yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
World Traditional Archery Festival (WTAF) (Okçuluk Festivali)
#1
World Traditional Archery Festival (WTAF) (Okçuluk Festivali)

Güney Kore'nin Pusan şehrinde Dünya Geleneksel Okçuluk Festivali gerçekleştirildi. Biz de World Traditional Archery Festival (WTAF) Komitesinden nisan ayı başlarında aldigimiz davet ile Türkiye'den 3 kişi olarak ülkemizi temsil etmeye gittik.


[Resim: havaalani01.jpg]


Bu sene 2.'si gerçeklestirilen Festival, daha da genişletilerek 4.'sü gerçekleştirilen Dünya TreX Oyunları bünyesine alındı. TreX oyunları, geleneksel sporlar, dans vb. etkinliklerin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) himayesinde yapıldığı büyük bir organizasyon. 10 000 katılımcının 100 farkli ülkeden katıldığı ve 20 etkinligin 3 ana kategoride (geleneksel, e-spor, X-spor) sergilendiği bir büyük kültürel etkinlik. Ana düzenleyiciler arasında, amacı sporu her tabakada yaygınlaştırmak olan TAFISA (Trim& Fitness International Sport for All Association) da bulunuyor.
Festival kapsamında geleneksel okçuluk adına 3 ana etkinlik düzenlendi. Bunlardan birincisi temsil edilen geleneksel okçuluk akımlarının atış gösterileri (demonstration) idi. İki gün süren bir yarışma ve bilimsel makalelerin teblig edildiği seminer organizasyonun diger kisimlari idi. Elbette bu yorucu çalışmaların ardından müthiş bir sosyal program bizi bekliyordu.


Ülke Gösterileri


27 Eylül sabahi açılış seremonisinin ve ülke gösterilerinin gerçeklestirileceği Gahngseo Spor Parkına doğru yola çıktık. Öğlene kadar süren açılış seremonisi ve verilen kısa aradan sonra gösteriler başladi. İlk sırada, hazırlığı için oldukça emek verildigi anlaşılan evsahibi Kore'nin muhteşem gösterisi vardi.
Sıra bize geldiğinde geleneksel hedeflerimizden biri olan deri "puta"ya atış gerçekleştirdik. 165 ila 190 m arasında bir mesafede bulunması gereken hedef, gösteri nedeniyle 20 m'ye yerleştirilmişti. Ama atışlarımız nizami idi. Sentetik Türk tipi yaylarımız ve zihgirlerimiz (okçu yüzüklerimiz) ile başparmak çekisi yaparken, tarif edildiği üzere sağ ayak ve dizimizi yere koyuyorduk. Ayrıca aslına uygun hazırlamaya gayret ettiğimiz kostümlerimiz de büyük ilği çekmis ve bir çok kişi birlikte fotoğraf çektirmişti.


[Resim: gosteri01.jpg][Resim: gosteriturk.jpg]

Ülke gösterilerine ait bu ilk günün akşamı Kore Okçuluğu ile ilgili kısa bir program vardı. Koreli yay ve okçu ustaları hünerlerini sergilerken, Almanya'dan Karl Zeilinger aydınlatıcı bilgiler aktardı. Ayrıca Avustralya'dan Bede Dwyer, ilk gün gösteride kullandiği "mecra"nin kullanımı hakkında önemli bilgiler verdi. Mecra, tıpkı bizdeki "siper" gibi görece kısa okları atmak için, çekiş mesafesini artırmaya yarayan bir gereç.


[Resim: koreokculugu01.jpg][Resim: koreokculugu02.jpg][Resim: koreokculugu03.jpg]


Müsabakalar
Festivalin 3. ve 4. günleri müsabakalara ayrılmıştı. Müsabakalar 5 farklı hedefte ve 5'erli gruplar halinde yapıldı. Her grup 1'den 5'e kadar numaralandırılan hedefleri sıra ile geçti. 1 ile 4 numaralı hedeflere 4'er ok, 5 numaralı hedefe ise 5'er ok atıldı. Hedefler ve puanlamalari ise şu şekilde idi:


[Resim: amerikan.jpg]

1 Numaralı hedef (Amerikan Saha Hedefi):
20 m'ye dikilen üç boyutlu geyik modeli idi. Kardiyak bölge 3, gövde 2, kafa veya bacaklar 1 puan idi.

[Resim: macar.jpg]

2 Numaralı hedef (Macar Hareketli Hedefi):
40 m mesafede, 7 m'lik yatay bir ray üzerinde sağa ve sola hareket eden dairsel bir hedefti. Bütün hareketi 15 sn'de tamamladığından 4 oku bu sürede atmak gerekiyordu. 80 cm çaplı hedefte merkez sarı 3, orta kırmızı halka 2 ve mavi alan 1 puandı.

[Resim: japonn.jpg]

3 Numaralı hedef (Japon Hedefi):
60 m'ye dikilen 1 m çaplı hedefte merkez beyaz 3, orta çember 2 ve sinir çizgisi 1 puandı.

[Resim: mogol.jpg][Resim: mogolhedefi2.jpg]

4 Numaralı hedef (Mogol Hedefi):
En zorlu ve ilginç hedeflerden biri olan Mogol Hedefinde 8 cm çapinda ve yüksekliğindeki toplam 65 silindirik sepet, 3 sira halinde 80 m mesafeye dizilmişti. Ortadaki kırmızı silindirleri vurmak 3, biraz dışarıdaki beyaz silindirleri vurmak 2 ve en diş tarafta kalan diğer silindirleri vurmak ise 1 puan getiriyordu. Yerden ancak 24 cm yükseklikte yer alan bu hedefe en kolay topuz uçlu oklarla atış yapilabiliyordu. Zira 2,5 m önüne çekilen hat içinden sekip vuran oklar da puan getiriyordu. Bizim oklatımız toprağa değdiği anda saplandığından çok iyi hedef alıp atmamz gerekti.
Çok istesemde eskisinden nadir ağlarım
Zaman geçer önümden çığlıklar atarak
Umudum ellerimde bir avuç kül


Spoiler göster


WWW
#2
[Resim: korehedefi.jpg]

5 Numarali hedef (Kore Hedefi):
120 m mesafedeki 2,65 m yükseklik ve 2 m enindeki Kore hedefi de zorlu olanlardandi. Orta kirmizi daire 3, siyah kareler 2 ve beyaz bölgeler ise 1 puandi. Bu hedefe 5'er ok atildi.

Tüm gruplarin yarismalari tamamlamasi 4. günün sonuna dek sürdü. Hedeflerin zor olmasi ve katilimcilarin tümünün pratisyen okçu olmamasi nedeni ile pek çok kisi müsabakadan puan alamadi. Fakat elbette asil amaç yarismak degil, okçuluk kültürünü paylasmakti (Türk ekibinden M. Özveri 8, Z.M. Ates 7 ve Y. M. Aksoy 2 puan çikardi).
Çok istesemde eskisinden nadir ağlarım
Zaman geçer önümden çığlıklar atarak
Umudum ellerimde bir avuç kül


Spoiler göster


WWW
#3
Çok güzel bir tanitim olmus özgü resimlerde çok güzel ellerine saglik Smile
#4
Okçuluk ilginç bir spor dali. Izlemesi çok zevkli olan birsey.
Bu festival tanitimi ve resimler için tesekkür ederiz Özgü Smile Alkis
❤❤RAIN / 비❤❤  Se7en / A+ / Changjo / ELF / VIP / TripleS / Boice / Inspirit / Hottest
WWW
#5
Çok güzel ya emegine saglik Onay
█╬♥Ĭ ĿOVE YOU [śė7Êň]♥╬█[b][Resim: 9f5c038afa7990full.gif]

██████████████♥█████████████


[Resim: 56b8e83a7e7970full.gif]

#6
Özgücüm emegine saglik, çok güzel bir tanitim olmus Alkis
Okçuluk müsabakasini izlemeyi çok isterdim. :atkilinc:
WWW
#7
Ben tesekkür ederim Smile
Çok istesemde eskisinden nadir ağlarım
Zaman geçer önümden çığlıklar atarak
Umudum ellerimde bir avuç kül


Spoiler göster


WWW
#8
Ellerine saglik canim Opucuk Güzel bir tanitim olmus Smile
#9
[Resim: 67885308.jpg]

[Resim: 49401185.jpg]

[Resim: 51550353.jpg]

[Resim: 18740473.jpg]
Çok istesemde eskisinden nadir ağlarım
Zaman geçer önümden çığlıklar atarak
Umudum ellerimde bir avuç kül


Spoiler göster


WWW
#10
[Resim: 76105357.jpg]

[Resim: 44230109.jpg]

[Resim: 97896104.jpg]

[Resim: 99550125.jpg]
Çok istesemde eskisinden nadir ağlarım
Zaman geçer önümden çığlıklar atarak
Umudum ellerimde bir avuç kül


Spoiler göster


WWW
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise