yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Why Is Korea Split into North and South Korea?
#1
Why Is Korea Split into North and South Korea?/Kore neden Kuzey Kore ve Güney Kore olarak ayrılmıştır?

[Resim: 2o58w.jpg]

Bu iki ülke yüzyıllardır Joseon Hanedanlığı (1392 - 1910) altında birleşikti ve aynı dili,kültürü paylaşıyordu. Ancak son altı yıldır ve daha fazlası için Kuzey ve Güney Kore bölünmüştür. Bu bölünme nasıl oldu?
Birleşik krallıkta var olan Kuzey Kore ve Güney Kore nerede bulunmaktaydı?
Japon İmparatorluğu biçimsel olarak 1910 yılında Kore Yarımadası ilhak etti; yani 1895 yılında 1.Çin-Japon Savaşı zaferinden bu yana kukla imparatorlar ülkeyi baştan sona tüketti.
Böylece, 1910 den 1945 yılına kadar, Kore Japon kolonisi oldu.
İkinci Dünya Savaşı sona ererken, Kore de dahil olmak üzere, Japonya'nın işgali altındaki toprakların yönetimini devralmak zorunda kalacağı Müttefik Devletlerce de netleşti,seçimler organize edilmeli ve yerel yönetimler kurulmalıydı. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti biliyordu ki Filipinler yanı sıra Japonya’nın da kendisini yönetmek istediğini,bu yüzden de Kore vesayetini almaya isteksizdi. Ne yazık ki, sadece Kore ABD için çok ısrarlı bir öncelikte değildi.Sovyetler, sonraki adımda devreye giren Çarın hükümeti Rusya-Japon Savaşı (1904-1905) sonrasında iddialara göre bırakılan toprakların kontrolünü almaya isteği daha fazla idi.
6 Ağustos 1945 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri Japonya Hiroshima'ya, atom bombası attı.İki gün sonra, Sovyetler Birliği Japonya'ya savaş ilan etti ve Mançurya’yı işgali etti.Sovyet askerleri kuzey Kore kıyılarında üç noktada çıkarma yaptı.15 Ağustos günü, Nagazaki atom bombasından sonra, İmparator Hirohito İkinci Dünya Savaşı'nın sonlarında Japonya'nın teslim olduğunu duyurdu.
Japonya’nın teslim olmasına sadece beş gün kala, ABD yetkilileri Dean Rusk ve Charles Bonsesteel’e Doğu Asya'da ABD işgal bölgesini betimleme görevi verildi. Herhangi bir Koreli’ye bile danışmadan, onların keyfi isteğiyle Seul başkentinin Amerikan bölümünde olamasını sağlayaran kabaca enlem; 38. paralel boyunca, Kore’yi yarısından kesmek için karar verildi.Rusk ve Bonesteel isteğine göre genel emirleri (No.1), savaş sonrasında Japonya yönetmek için Amerika'nın kuralları benimsenmiştir.
Güney Kore'de burası Amerikalılara teslim edilirken, kuzey Kore'nin Japon kuvvetleri de Sovyetler'e teslim oldu.Güney Koreli siyasi partiler hızla oluşmuş ve Seul hükümeti kurmak için kendi adaylarını ve planları ortaya koymuş olmasına rağmen,ABD Askeri, İdare adaylarının çoğunun solcu eğilimlerinden korkuyordu.ABD ve SSCB'nin güvenilen yöneticileri 1948 yılında Kore yeniden birleştirmek için ülke çapında seçimler için düzenlemeler yapması gerekiyordu, ama iki taraf da diğer tarafı güvenilir buluyordu.ABD, demokratik ve kapitalist olmak üzere tüm yarımadayı istiyordu; Sovyetler ise hepsini komünist olarak istedi.
Sonunda, ABD esas itibariyle Güney Kore’nin anti-komünist lideri Syngman Rhee’yi atadı. Güney Kore kendisi 1948 yılı Mayıs ayında bir millet ilan etti.Rhee resmen Ağustos ayında ilk başkanı olarak kuruludu ardından komünistlere ve 38. paralelinin güneyindeki diğer solculara karşı küçük seviyeli bir savaş başladı.
Bu arada Sovyetler, Kuzey Kore’de, kendi işgal bölgesinin yeni lideri olarak, Sovyet Kızıl Ordu'da savaş sırasında önemli görev yapmış Kim Il-sung’u atadı. 9 Eylül 1948 tarihinde resmen göreve başladı.Kim, özellikle kapitalistler, siyasi muhalefeti ezmek için çalışmalara, hem de kişiliğiyle kültünü inşa etmeye başladı.1949’da, kendini "Ulu Önder" olarak adlandıran Kim Il-sung’un heykelleri Kuzey Kore’nin her yerine serpilmişti.
1950 yılında Kim Il-sung, komünist yönetim altında Kore'yi yeniden birleştirmek için denemeye karar verdi. Güney Kore’ye bir işgal başlattı ve bu üç yıl süren Kore Savaşına dönüştü;3 milyondan fazla Koreli öldürüldü, iki ülke de 38. paralel ile bölünmüş olan başladığı yere geri dönünce sona erdi.
Ve böylece, Dünya Savaşı'nın son günlerinde bir karmaşa halinde ABD hükümet yetkilileri tarafından yapılan bir acele karar ile savaşan iki küçük komşu ülkesi görünen kalıcı bu ülkelerin oluşmasına neden olmuştur.Milyonlarca kişi hayatlarına altmış yıl ve daha fazla yıl, Kuzey ve Güney Kore kazayla bölünen bir ülke olarak yaşamına devam ediyor ve 38.paralel tartışmasız dünya üzerindeki bir tensest sınır olarak kalmıştır.

Kaynak:Asian History /Kallie Szczepanski

Çeviri:^^Büşra

***********************************************************************************

Why Is Korea Split into North and South Korea?


They were unified for centuries under the Joseon Dynasty (1392 - 1910), and share the same language and essential culture. Yet for the last six decades and more, North and South Korea have been divided along a fortified DMZ. How did that split come about? Why do North Korea and South Korea exist where once there stood a unified kingdom?
The Empire of Japan formally annexed the Korean Peninsula in 1910; it had run the country through puppet emperors since its 1895 victory in the First Sino-Japanese War.
Thus, from 1910 until 1945, Korea was a Japanese colony.
As World War II drew to a close, it became clear to the Allied Powers that they would have to take over administration of Japan's occupied territories, including Korea, until elections could be organized and local governments set up. The United States government knew that it would administer the Philippines as well as Japan itself, so it was reluctant to also take trusteeship of Korea. Unfortunately, Korea just wasn't a very high priority for the US. The Soviets, on the other hand, were more than willing to step in and take control of lands that the Tsar's government had relinquished its claim to after the Russo-Japanese War (1904-05).
On August 6, 1945, the United States dropped an atomic bomb on Hiroshima, Japan. Two days later, the Soviet Union declared war on Japan, and invaded Manchuria. Soviet amphibious troops also landed at three points along the coast of northern Korea. On August 15, after the atomic bombing of Nagasaki, Emperor Hirohito announced Japan's surrender, ending World War II.
Just five days before Japan surrendered, US officials Dean Rusk and Charles Bonesteel were given the task of delineating the US occupation zone in East Asia.
Without consulting any Koreans, they arbitrarily decided to cut Korea roughly in half along the 38th parallel of latitude, ensuring that the capital city of Seoul would be in the American section. Rusk and Bonesteel's choice was enshrined in General Order No. 1, America's guidelines for administering Japan in the aftermath of the war.
Japanese forces in northern Korea surrendered to the Soviets, while those in southern Korea surrendered to the Americans. Although South Korean political parties quickly formed and put forward their own candidates and plans for forming a government in Seoul, the US Military Administration feared the leftist tendencies of many of the nominees.
The trust administrators from the US and the USSR were supposed to arrange for nation-wide elections to reunify Korea in 1948, but neither side trusted the other. The US wanted the entire peninsula to be democratic and capitalist; the Soviets wanted it all to be communist.
In the end, the US essentially appointed the anti-communist leader Syngman Rhee to rule South Korea. The South declared itself a nation in May of 1948. Rhee was formally installed as the first president in August, and immediately began waging a low-level war against communists and other leftists south of the 38th parallel.
Meanwhile, in North Korea, the Soviets appointed Kim Il-sung, who had served during the war as a major in the Soviet Red Army, as the new leader of their occupation zone. He officially took office on September 9, 1948. Kim began to squash political opposition, particularly from capitalists, and also began to construct his cult of personality. By 1949, statues of Kim Il-sung were springing up all over North Korea, and he had dubbed himself the "Great Leader."
In 1950, Kim Il-sung decided to try to reunify Korea under communist rule. He launched an invasion of South Korea, which turned into the three-year-long Korean War; it killed more than 3 million Koreans, but the two countries ended up back where they started, divided along the 38th parallel.
And so, a rushed decision made by junior US government officials in the heat and confusion of World War II's final days has resulted in the seemingly permanent creation of two warring neighbors. More than sixty years and millions of lives later, the accidental division of North and South Korea continues to haunt the world, and the 38th parallel remains arguably the tensest border on Earth.
~B~
Cevapla
#2
Why Is Korea Split into North and South Korea?
Asian History /Kallie Szczepanski
Kore Neden Kuzey Kore ve Güney Kore Olarak Ayrılmıştır?
Translate / Çeviri: Büşra YILDIZ

>>> https://www.facebook.com/groups/43660099...1/?fref=ts
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise