3 miles (5 km) west of downtown, 4 miles (6 km) south-east of Hollywood, 12 miles (19 km) from Santa Monica Beach and 16 miles (26 km) from Los Angeles International Airport.
The neighborhood terrain is generally flat, with an average elevation of 200 feet (61 m).

City of Los Angeles boundaries

The city of Los Angeles has set the official boundary for Koreatown neighborhood council as Olympic Boulevard from Western Avenue to Vermont Avenue on the south, Vermont Avenue from Olympic Boulevard to Third Street on the east, Third Street from Vermont Avenue to Western Avenue on the north, Western Avenue from Third Street to Olympic Boulevard, including a business corridor along Western Avenue from Third Street to Rosewood Avenue situated inside the East Hollywood area on the west. The boundaries established in 2010 include both sides of the street (Los Angeles City Council.


Mapping L.A. boundaries

Koreatown is flanked by East Hollywood to the north, Westlake to the east, Pico-Union, Harvard Heights and Arlington Heights to the south, Mid-Wilshire and Windsor Square to the west and Larchmont to the northwest. The street boundaries are Beverly Boulevard on the north, Virgil Avenue, Wilshire Place and Westmoreland Avenue on the east,Olympic Boulevard on the south and Crenshaw Boulevard and Wilton Place on the west.

Nearby places

[Resim: ks5SU0q.png]

Demographics

The 2000 U.S. census counted 115,070 residents in the 2.7-square-mile neighborhood—an average of 42,611 people per square mile, the highest density of any community in Los Angeles County. In 2008, the city estimated that the population had increased to 124,281. The median age for residents was 30, an average age for both the city and Los Angeles County.These were the ten neighborhoods or cities in Los Angeles County with the highest population densities, according to the 2000 census, with the population per square mile:[
1. Koreatown, Los Angeles, 42,611
2. Westlake, Los Angeles, 38,214
3. East Hollywood, Los Angeles, 31,095
4. Pico-Union, Los Angeles, 25,352
5. Maywood, California, 23,638
6. Harvard Heights, Los Angeles, 23,473
7. Hollywood, Los Angeles, 22,193
8. Walnut Park, California, 22,028
9. Palms, Los Angeles, 21,870
10. Adams-Normandie, Los Angeles, 21,848
Koreatown was considered "highly diverse" ethnically. The breakdown was Latinos, 53.5%; Asians, 32.2%; whites, 7.4%; blacks, 4.8%, and others, 2%. Korea (28.6%) and Mexico (23.9%) were the most common places of birth for the 68% of the residents who were born abroad, a figure that was considered high compared to the city as a whole.
The median annual household income in 2008 dollars was $30,558, a low figure for Los Angeles, and the percentage of households that earned less than $20,000 was high. The average household size of 2.7 people was about the same as the rest of the city. Renters occupied 93% of the housing units, and house- or apartment owners the rest.
The percentages of never-married men and women, 44.6% and 36.2%, respectively, were among the county's highest. There were 2,833 military veterans in 2000, or 3.3%, a low figure for Los Angeles.

Economy

[Resim: Po3kMi0.jpg]
Olympic Boulevard has blocks dominated by Korean-language signs and new blue-tile-roofed shopping centers. This initial Korean business area has spread to an area bounded by Olympic Boulevard, Vermont Avenue, 8th Street and Western Avenue. The Korean business area also sprawls to the north and south along Western and Vermont for three miles, and to the east and west along Olympic for two miles. South Korean investment has been a large contributor to the neighborhood economy since the 1960s. Since the early 2000s, that investment has increased greatly, ballooning to an estimated $1 billion in new construction investment. The area also has a vibrant nightlife with many lively restaurants and clubs, especially Korean barbeque restaurants and karaoke bars.


Consulate-General of South Korea in Los Angeles

Asiana Airlines operates a sales office in Koreatown. Korean Air's United States Passenger Operations headquarters are located in close proximity to Koreatown in the Westlake community. Grupo TACA operates a Los Angeles-area TACA Center in Suite 100P at 3600 Wilshire Boulevard.
The Consulate-General of South Korea in Los Angeles is located at 3243 Wilshire Boulevard. The Consulate General of the People's Republic of China in Los Angeles is located at 443 Shatto Place, while the passport and visa office is on the third floor of 500 Shatto Place.[29] The Consulate General of El Salvador is located at 3450 Wilshire Blvd. Suite 250 and the Consulate General of Guatemalais located at 3540 Wilshire Blvd. Suite 100. The Consulate General of Honduras nd Nicaragua are located at 3550 Wilshire Blvd. The Consulate General of Bolivia is located at 3701 Wilshire Blvd #1056 .
Government
The Wilshire Center - Koreatown Neighborhood Council is designated by the City of Los Angeles to represent the area's citizens' concerns to the city, as a supplement to the City Council representation. The area represented by the council includes Koreatown & Wilshire Center, as well as parts of MacArthur Park, Hancock Park, and Mid-Wilshire.


Representatives

Koreatown lies within District 4 of the city of Los Angeles and is represented on the city council by Tom LaBonge. The area is represented by Mark Ridley-Thomas, Supervisor of District 2 for Los Angeles County. Mike Davis is the State Assemblyman for the Koreatown area.Karen Bass of the thirty-seventh Congressional District represents the area in the House of Representatives.
Fire service
Four Fire Stations of the Los Angeles Fire Department serve the community of Koreatown:
Station 29 serving Southwest Koreatown at Wilshire Blvd. and Wilton Avenue.
Station 13 serving Southeast Koreatown at Pico Blvd. and Westmoreland Avenue.
Station 52 serving Northwest Koreatown at Melrose Avenue and Western Avenue.
Station 6 serving Northeast Koreatown at Temple Street and Virgil Avenue.


Police service

[Resim: fj6yXUK.jpg]

Los Angeles Police Department provides police service to the City of Los Angeles, broken up into twenty-one local divisions. Koreatown is served by Olympic Division. The new station completed construction and opened for service on January 4, 2009.The entirety of Koreatown is contained within the borders of Olympic Division.


Education

Koreatown residents aged 25 and older with a four-year degree amounted to 21.4%, an average rate for both the city and the county. The percentage of residents with less than a high school diploma was high for the county.
Schools operating within the Koreatown borders are:
• Central City Value, LAUSD charter high school, 221 North Westmoreland Avenue
• Ambassador School of Global Leadership, LAUSD K-12, 701 South Catalina Street
• New Open World Academy, LAUSD K-12, 3201 West Eighth Street
• Virgil Middle School, LAUSD, 152 North Vermont Avenue
• Young Oak Kim Academy, LAUSD, 615 S. Shatto Place
• Cahuenga Elementary School, LAUSD, 220 South Hobart Boulevard
• Saint Brendan School, private elementary, 238 South Manhattan Place
• New Horizon School/Los Angeles, private elementary, 434 South Vermont Avenue
• Saint James' Episcopal Day School, private elementary, 625 South Saint Andrews Place
• Camino Nuevo Charter Academy, LAUSD charter, 697 South Burlington Avenue
• Saint Gregory Nazianzen, private elementary, 911 South Norton Avenue
• Wilton Place Elementary School, LAUSD, 745 South Wilton Place
• Hobart Boulevard Elementary School, LAUSD, 980 South Hobart Boulevard
• Mariposa-Nabi Primary Center, LAUSD, 987 South Mariposa Avenue
Other education

The Korean Education Center, affiliated with the government of South Korea, is located in Suite 200 at 680 Wilshire Place.
Southwestern Law School offers degree and non-degree programs in the Westmoreland Building and the former Bullock's Wilshire building at 3050 Wilshire Boulevard.

Public libraries

[Resim: 8eTDhgq.gif]

Pio Pico Koreatown Branch Library of the Los Angeles Public Library serves the area.


Festivals

[Resim: UTZJWEi.jpg]
Annual festivals include the Korean Festival & Parade on Olympic Boulevard, with a march to the Seoul Peace Park. The Wilshire Center Business Improvement District (WCBID) holds the annual Earth Day / Car Free Day Festival every April 22 on Wilshire.

Community organizations

• Koreatown Immigrant Workers Alliance (KIWA) is a community organization that has organized the community on behalf of significant social change
********

Transportation

[Resim: 2xHpKnp.jpg]

Train at the Wilshire-Western station in Koreatown
Metro operates two subway lines - the Red Line, which runs from North Hollywood to Downtown LA along Vermont Avenue, and thePurple Line, which runs along Wilshire Boulevard, both of which run near or through Koreatown. The neighborhood is served primarily by the Purple Line Wilshire/Normandie station, but there are two other stops as well. (Wilshire/Vermont andWilshire/Western).
In addition to the two subway lines, Metro operates numerous Express, Rapid and Local bus lines through the district. Rapid lines include the 710 Crenshaw, 720 Wilshire, 728 Olympic, 754 Vermont, and 757 Western. Local lines include the 207 Western, 20 Wilshire/Westwood, 204 Vermont and 206 Normandie. Many MTA bus lines in Koreatown offer 24 hour service.
The LADOT operates three district-to-district DASH routes, one Commuter Express line and Cityride. Koreatown is served by DASH Hollywood/Wilshire line, and Dash Koreatown. The DASH lines are meant for local neighborhood transportation; their routes are short in comparison to MTA lines. All DASH service ends at 7pm weekdays and on Saturday and Sundays only Dash Koreatown operates, ending the service at 6pm. All Dash fares cost 50 cents (Fair has risen). Commuter Express line 534 Century City provides weekday service while Cityride offers door to door dial-a-ride service for the elderly and disabled.
Foothill Transit services one express line in Koreatown, line 481. It operates only during weekday rush hours and runs from Wilshire and St. Andrews to the El Monte Bus Station.

Publicly accessible places

[Resim: d7eAvzT.jpg]

• Chapman Park Market, 3405 Wilshire Boulevard.
When it opened in 1929, the gracious structure on 6th Street was an architectural wonder, featuring the novel concept of one-stop shopping for fresh produce, meat and dry goods. It was an urbane attraction in the fashionable Wilshire District at a time when movie stars played at the nearby Ambassador Hotel.
• LA Metro subway station, Western Avenue and Wilshire Boulevard.
• The Line Hotel at Normandie Avenue.
• The Wiltern Theater at Wilshire Boulevard and Western Avenue.
Koreatown Plaza shopping center, Western Avenue between James Wood Boulevard and San Marino Street.
• Wilshire Gramercy Plaza shopping center, northwest corner of Wilshire and Wilton.
• Seoul International Park, formerly Ardmore Recreation Center, 3250 San Marino Street at Trolo Street. The indoor gymnasium is also used as an auditorium with 400 seats. The center is an LAPD drop-in center and features a children's play area.
• Shatto Recreation Center, 3250 San Marino Street at Westmoreland Avenue, where the indoor gymnasium can be used as a 383-seat auditorium. There is a baseball diamond (lighted), basketball courts (lighted/outdoor), children's play area, community room, tennis courts (lighted) and volleyball courts (lighted).
• Immanuel Presbyterian Church, 3300 Wilshire Boulevard[
• Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, 209 South Manhattan Place
• Wilshire Korean Christian Church, 3435 Wilshire Boulevard

Translate:^^Büşra

score:WikipediaRE: Koretown Los Angles - ^^Büşra - 25-10-2015

[Resim: 2TzfTiT.jpg]
[Resim: FD6gHvu.jpg]
[Resim: oC4Ev4y.jpg]
[Resim: CB8JDWy.jpg]
[Resim: 7RUyOxI.jpg]RE: Koretown Los Angles - ^^Büşra - 25-10-2015

[Resim: joqUlyD.jpg][Resim: SBUhm2c.jpg]
[Resim: HsaINBA.jpg][Resim: oyjOJFR.jpg]RE: Koretown Los Angles - ^^Büşra - 25-10-2015

[Resim: xqMI3cT.jpg][Resim: CldbEU2.jpg][Resim: G00wMFz.jpg]
[Resim: ZEDz2ZB.jpg]RE: Koretown Los Angles - ^^Büşra - 25-10-2015

[Resim: SdtLDK7.png]
[Resim: I4bvuRF.jpg]
[Resim: y23cXz5.jpg]
[Resim: OY0YU6b.jpg]
[Resim: yOlGXUA.jpg]RE: Koretown Los Angles - kıday baksı - 26-10-2015

Koreatown, Los Angeles
Çeviri / Translate: Büşra YILDIZ

>>> https://www.facebook.com/groups/436600996479651/?fref=ts

>>> https://www.facebook.com/groups/746157158755847/?fref=ts