Korea-fans.com Türkiye & Kore Dostluk Forumu KOREA & TURKEY FRIENDSHIP
Seoul Special City ( 서울특별시 / Seoul Teukbyeol-si ) - Baskı Önizleme

+- Korea-fans.com Türkiye & Kore Dostluk Forumu KOREA & TURKEY FRIENDSHIP (https://www.korea-fans.com/forum)
+-- Forum: KOREA (한국) (https://www.korea-fans.com/forum/forum-korea-54620-44397.html)
+--- Forum: Settlements in Korea (https://www.korea-fans.com/forum/forum-settlements-in-korea.html)
+---- Forum: Settlements in Korea Archive (https://www.korea-fans.com/forum/forum-settlements-in-korea-archive.html)
+----- Forum: Korean Cities (Archive) (https://www.korea-fans.com/forum/forum-korean-cities-archive.html)
+----- Konu Başlığı: Seoul Special City ( 서울특별시 / Seoul Teukbyeol-si ) (/konu-seoul-special-city-%EC%84%9C%EC%9A%B8%ED%8A%B9%EB%B3%84%EC%8B%9C-seoul-teukbyeol-si.html)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19


Seoul Special City ( 서울특별시 / Seoul Teukbyeol-si ) - kıday baksı - 30-05-2007

Seoul Special City ( 서울특별시 / Seoul Teukbyeol-si )

Güney Kore'nin başkenti Seoul, ülkenin kuzey batısındadır. Resmi kurumların yanı sıra bankaları, iş merkezleri ve üniversiteleri ile, Güney Kore'nin en önemli finansal ve kültürel merkezidir. Nüfusu 10,421,782 (2007). Han Nehri şehri ikiye bölmektedir.

[Resim: s5ha2.gif]

Genel Bilgiler
Alan: 605.52
Nüfus: 9,794,304 (Special city / 2010) 23,616,000 (Metro)
Para Birimi: Güney Kore Won
Telefon Kodu: +82 2
Zaman Dilimi: GMT +9
Konuşulan Dil: Korece
Başkan: Park Won-soon
Website

Havalimanı:

Seoul Incheon Havalimanı

Adres :ROOM 2182B 2.FLOOR INCHEON INT APT PSGR TERMINAL UNSEO DONG JUNG-GU INCHEON/KOREA
Telefon :+82 1577 2600

Kuzey Kore sınırının 50 km güneyinde Güney Kore'nin kuzeybatı bölümünde yer alan Seoul, Güney Kore'nin başkentidir. Ülkenin en kalabalık kenti ve dünyanın en kalabalık kentlerinden biridir. Çok sayıda dağ zirvesiyle çevrili olan ve doğal bir havzada bulunan başkent, Han Nehri tarafından iki eşit parçaya bölünür. Bu kentte; antik ve modern, geleneksel ve moda yan yana durmakta ve mükemmel bir armoni oluşturmaktadır. Sağlıklı ve gür bir doğa ile bütünleşen bu armoni, her yıl kente akın eden milyonlarca turistin Seoul'e hayran kalmasının en önemli sebebidir. Kentin batı bölümündeki Gyeoggi Ovası, ülkenin en geniş düzlüklerinden ve en verimli tarım alanlarından biridir.


Gezilebilecek Yerler

Modern cam, beton ve çelik mimarisiyle insanı cezbeden ve ahşap evler üzerine gölgelerini bırakan gökdelenler, yüksek teknoloji semtleri, tarihi abideler, tapınaklar, saraylar, geleneksel çay evleri, kentin çevreleyen taş manzaraları, güçlü bir Budizm geleneği, göz alıcı bir alışveriş dünyası, çok çeşitli kültür... Seoul, benzersiz tecrübeler sunan ve bütün merakları karşılayan çok yönlü ve 24 saat uyanık bir kenttir.

Han Nehri (Hangang);

Yeouido, Hajungdo ve Jamsil gibi çok sayıda adanın oluşumuna yol açmıştır. Yeouido, Seoul'ün Manhattan'ıdır. Kentin en uzun gökdelenlerinden bazılarına, Ulusal Meclis Binası'na ve kentin başlıca finans kurumlarına ev sahipliği yapar.

Kentteki bazı eserler, kent manzarasının en önemli parçalarıdır. LG İkiz Kuleleri, Namsan'da yer alan N Seoul Burcu ve Star (Yıldız) Burcu, bu cazibelerin en önemlilerindendir. Changgyeonggung, Gyeongbokgung, Deoksugung, Changdeokgung ve Gyeonghuigung, kentte bulunan antik saraylardandır.

Kore, 4. yüzyılda Budizm ile tanışmıştır. Bu dini geleneği yansıtan çok sayıda tapınak bulacaksınız. Bongeunsa, Jogyesa ve Angyangam (Changsin-dong), en önemlileri arasında yer alır. Namsangol Hanok Köyü ve Buckhon Geleneksel Köyü, ülkenin geleneksel evlerine ev sahipliği yapan Seoul'ün en popüler ve büyüleyici köylerindendir. Sonuncusu, çok sayıda müze ve galeriye sahiptir.

Kentin doğal hayatını ve su alanlarını mutlaka gezmelisiniz. Seoul'de bulunan dereler, parklar, eğlence parkları ve dağlar, sayısız ve çok çeşitli aktiviteye imkan tanır.

Kültür ve Eğlence

Seoul'ün kültür hazineleri, kentin modern yüzünün en iyi yansımalarıdır. Sayısız müze, tiyatro ve galerinin yer aldığı bir kenttesiniz.

Seoul, dünya standartlarında sergilere ev sahipliği yapar. Kore Geleneksel Müzik Müzesi, Seoul Ulusal Üniversitesi'ndeki Sanat Müzesi, Diploması Tarihi Müzesi, Tibet Müzesi, Seoul Ulusal Bilim Müzesi, Leeum, Kore Ulusal Müzesi, Lotte Dünya Halk Müzesi ve Kore Bankası Müzesi, müze kentinden örneklerdir.

Görsel sanat, kent sosyal yaşamının en önemli parçalarındandır. Başkent, ülkenin en iyi galerilerine ev sahipliği yapar. Seoul Sanat Müzesi, Sonje Sanat Merkezi, Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi, Gana Sanat Merkezi, Chosun Ilbo Galerisi, Sun (Güneş) Galerisi, Rodin Galerisi, Kukje Galerisi, Insa Sanat Merkezi, Kansong Sanat Müzesi ve Artside Galerisi, kenti ziyaret ettiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerlerdendir.

Seoul, canlı bir sahne sanatları kültürüne sahiptir. Kent tiyatrolarında sahnelenen en güncel performanslar mükemmeldir. Kore Ulusal Tiyatrosu, Kore Geleneksel Sahne Sanatları Ulusal Merkezi, Seoul Sanat Merkezi,
Chongdong Tiyatrosu ve Nanta Tiyatrosu, kentin tüyatro dünyasından en güzel öerneklerdendir.

Yeme İçme

Seoul'ün mutfak kültürü, kent yaşamının en göze çarpan yönlerinden biridir. Seoul mutfağı, bütün isteklere ve ihtiyaçlara cevap verebilecek zengin bir menüsü vardır. Kore, Batı, Japon, uluslararası, Çin mutfakları, fast food, geleneksel çay çeşitleri... Damak tadına düşkün olanlar için her şeyi sunan bir kenttesiniz. Kent mutfağı, daha çok özgün lezzetleriyle çarpıcıdır. Kentin Kimchi adındaki sağlıklı yemekleri dünyaca ünlüdür.

Yerel mutfaktan örnekler;

Et: Bulgogi (barbekü), Gobchang (ızgara bağırsaklar), Galbi (kızartılmış pirzolalar)…

Vejetaryen: Ssam-bap (pirinç) Bibim-bap (pirinç), Kong-guksu (şehriyeli fasulye çorbası)...

Güveç: Sundubu-jjigae (güveçte fasulye) Doenjang-jjigae (güveçte fasulye) Samgyetang (tavuk çorbası)...

Şehriye :Jajangmyeon, Japchae (karışık kızartılmış sebzeler)...

Çay:Sujeonggwa (zencefil) nokcha (yeşil çay) Boricha (arpa çayı) Yujacha (citron çayı)...


Alışveriş

Kentin zengin alışveriş dünyası, insanın başını döndürür. Yerel pazarlar, özel çarşılar, mağazalar, büyük alışveriş merkezleri ve yer altı alışveriş mekanları, kentin en iyi alışveriş noktalarındandır.

Namdaemun, Dongdaemun ve Insadong Hwanghakdong Bit Pazarı, kentin başlıca üç pazarıdır. Yongsan I-Park Alışveriş Merkezi, COEX Alışveriş Merkezi ve Yongsan Elektronik Ürünler Çarşısı, kentin en iyi alışveriş merkezleridir.


Districts: 25

Government:
- Type Seoul Metropolitan Government
- Mayor Park Won-soon
Area:
- Special City 605.25 km2 (233.7 sq mi)
Population (2010):
- Special City 9,794,304
- Density 17,219/km2 (44,597/sq mi)
- Metro 23,616,000
- Dialect Seoul
Flower: Forsythia
Tree: Ginkgo
Bird: Magpie


Seoul is the capital and largest city of South Korea. With a population of over 10 million, it is one of the world's largest cities and the second largest mega city in the world.The Seoul National Capital Area, which includes the major port city of Incheon and most of Gyeonggi-do, has 24.5 million inhabitants, larger than the population of Australia, and is the world's second largest metropolitan area. Almost half of South Korea's population live in the Seoul National Capital Area, and nearly a quarter in Seoul itself, making it the country's foremost economic, political, and cultural center.

Located on the Han River in the center of the Korean Peninsula, Seoul has been an important settlement for over two thousand years, with its history dating back to 18 BC, when Baekje, one of the Three Kingdoms of Korea, established its capital in what is now south-east Seoul. The city then became the capital of Korea during the Joseon Dynasty and the Korean Empire. The Seoul National Capital Area includes four UNESCO World Heritage Sites: Changdeokgung, Hwaseong Fortress, Jongmyo Shrine and the Royal Tombs of the Joseon Dynasty Seoul's historical attractions and the Korean wave phenomenon is making the city a popular tourist destination; it received nearly 5 million tourists in 2007, more than double that of Tokyo, Athens and Sydney.

Seoul's influence in business, international trade, politics, technology, education and entertainment all contribute to its role as a leading global city.It is considered to be an Alpha World City, ranking 9th in the 2008 Global Cities Index. Seoul is the iconic city of the Miracle on the Han River and hosted landmark international events such as the 1988 Summer Olympics and the 2002 FIFA World Cup. It is one of the world's top ten financial and commercial centers, home to some of the world's largest conglomerates such as Samsung, LG and Hyundai-Kia. In 2005, the Seoul National Capital Area generated a total GDP of over $460 billion,larger than the economies of Finland, New Zealand and Norway combined. In 2008, Seoul was named the world's sixth most economically powerful city by Forbes.com, ahead of Paris and Los Angeles.

Seoul has one of the world's most technologically advanced infrastructuresand is often called the "Tech capital of the world".The Digital Media City in Mapo is the world's first complex for high-tech technologies and a test-bed for futuristic IT and multimedia applications. Today, Seoul is the only city in the world featuring DMB, a digital mobile TV technology and WiBro, a wireless high-speed mobile internet service, as well as a 100Mbits fibre-optic broadband network, which is being upgraded to 1Gbps by 2012. Seoul Station houses 350 km/h KTX high-speed rail and the Seoul Subway is the third largest in the world, with over 2 billion passengers every year.Seoul is connected to Incheon International Airport via AREX, which has been consecutively rated as the world's best airport by ACI since 2006.


Kaynak/Source:Wikipedia / Official Website

Homepage
Cevap: Seoul - Choi Sujong - 19-08-2007

arkadaslar bu site adresinde daha önceden G üney K oreye gitmis bir kisi orada ne yaptigini ulasimi yemeklerini kültürlerini yani kisacasi G üney K ore ilgili oraya gittiginizde nelerle karsilasacaginizi yazmis ben çok begendim mutlaka ama mutlaka girin bir okuyun ayrica resimli göstermis.. Smile


Cevap: Seoul - Mashimaro - 22-08-2007

Bizimle paylastiginiz bilgiler için tesekkürler Smile

Seoul hakkinda güzel bir yaziSmile

SEOUL

Türkiye’nin dünya üçüncüsü oldugu 2002 Dünya Kupasi’nin ev sahiplerinden biri olan Güney Kore’nin en meshur kenti Seul’e uzaniyoruz. Internet sayesinde her yer bir tik uzagimizda ama büyüklerin dedigi “Gidemedgin yer senin degildir,” sözünden hareketle biz yine de gezip tozmayi, fink atmayi yegleriz. Amacimiz Seul’u isgal etmek degil elbette! Uzakdogu mistizmi, degisik tatlar ve farkli bir kültür kokusu alan burnumuzun izinden yürümek gibi masum ve müzevir bir motivasyonla yollardayiz.
Seul, Güney Kore’nin baskenti. On milyondan fazla nüfusuyla Güney Kore’nin en kalabalik kenti. Topu topu 605 km²’ye yayilmis bir sehirde –ki bu New York ve Tokyo’dan yüzölçümü olarak küçük oldugunu gösteriyor- bu kadar insanin yasiyor olmasi, Seul’u dünyanin en kalabalik sehirlerinden biri haline getiriyor. Kalabaligin pesisira gelen olumsuzluklardan –derhal Istanbul’u gözümüzün önüne getiriyoruz- trafik ve hava kirliligi ise Koreli yöneticiler tarafindan bertaraf edilmis. Zira teknolojinin de kalbi bu sehirde atmakta. Son zamanlarda gerçeklestirilen en büyük ‘kentsel dönüsüm projesi,’ Seul’un atardamari diyebilecegimiz Cheonggyecheon nehrinin kente ve, illa ki, turizm sektörüne yarayacak sekilde isiklandirilip güzellestirilmesidir. Buradaki satir arasi mesaji ise su: Seul’e gittiginizde mutlaka bu nehrin kenarinda oturup metropolün sakinlestircisinde fotograf çektirmelisiniz!
Seul’de alisveris keyfi yasamak istiyorsaniz Itaewon’a ugramalisiniz. Onlarca rengin, binlerce insanin kipir kipir oldugu bu yerde siki pazarlik sart. Nike ve Gap gibi dünyaca ünlü markalarin ürünlerini burada çok ucuza bulabilirsiniz. Ama “Seul’e kadar gelip Nike mi alacagim!” diye yüzünüzü eksitecek olursaniz sizin içn de çözüm hazir. Burada bulunan geleneksel pazarlar, yerel kültür meraklilarinin emrine amade. Itaewon, ayrica, gitikçe yükselen escinsel popülasyonuyla da dünya kamuoyunun dikkatini çekiyor. Bunun alisveris sirasinda sizin de dikkatinizden kaçmayacagi muhakkak!
Seul’de görülecek çok yer var. Bunlarin en basinda geçmiste simdiki Güney Kore’nin bulundugu topraklara bes asirdan fazla (14. ve 20. yüzyillar arasi) hükmetmis Joseon Hanedanligi’nin insa ettigi Bes Büyük Hanedanlik Sarayi geliyor. Bu saraylarda görsel açidan ve Konfüçyanizm prensipleri hakkinda pek çok ilginç detaya vakif oluyorsunuz. Müzelere merakli tarih kurtlarindansiniz Kore Ulusal Müzesi’ni ziyaret edebilir; ülkenin geçmisi ve sanati hakkinda bilgi sahibi olabilrsiniz. Ilginç müzelerden biri de Kore Halk Müzesi. Bu müzede üç salon var: Birinde tarih öncesi çaglardan Joseon Hanedanligi’nin sonuna kadar yasamis insanlara ait buluntular mevcut. Ikincisinde Korelilerin yasam tarzlari, sonuncusunda ise dogumda ölüme bir Korelinin hayatina ait görseller sergileniyor. Yaratici bir fikirle açilmis bu müzeyi gezmeyi ihmal etmeyin. Nüfusunun çogunlugu Konfüçyanizm’e inanan Seul’de pek çok tapinak var ve zaten siz de bunlari görmeden gelmeyeceksiniz! 2002’de Japonya ile birlikte Dünya Kupasi’na ev sahipligi yapan ve çimleri üstünde üçüncülük kupasini kaldirdigimiz Seul Dünya Kupasi Stadyumu da görülmesi gerekenler arasinda.
Son olarak Seul’de görgü kurallarina da uyum gösterdiginiz takdirde keyfinizi kaçiracak hiçbir seye müsaade etmeden gezinizi tamamlamis olursunuz. Mesela yemek yemek için girdiginiz bir restoranda burnunuzu silerseniz Koreliler sizi oldukça kaba bulacaktir. Kendi memleketinizde yemek yerken aksirip tiksirmaniz yadirganmayabilir ama bunu Seul’de yapmamaniz sizin için daha iyi. Hayatin hizli aktigi Seul, yerinde duramayanlar, duranlari da hareket geçirenler için ideal, sürati ve gelenekleriyle bas döndüren bir sehir. Haydi ne duruyorsunuz, kipirdayin!


Cevap: Seoul - Choi Sujong - 28-08-2007

[Resim: adszdk1.png]


Cevap: Seoul - Mashimaro - 02-09-2007

[Resim: seoul20parkbl7.jpg]


Cevap: Seoul - Mashimaro - 02-09-2007

[Resim: subpage08163320013fh9.jpg]


Cevap: Seoul - Mashimaro - 02-09-2007

[Resim: seouloverallur0.jpg]


Cvp: Seoul - Choi Sujong - 15-10-2007

Tatil Günleri

Yeni Ay Yili (Solnal): Yeni ayin ilk günü bütün ülkede kutlanir. Sehrin birçok yerinde düzenlenen geleneksel dans festivallerini ve birbirinden ilginç showlari izleyebilirsiniz.

Buda'nin dogumgünü: Ay takvimine göre ilk dördün'ün sekizinci gününe, yani Nisan - Mayis zamanlarina denk gelir. Geleneksel olarak her sene Youido Plazato Chogyesa Tapinagi'ndan yürüyüs düzenlenir.
Kore Sükran Günü (Ch'usok): Ay Festivali diye de anilir ve Eylül - Ekim zamanina denk gelir. Sükran Günü Koreliler için çok önemlidir ve herkes ailesiyle birarada olur.

Bunlardan baska yil boyunca düzenlenen birçok festival vardir. Bu festivallerde geleneksel Kore kiyafetleri görülebilir ve geleneksel müzikler dinlenebilir.

Ne zaman gidilmeli?

Seul yil boyunca çok güzel, ne zaman gideceginize karar vermek size kalmis. Sonbahar aylari (Eylül, Ekim, Kasim) turistlerin en çok tercih ettigi zamanlar, çünkü sonbaharda güzel havanin keyfini çikarabiliyor ve dünyanin en güzel ormanlarinda muhtesem renkler görebiliyorsunuz. Seul'da kislar sert geçebiliyor, ve çogu zaman karli oluyor.

Bahar basinda (Subat) baslayan kiraz mevsimini kaçirmamanizi tavsiye ederiz. Yazlar ise oldukça sicak ve nemli oldugundan turistler açisindan pek de çekici degildir. Seul'e yapacaginiz seyahatin Koreliler'in yerel tatil zamanlarina denk gelmemesine dikkat edin, çünkü sokaklardaki ve toplu tasima araçlarindaki binlerce insanla, dükkanlardaki çilgin kalabalikla basa çikamayabilirsiniz.

Kaplicalar ve Masaj Salonlari

Icheon Hot Springs
Dogu kültürünün ve geleneklerinin bir parçasi oldugu için Seul'de oldukça fazla sayida kaplica ve sauna bulabilirsiniz. Sehrin sokaklarinda sik sik rastlayacaginiz sembolü, o civarda umumi sauna ya da herkese açik banyolar oldugunu gösterir. Çamur, süt, okyanus suyu ya da yesil çay banyosu yapabilirsiniz.

Icheon Hot Springs
Spa Hotels : Miranda Hotel (Tel: 82-31-633-2001)
Seolbong Hotel (Tel: 82-31-635-5701)


Tarihi Seul:

Sehrin turistik açidan en ilgi çekici yeri kuskusuz orta ve kuzey yöreleridir. Bu bölgenin tarihi ve sofistike yapisi çevredeki modern sehir ile oldukça ilginç bir tezat olusturur. Seul'un kuzey kesiminde eskiden soylu sinifi ve en zenginler yasiyordu. Bu yüzden de bütün kraliyet saraylari, gösterisli malikaneler ve tarihi yapilar kuzey kesimde bulunur. Etrafta yürürken birbirinden güzel ahsap oymali kapili, pirinç tokmakli tarihi evlere rastlayacak ve bu özgün mimari karsisinda büyüleneceksiniz. Mutlaka görmeniz gereken ihtisamli Kyongbokkung Sarayi'na hayran kalacaksiniz.

[Resim: changdokkungsarayhv3.jpg]

Kyongbokkung Sarayi'ndan sonra National Folk Museum'a ugrayabilir, Samch'ongdonggil'de gezebilirsiniz. Samch'ongdonggil'de geleneksel çay dükkanlari ve sanat galerilerini bulabilir, çagdas artistlerin eserlerini görebilirsiniz.


Yi Hanedani Saraylari:

Çok yüksek duvarlar tarafindan çevrili olan bu saraylar, 500 yil boyunca varligini sürdüren Yi Hanedani zamaninda 14. yüzyil sonlarinda imparatorlar tarafindan yaptirilmistir. Bazilari zaman içinde yikilmis ve yok olmus olsa da çok büyük bir araziye yayilmis bulunan bu saraylarin hepsini gezmek birkaç gününüzü alacaktir.

Bugünkü saray hanedaninin yasadigi ve Seul'un en eski sarayi olan Ch'angdokkung Sarayi'ni yalnizca rehberli bir tur esliginde görebilirsiniz. Çok siki güvenlik önlemleri altinda korunan bu sarayin içinde 32 hektarlik muhtesem bir Gizli Bahçe bulunuyor. Koreliler'in inancina gore Gizli Bahçe'de bulunan Pullomun kapisinin altindan geçenler sonsuza kadar genç kaliyor.


Youido Adasi:

Seul'un Manhattan'i diyebilecegimiz Youido'da, çok sayida is merkezi ve yönetim binasi bulunuyor. Inanilmaz boyutlardaki Youido Plaza'nin çevresi, özellikle Pazar günleri oldukça kalabalik oluyor. Full Gospel Kilisesi'ndeki Pazar ayinleri 50,000 kisinin katilimi ile dünyanin en büyük cemaatini olusturuyorlar. Kore'nin en yüksek binasi olan DLI 63, en üst katindan nerdeyse Seul Kulesi kadar güzel bir manzarayi gözler önüne seriyor.

[Resim: haengjuzi2.jpg]

It'aewon

Seul'un eglence ve alisveris merkezi olan It'aewon'da çok uygun fiyatlara herseyi satin alabilmeniz mümkün! Ayrica Koreliler için her alisveriste pazarlik etmek adeta bir gelenek haline geldiginden pazarlik etmekten hiç çekinmeyin. Özellikle deri giysileri ve hediyelik esyalari pazarlik ederek oldukça ucuza alabilirsiniz.

Namsan Parki

Namsan Dagi eski Seul kralligi'nin güney sinirlarini olusturdugundan Namsan Parki'nda hala sehir surlarinin izlerine rastlamak mümkün. Parkin batisinda yer alan Namsan Botanik Bahçeleri'ni de gezebilir, tropikal bitkiler ve çiçekler arasinda bol bol oksijen alabilirsiniz.
[Resim: namsanparkyy5.jpg]

Han-Gang River Cruise
Seul'un tam ortasindan geçen Han-Gang nehrinde gemi ile dolasmak Seul'de yapilabilecek en ilginç ve romantik turistik aktivitelerden biri. Gemiler baslica dört limana ugruyor: Yeouido, Jamsil, Ttukseom, Yan.


Seul Kulesi

483 metrelik bu kule, dünyanin üçüncü en büyük kulesi. Kuleye çikarak çok hos Seul fotograflari çekebilir, dilerseniz hediyelik alisveris yapabilir ve kulenin çevresi tamamen camlarla kapli restauraninda sahane bir manzara karsisinda yemek yiyebilirsiniz.


Sehit Anitlari

Seul'de mutlaka görmeniz gereken 13,000 parçanin sergilendigi çok iyi olusturulmus bir müze. Bu müzede Kore savasinin bütün izlerini bulabiliyorsunuz, ayrica Wietnam savasi'na Kore'nin nasil katildigini gösteren bölüm de oldukça ilginç.

Seul alisverisi sevenler için bir cennet diyebiliriz. Özellikle ayakkabi, çanta, bavul, her türlü deri esya ve giysi, ipek, antika, hediyelikler gibi ürünleri çok cazip fiyatlarla satin alabiliyorsunuz. Özellikle Namdaemun ve Dongdaemun gibi açik pazar yerlerinde tezgahlarda satilan ürünler için pazarlik etmekten çekinmeyin. Kore'nin en büyük pazarlarindan biri olan sehir merkezine çok yakin Namdaemun Market'ta 1000 den fazla dükkan, açik tezgahlar ve sokak saticilari var. Kore'de çogu magazada soyunma kabini olmadigini unutmayin. Eger iyi kalitede ve uygun fiyatli ipek satin almayi düsünüyorsaniz Dongdaemun Market'a ugramanizi tavsiye ederiz. Çünkü bu pazar manifaturacilar ve toptancilarin bulustugu en önemli mekandir. Ayrica birbirinden güzel desenli porselen tabak ve gümüs çatal-biçak takimlarini da burada bulabilirsiniz
[Resim: shopping002vr8.jpg]
Han Nehrinin güneyinde yer alan Apgujeong-dong, Seul'un en zengin semtidir. Burada en iyi kalite yerli ve ithal ürünleri bulabilirsiniz, sokakta yürürken iyi giyimli insanlara ve ünlü modacilarin dükkanlarina bol bol rastlarsiniz. Bu yüzden Apgujeong-dong, Seul sehrinin moda merkezidir.


COEX binasi merkezi, Seul sehir merkezinde Convention and Exhibition Center (COEX) ve World Trade Tower'i Samseong Metro istasyonuna baglayan 85,000 metrekareye yayilmis bir alisveris, kültür, egitim ve eglence kompleksidir. Içinde sinema salonlarindan diskoya kadar her yasa uygun aktiviteyi barindiran COEX bir turist için görümeye deger.

ulasim ise;

Seul'da metro en güvenli ve en kolay ulasim metodu. Seul'un alt yapisi çok saglam ve çok gelismis 8 hatli bir metro sistemi var. Seul'un çok nüfuslu halkinin metroyu ve diger toplu tasima yöntemlerini seçmesi trafigi büyük ölçüde rahatlatiyor. Sehrin her yerine ve hatta çevredeki sehirlere metro ile ulasim saglanabiliyor. Ingilizce konusan rehberler esliginde Seul'u gezmek isterseniz, 35'er kisilik bu lüks otobüsler esliginde görülmesi gereken yerlere sehir turu yapabilirsiniz.


buda kore ile ikgili tüm site linkler;


http://www.lifeinkorea.com/
http://www.visitseoul.net/english/
http://kimchi.kfri.re.kr
http://www.marimari.com/content/korea/popular_places/main.html
http://www.teaculture.co.kr/way.html
http://www.visitseoul.net/english/
http://www.seoulcitytourbus.com/


Cvp: Seoul - faskorean - 16-11-2007

Bravo bravo yine harikasiniz arkadaslar güzel devam


Cvp: Seoul - Mashimaro - 17-11-2007

Eda muhtesem canim paylasimlarin çok tesekkürler...