Korea-fans.com Türkiye & Kore Dostluk Forumu KOREA & TURKEY FRIENDSHIP
Güney Kore, Türkiye ile Eğitim Alanında İşbirliği Yapmak İstiyor - Baskı Önizleme

+- Korea-fans.com Türkiye & Kore Dostluk Forumu KOREA & TURKEY FRIENDSHIP (https://www.korea-fans.com/forum)
+-- Forum: KOREA (한국) (https://www.korea-fans.com/forum/forum-korea-54620-44397.html)
+--- Forum: Korea's Relationship with Turkey (https://www.korea-fans.com/forum/forum-korea-s-relationship-with-turkey.html)
+---- Forum: Education Relations In The Field (https://www.korea-fans.com/forum/forum-education-relations-in-the-field.html)
+---- Konu Başlığı: Güney Kore, Türkiye ile Eğitim Alanında İşbirliği Yapmak İstiyor (/konu-guney-kore-turkiye-ile-egitim-alaninda-isbirligi-yapmak-istiyor.html)

Sayfalar: 1 2 3


Güney Kore, Türkiye ile Eğitim Alanında İşbirliği Yapmak İstiyor - incitanesi. - 11-10-2008

Güney Kore, Türkiye ile Eğitim Alanında İşbirliği Yapmak İstiyor


Türkiye'nin en önemli dostlarından olan Güney Kore, eğitim alanında da işbirliği yapmak istiyor. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Merkezi Büyükelçisi Rhee Soo Teak, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'yi ziyaret etti. Teak, burada yaptığı konuşmada ülkenin bin yılı aşkındır dostluğunu ve komşuluğunu sürdürmesine rağmen ikili ilişkilerin çok yetersiz kaldığını söyledi. Türkiye ile Güney Kore'nin dostluğunun, gerek Kore Savaşı'nda gerekse Dünya Kupası'ndaki karşılaşmalarla tüm dünyaya gösterildiğini belirten Soo Teak, "Türkiye ile Güney Kore arasında tarihten gelen bir dostluk var. Bin yıllar önce komşuluk yapan iki millet, Kore Savaşı'nda Türkler'in gösterdiği yararlılıkla dostluğunu pekiştirmiş. 2002 Dünya Kupası'nda ise var olan dostluğu bütün dünyaya gösterdik. İki halk arasındaki sıcak ve samimi ilişkiye karşın, iki ülke arasındaki ilişkilerin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Ancak hiçbir zaman geç kalınmış değildir. Yongin ile Kayseri arasındaki Kardeş Şehir ilişkisinde olduğu gibi yeni başlangıçlar yapılıp başta eğitim olmak üzere birçok olanda ortak çalışmalar gerçekleştirilebilinir" şeklinde konuştu. İki ülke arasındaki en önemli ilişkinin eğitim alanında olmasını istediklerini kaydeden Soo Teak, bu konuda kendilerinin bir adım attığını söyledi. Güney Kore hükümetinin, geçen yıl iki Türk öğrenciyi burslu olarak okuttuğunu hatırlatan Soo Teak, bu yıl bu rakamın 15'e çıkartılarak ilişkilerin daha da arttırılmasını hedeflediklerini söyledi. Güney Kore hükümeti olarak gençlere yapılan yatırıma çok büyük önem verdiklerini belirten Soo Teak, "Gençlere yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Gençler arasında bir kaynaşma sağlayabilirsek ilişkilerimiz daha da güçlenir ve sağlam temeller üzerine kurulmuş olur. Bu nedenle gençleri önemsiyoruz" diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de Güney Koreliler'in Türklere duyduğu ilgiye dikkat çekerek "Yongin'de katıldığımız bir törende yaşlı bir Koreli, her gün istisnasız olarak Türk şehitliğini ziyarete gittiğini söylemişti. Bu bizi çok duygulandırdı. Mesafeler uzak olsa da ilişkiler sıcak ve samimi. Bu samimiyet her alanda artarak gelişmeli ve iki ülke arasında sıkı işbirlikleri kurulmalı. Sayın Büyükelçi'nin Kayseri'ye gelmelerini, bu alanda atılacak adımların başlangıcı olarak görüyorum" diye konuştu. Ziyarette Başkan Özhaseki, Büyükelçi Teak'e günün anısına bir döner Kümbet maketi hediye etti.

(Cihan Haber Ajansı) 05.05.2008


Cvp: Güney Kore, Türkiye ile Egitim Alaninda Isbirligi Yapmak Istiyor - TIFA - 11-10-2008

Paylasim için tesekkürler incitanesi. Çok güzel egitim alanindada isbirligi yapmak dostlugumuzu bir kat daha arttirir Kore'lilerle...


Cvp: Güney Kore, Türkiye ile Egitim Alaninda Isbirligi Yapmak Istiyor - irfaner - 11-10-2008

Paylasim için tesekkürler incitanesi, eline saglik.


Cvp: Güney Kore, Türkiye ile Egitim Alaninda Isbirligi Yapmak Istiyor - joyadelmar2 - 12-10-2008

Evet, bu güzel paylasim için tesekkür ediyoruz. Dostlugu gelistirmek adina böyle seylerin olmasi ne kadar iyi. Smile


Cvp: Güney Kore, Türkiye ile Egitim Alaninda Isbirligi Yapmak Istiyor - helalolsun - 12-10-2008

Yazin çok güzel olmus incitanesi. Ellerine saglik.


RE: Güney Kore, Türkiye ile Egitim Alaninda Isbirligi Yapmak Istiyor - usagi-chan - 12-10-2008

TIFA Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Paylasim için tesekkürler incitanesi. Çok güzel, egitim alanindada isbirligi yapmak dostlugumuzu bir kat daha arttirir Korelilerle...

irfaner Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Paylasim için tesekkürler incitanesi, eline saglik.

joyadelmar2 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:Evet, bu güzel paylasim için tesekkür ediyoruz, dostlugu gelistirmek adina böyle seylerin olmasi ne kadar iyi. Smile

Insallah Kore ile Türkiye arasindaki dostluk hep böyle devam eder ve de daha çok büyür. Paylasim için çok tesekkürler.


Cvp: Güney Kore, Türkiye ile Egitim Alaninda Isbirligi Yapmak Istiyor - NRMNDMRL - 12-10-2008

Bu güzel paylasim için tesekkürler.


RE: Güney Kore, Türkiye ile Egitim Alaninda Isbirligi Yapmak Istiyor - Jung-hoon - 12-10-2008

Çok güzel bir paylasim. Insallah Kore Türk iliskileri daha da artar ve bu burstan bende yararlanabilirim. :icon_angel_not:


Cvp: Güney Kore, Türkiye ile Egitim Alaninda Isbirligi Yapmak Istiyor - Shin Chae-kyung - 12-10-2008

Insallah isbirligi yaparlar, üniversiteyi orada okumak istiyorum.


RE: Güney Kore, Türkiye ile Egitim Alaninda Isbirligi Yapmak Istiyor - Melissaa - 13-10-2008

Bu çok güzel bir haber. Onlarla egitim alaninda isbirligi yapmamiz iki ülke açisindan da iyi olacaktir. Iki ülkede bu sekilde birbirinden birseyler ögrenebilir. Paylasim için tesekkur incitanesi.