Korea-fans.com Türkiye & Kore Dostluk Forumu KOREA & TURKEY FRIENDSHIP
Other News From Korea - Baskı Önizleme

+- Korea-fans.com Türkiye & Kore Dostluk Forumu KOREA & TURKEY FRIENDSHIP (https://www.korea-fans.com/forum)
+-- Forum: KOREA (한국) (https://www.korea-fans.com/forum/forum-korea-54620-44397.html)
+--- Forum: News from Korea (https://www.korea-fans.com/forum/forum-news-from-korea.html)
+--- Konu Başlığı: Other News From Korea (/konu-other-news-from-korea--81055.html)

RE: Other News From Korea - ayse2506 - 07-03-2014

Disability No Problem, Says Blind Teacher

Görme Engelli Öğretmen Engelliliğin Sorun Olmadığını Söylüyor

Doğuştan görme engelli olan Yoon Suh-hyang engelliliğinin öğretmen olma hayalini gerçekleştirmesine engel olmasına asla izin vermedi.

En iyi arkadaşı ve rehber köpeği Lucy olmasaydı bunu başarması imkansız olmasa bile daha zor olabilirdi.

Lucy 4 yıl önce 2 yaşındayken Yoon’la birlikte üniversiteye girdi ve bu yıllar boyunca onunlaydı.

Yoon 25 Şubat'ta Sookmyung Kadın Üniversitesi’nden ikincilikle mezun olduğunda Lucy de onursal bir diploma aldı.

Lucy, Yoon’un salı günü Seoul’de bir devlet okulu olan Samseon Ortaokulu'nda ilk dersine girdiği zamandan beri Yoon’a eşlik ediyor.

Yoon, "Ben her zaman görme engelliler okulunda değil de devlet okulunda öğretmen olabilmeyi hayal ettim" diyor. "Ben hep benim gibi insanları her türlü tuhaflığa rağmen umutlu olmaları için cesaretlendirmek istedim. Engellilik benim için bir sorun değil. Ben genç öğrencilere daha yüksek başarılar için ilham veren bir öğretmen olmak istiyorum." diye devam ediyor.

Yoon’un Sookmyung’taki ortalamaları 8 dönem boyunca 4.3’ün üzerindeydi. O engelliler için okulun önerdiği özel kabulü istemedi ve normal kabul programıyla okula girdi.

Yoon "Engeli olmayan öğrencilerle çalışmak isteyen bendim. Her konudaki Braille kitaplarını okumak zorunda olmama rağmen çok sıkı çalıştım." diyor.

"Ben sıradan insanların elde ettikleri akademik başarıları engelli kişilerin de elde edebileceğini göstermek istedim." ifadesini kullanıyor.

Tabi ki Lucy’le oldukça övünüyor.

Yoon, "Lucy olmadan çalışmalarımı ve okul hayatımı idare edemezdim’’ diye konuşuyor.

"Lucy aynı zamanda benim sorunlarımı dinleyen en yakın arkadaşım. Bu yüzden ona benim için yaptıklarından ötürü teşekkür etmek istiyorum." diyor.

Yoon engelli insanların başarma isteklerinin farkına varabileceklerine inanıyor ona göre bunun sırrını asla vaçgeçmemek olduğunu söylüyor.

"İşler zorlaşsa bile asla pes etme. O zaman kazanacaksın." şeklinde konuşuyor.

ayse2506

Yoon Suh-hyang, who was born blind, has never allowed her disability to keep her from achieving her dream of becoming a teacher.

But it might have been much harder, if not impossible, without help from her guide dog and best friend Lucy.

Lucy entered the university with Yoon four years ago at the age of two, and has been with her throughout the years.

On Feb. 25, when Yoon graduated from the Department of Education at Sookmyung Women’s University with the second-best academic performance, Lucy also received an honorary diploma.

Now Lucy is accompanying Yoon at Samseon Middle School, a regular school in Seoul, where Yoon took her first class on Tuesday.

“I always dreamed of being a teacher not in a school for the blind but in a regular school,” Yoon says. “I wanted to encourage many people like me to have hopes against all odds. Disability is not a problem for me at all. I want to be a teacher to inspire the young students to higher achievements.”

Yoon’s grade at Sookmyung averaged above 4.3 for her eight semesters. She did not seek special admission for the disabled, which the school had offered, but entered the through the regular admission program.

“I am the one who decided to study with students without disabilities,” she says. “I worked very hard on my studies, although I had to read Braille books for every subject.

“I wanted to show that disabled people can get academic achievements as much as ordinary people can.”

Of course she gives much credit to Lucy.

“Without Lucy, I couldn’t handle my college life or my study,” she says.

“She is also my best friend, who always listens to my concerns, so I would like to thank her for what she has done for me.”

Yoon believes strongly that young people with disabilities can realize their ambitions ― the secret is never to give up.

“Never quit, even if the going gets tough,” she says. “Then you will win.”

07.03.2014 - THE KOREA TIMES

[Resim: ejt6.jpg]

RE: Other News From Korea - özüm06 - 08-03-2014

Int'l Women's Day Events to Be Held Saturday Afternoon

Uluslararası Kadınlar Günü Etkinliği Cumartesi Günü Öğlen Gerçekleşecek

290 civarında yerel yardımlaşma klubü içeren Kore Ulusal Kadın Kurulu cumartesi günü 103. Uluslararası Kadınlar Günü'nü kutladılar ve çeşitli etkinlikler düzenlediler.

Yaklaşık 1500 dernek üyesi, Seoul'ün merkezindeki Cheonggye Plaza'da saat 2'de Koreli kadınların 30. toplanışını gerçeklerştirecek.

özüm06

Around 290 civic groups including the Korean National Council of Women were set to hold various events Saturday to mark the 103rd anniversary of the International Women's Day, event organizers said.

About 1,500 members of the civic groups will hold the 30th Korean Women's Rally at 2 p.m. at Cheonggye Plaza in downtown Seoul.

08.03.2014 -Yonhap

[Resim: cgrv.jpg]

RE: Other News From Korea - kıday baksı - 08-03-2014

Int'l Women's Day Events to Be Held Saturday Afternoon
08.03.2014 -Yonhap
Uluslararası Kadınlar Günü Etkinliği Cumartesi Günü Öğlen Gerçekleşecek
özüm06

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansNewsAgency

RE: Other News From Korea - ayşe0312 - 08-03-2014

No Korean Passenger Aboard Missing Malaysia Flight

Kayıp Malezya Seferinde Koreli Yolcu Bulunmadı

Cumartesi günü Malezya Hava Yolları yetkilileri, Pekin’den Kuala Lumpur’a giderken günün erken saatlerinde kaybolan uçakta Korelilerin olmadığını doğruladı.

Malezya Hava Yolları yetkilisi telefonla “Kayıp uçakta Koreli yolcular yok” dedi.

ayşe0312

Officials at Malaysia Airlines confirmed Saturday that no South Korean was aboard their plane that went missing earlier in the day while en route to Beijing from Kuala Lumpur.

"There were no South Korean passengers on the missing plane," a Malaysia Airlines official said by phone.

08.03.2014 YONHAP NEWS

[Resim: 6h0a.jpg]

RE: Other News From Korea - özüm06 - 10-03-2014

Tulip Festival

Lale Festivali

Önümüzdeki hafta açılışı yapılacak olan Lale Festivali'ne yaklaşırken Gyeonggi Eyaleti'nin Yongin İlçesi'ndeki Everland Lunaparkı'nda bulunan laleler, 10 Mart 2014 tarihinde tamamen çiçek açtı.

özüm06

Tulips are in full bloom at the Everland amusement park in Yongin County, Gyeonggi Province, on March 10, 2014, days ahead of the opening of Tulip Festival there next week.

10.03.2014 -Yonhap

[Resim: k4bd.jpg]

RE: Other News From Korea - esra_kjm - 10-03-2014

Paylaşım için teşekkürler. Smile

RE: Other News From Korea - özüm06 - 11-03-2014

Merkel at Samsung Booth

Merkel, Samsung Standlarında

Almanya Başbakanı Angela Merkel (sağdan ikinci), 10 Mart 2014 tarihinde Samsung Elektronik Şirketi'nin Hannover ceBIT'deki küresel teknoloji fuarında bulunan standları gezdi.

özüm06

German Chancellor Angela Merkel (2nd from R) tours Samsung Electronics Co.'s booth at the global tech fair CeBIT in Hannover, Germany, on March 10, 2014.

11.03.2014 -Yonhap

[Resim: n9zx.jpg]

RE: Other News From Korea - KHJ-Kolik - 11-03-2014

S. Korea, Vietnam MOU on Postal Service

Güney Kore Posta Servisi Vietnam MOU'da

Kore Posta Başkanı Kim Joon Ho (solda), 11 Mart 2014 tarihinde Vietnamlı meslektaşı Hanoi Pham Anh Tuan ile posta servisinde işbirliğini geliştirmek için mutabakat anlaşması imzaladıktan sonra objektiflere poz verdi.

KHJ-Kolik

Kim Joon-ho (L), head of Korea Post, poses with his Vietnamese counterpart Pham Anh Tuan in Hanoi on March 11, 2014, after signing a memorandum of understanding for enhanced cooperation in postal service.

Yonhap News - 11.03.14

[Resim: 97jc.jpg]

RE: Other News From Korea - Senya - 11-03-2014

Spring Flowers

Bahar Çiçekleri

Çocuklar 11 Mart 2014 tarihindeki bahar çiçekleri festivalinde kameralara poz veriyorlar.

WendyT

Children pose at a spring flower festival in Seoul on March 11, 2014.

11.03.2014 yonhap

[Resim: bngy.jpg]

RE: Other News From Korea - esra_kjm - 12-03-2014

Haber paylaşımları için teşekkür ederiz. Smile