yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yoon Sun Nah (나윤선)
#1
Yoon Sun Nah / 나윤선

[Resim: 2v1xd.jpg]

İsim: Yoon Sun Nah / 나윤선
Doğum Tarihi: 28 Ağustos 1969
Doğum Yeri: Seoul
Resmi Website

Fransız gazetesi Le Monde Onu "Jazz evreni onu bir ufo gibi nitelendirir" olarak tanımlamıştır.

Müzikal bir ortamda büyüyen Yoon Sun Nah'in hayatında müzik hep var olmuştur. Nah, Kore müzik sahnesinde dalgalar yapıyor olmasına rağmen, o caz ve Fransız chansonlarını incelemek için 1995 yılında Paris'e taşınmaya karar verdi. Onun 2009 albümü, 'VOYAGE', 6. Kore Müzik Ödülleri töreninde En İyi Caz ​​ödülünü aldı.

Nah, Kore müzik sahnesinde dalgalanmalar yaşamasına rağmen 1995 yılında caz çalışmaları için Paris'e gitmeye karar vermiştir. En iiyi olmak için büyük çaba harcayan Nah, Avrupa'daki en eski caz okulu olan CIM Caz Okulu'na alınmıştır. Ayrıca Beauvais Ulusal Müzik Enstitüsü'nün yanı sıra Nadia ve Lili Boulanger Konservatuarı'nda okumuştur. Grubu YSN 5tet ile Fransız caz sahnesinde yoğun bir şekilde performans gösteren Nah'ın, caz müzikte doğuştan gelen yeteneği parlamaya başlamıştır. Bu Koreli'nin harika haberleri, onunla çalışmak isteyen pek çok müzisyene ulaşmıştır.

Nah, La Jazz à Juan Révélations gibi caz müziğin önemli mekanlarında güçlü performanslar sergilemiştir. 2009 yılındaki albümü Voyage ile Fransız caz listelerinde yer almıştır. 2009 yılında Fransız hükümeti tarafından sanata katkılarından dolayı Chevalier des Arts et des Lettres adına layık görülmüştür.

nah'ın Avrupa'daki kariyeri yükselirken memleketi, onun yurtdışındaki başarılarını haber alıyordu. Kore Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2005 yılında "Yılın En Genç Sanatçısı" ödülünü vermiştir. 2009 yılındaki albümü Voyage, 6. Kore Müzik Ödülleri'nde Yılın Caz Müziği ödülünü almıştır.

Pek çok mekan ve dünya çapında festivallerde de Nah yeteneklerini ortaya koydu. Lincoln Center (New York), Uluslararası Pori Caz ​​Festivali (Finlandiya), Montreal Caz Festivali (Kanada), TD Vancouver Uluslararası Caz Festivali (Kanada), Parc Floral de Paris (Fransa Caz gibi pek çok olay da gerçekleştirmek için davet edildi ), Marciac Caz Festivali (Fransa), Mai Caz ​​Festivali (Norveç), diğerleri arasında Cully Jazz Festivali (İsviçre), Java Jazz Festivali (Endonezya), Penang Adası Caz Festivali (Malezya) ve Jarasum Uluslararası Caz Festivali (Güney Kore), Almanya'nın en ünlü müzik ajansın konser serisi de katılan Ulf Wakenius ile bir dünya turu ile konser vermiştir.
Bugüne kadar, ikili iki üst Alman caz ACT etiketi altında albümleri, Voyage (2009) ve Same Girl (2010) yayımladı.

Çeviri: pirinçtopları

English

Name: Yoon Sun Nah / 나윤선
Birthday: 28 August 1969
Birthplace: Seoul
Official Homepage

Youn Sun Nah is well regarded for her remarkable vocal prowess. The Korean jazz vocalist’s ability to present each song in her own unique style filled full of emotions and passion has consistently captured her audience in attentive silence, ending with roaring appreciation. The songstress traverse the vocal spectrum effortlessly to the extent where she’s not just another vocalist, she’s a musical instrument. French newspaper, Le Monde described her as “a UFO touching the universe of jazz with a magnificent voice and passionate originality; Jubilation in triple time”.

Growing up in a musical family where her father was a conductor and her mother, a musical actress, music has always been in her life. Nah eventually began her own musical journey and made her first debut at the tender age of 23 at a joint concert collaborating with the Korean Symphony Orchestra. The performance was her stepping-stone into the Korean music scene.

Though Nah was making waves in the Korean music scene, she decided to move to Paris in 1995 to study jazz and chanson. Striving for only the best, she enrolled herself into the CIM Jazz School, one of the oldest jazz schools in Europe. She also studied at the National Music Institute of Beauvais as well as the Nadia and Lili Boulanger Conservatory. Nah’s innate talent for jazz began to shine brighter when she started performing extensively in the French jazz scene with her group YSN 5tet at jazz clubs, national theatres and festivals. News of this Korean marvel reached many famous musicians who were excited to collaborate with her.

Nah also made a strong showing in a number of jazz concours such as La Jazz à Juan Révélations. Her 2009 album ‘Voyage’ made it into the French top ten of the jazz charts and won the coveted “CHOC” as CD of the month (Jazzman). One of her paramount recognitions comes from the French government where she was conferred the title Chevalier des Arts et des Lettres in recognition of her contributions to the arts in 2009.

While Nah’s career in Europe took flight, home was taking notice of her accomplishments abroad. The Korean Ministry of Culture and Tourism presented her with the Young Artist of the Year award in 2005. Her 2009 album, ‘Voyage’ received the Best Jazz & Crossover Record of the Year' at the 6th Korean Music Awards.

Many venues and festivals across the globe also recognize Nah’s talents. She has been invited to perform at numerous events such as Jazz at Lincoln Center (New York), International Pori Jazz Festival (Finland), Montreal Jazz Festival (Canada), TD Vancouver International Jazz Festival (Canada), Parc Floral de Paris (France), Marciac Jazz Festival (France), Mai Jazz Festival (Norway), Cully Jazz Festival (Switzerland), Java Jazz Festival (Indonesia), Penang Island Jazz Festival (Malaysia) and Jarasum International Jazz Festival (South Korea), among many others. The impressive travel is further reinforced by a world tour with Ulf Wakenius that visited 50 cities in 19 countries as well as participating in Karsten Jahnke Konzertdirektion’s Jazz Today tour, one of Germany’s most famous music agency’s concert series.

Kaynak / Source
Like rain on a Monday morning, like pain that just keeps on going on...
Cevapla
#2
Discography
Albüm Bilgileri


[Resim: reflet.jpg]
Reflet (2001)
Spoiler göster


[Resim: lightforthepeople.jpg]
Light For The People (2002)
Spoiler göster


[Resim: downbylove.jpg]
Down By Love (2003)
Spoiler göster


[Resim: soiam.jpg]
So I Am (2004)
Spoiler göster

[Resim: memorylane.jpg]
Memory Lane (2007)
Spoiler göster


[Resim: voyagei.jpg]
Voyage (2008)
Spoiler göster


[Resim: samegirl.jpg]
Same Girl (2010)
Spoiler göster
Like rain on a Monday morning, like pain that just keeps on going on...
Cevapla
#3
[Resim: 2v5fd.jpg]

[Resim: 2v57t.jpg]

[Resim: 2v58y.jpg]

[Resim: 2v5bf.jpg]


Like rain on a Monday morning, like pain that just keeps on going on...
Cevapla
#4
[Resim: bho7adfg.png]

[Resim: hj9ewiye.png]

[Resim: lmr4mzzq.png]


[Resim: 2v5c7.jpg]
Like rain on a Monday morning, like pain that just keeps on going on...
Cevapla
#5
Yoon Sun Nah Frevo

Yoon Sun Nah Same Girl
Cevapla
#6
İlk konun hayırlı olsun pirinçtopları. Süper bir konu ile başladın. Hadi bakalım devamı gelsin. Biggrin
[Resim: tumblr_m5ans809K41rqituyo1_250.gif]
Spoiler göster
Cevapla
#7
İlk konun için tebrikler canım. Alkis
Ellerine sağlık. Opucuk Biggrin


WWW
Cevapla
#8
Bir tanem, ilk konunu açmışsın, tebrik ederim. Opucuk
Cevapla
#9
Tanıtım için teşekkürler. Onay
JULIA
[Resim: oRJsO.png]
Spoiler göster
Cevapla
#10
2013 Festival International de Jazz de Montréal in Canada

[Resim: e1zh.jpg]

[Resim: icwn.jpg]

[Resim: i9h0.jpg]

[Resim: mifs.jpg]
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise