yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
U.S. Relations With South Korea
#1
U.S. Relations With South Korea


Amerika Birleşik Devletleri ve Kore'nin Joseon Hanedanı, 1882'de Barış, Dostluk, Ticaret ve Seyfüsefer Antlaşması uyarınca diplomatik ilişkiler kurdu ve 1883'te ilk ABD'li diplomatik elçi Kore'ye geldi. ABD-Kore ilişkileri, 1905 yılında Japonya, Kore'nin dışişlerini yönlendirene kadar devam etti. 1910'da Japonya, Kore'ye karşı 35 yıllık bir sömürge dönemi başlattı. İkinci Dünya Savaşının sona ermesiyle Japonya'nın 1945'te teslim olması sonrasında, Kore yarımadası 38. paralel olarak iki işgal bölgesine bölündü; Birleşik Devletler Güney'de ve Sovyetler Birliği Kuzey'de. Birleşik, bağımsız bir Kore umutları gerçekleşmedi ve 1948'de iki ayrı ülke kuruldu; Güney'de Kore Cumhuriyeti ve Kuzey'de Kore Halk Cumhuriyeti. 1949'da Birleşik Devletler, Kore Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkiler kurdu.

25 Haziran 1950'de, Kuzey Kore kuvvetleri Kore'yi istila etti. Amerika Birleşik Devletleri liderliğinde, 16 ülkenin Birleşmiş Milletler koalisyonu savunmasını üstlendi. Çin'in o yılın başlarında Kuzey Kore adına savaşa girmesinin ardından, 27 Temmuz 1953'te ateşkes sona erene kadar savaşın son iki yılına ilişkin bir çıkmaza girildi. Barış antlaşması hiç imzalanmadı. 1953'te Kore Savaşı'nın sona ermesiyle birlikte, Birleşik Devletler ve Kore Cumhuriyeti, karşılıklı bir Savunma Anlaşması imzaladı. Bu Karşılıklı Savunma Anlaşması, bugün süren kapsamlı bir ittifakın temelini oluşturmaktadır.

Savaştan sonraki yıllarda Kore, Otokratik liderlik yüzünden siyasi bir kargaşa yaşadı. Ancak otoriter kurallara karşı güçlü protestolara yol açan bir sivil toplum geliştirdi. 1980'lerde demokrasi yanlısı faaliyetler yoğunlaştı ve Kore şimdiki canlı, demokratik sisteme geçiş sürecini başlattı. ABD-Kore ilişkileri, demokrasinin, insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün ortak değerlerine dayanıyor.

Birleşik Devletler ve Kore Cumhuriyeti ortak değerleri ve çıkarları temel alan uzun bir dostluk ve iş birliği tarihi paylaşmaktadır. İki ülke, bölgesel ve küresel tehditlerle mücadele etmek ve ekonomilerini güçlendirmek için birlikte çalışıyor. Birleşik Devletler, ABD-Kore Karşılıklı Savunma Anlaşması çerçevesindeki görevini yerine getirmek için Ordu, Hava Kuvvetleri, Donanma ve Deniz kuvvetlerini korumuş ve Kore'nin kendisini dışarıdan gelen saldırılara karşı savunmasına yardımcı olmuştur. 2013'te iki ülke, ABD-Kore ittifakının 60. yıldönümünü kutladı. Birleşmiş Kuvvetler Komutanlığı, ABD birimleri ile Kore silahlı kuvvetleri arasındaki operasyonları koordine etmektedir. Birleşik Devletler ve Kore, Kuzey Kore'nin nükleer sorununu ve Kore Yarım Adası'ndaki nükleer silahların yok edilmesini yakından takip ediyor. Kore ekonomisi geliştikçe (1996'da OECD'ye katıldı), ticaret ve yatırım ilişkileri ABD-Kore ilişkisinin giderek daha önemli bir unsuru haline geldi.

Son yıllarda, ABD-Kore ittifakı derin, kapsamlı bir küresel ortaklığa dönüşmüştür ve Kore'nin bölgesel ve küresel bir lider olarak rolü büyümeye devam etmektedir. Kore Cumhuriyeti, 2010 G-20 Zirvesi, Yardım Etkinliği Üzerine 2011 Dördüncü Yüksek Düzeyli Forum, 2012 Nükleer Güvenlik Zirvesi, 2013 Siber Uzay Konferansı ve 2014 Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Tam Temsilcisi Konferansına ev sahipliği yaptı. Kore 2017'de, Küresel Sağlık Güvenliği Gündem Yönlendirme Grubunun başkanlığını üstlenecek. Kore, Nükleer Çoğalma Güvenlik Girişimi (PSI) ve Nükleer Terörle Mücadele Küresel Girişimi (GICNT) de dahil olmak üzere çeşitli uluslararası nükleer karşıtı rejimlerinin kararlı bir üyesidir. Amerika Birleşik Devletleri ve Kore Cumhuriyeti, yardım ve kalkınma yardımı konusunda da işbirliğini genişletiyor.

ABD ve Kore arasındaki insandan-insana bağı hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Kore, sanayileşmiş herhangi bir ülkeyi araştırmaları için en fazla öğrenciyi Amerika'ya yollamaktadır. Eğitim alışverişi, Fullbright değişim programının yanı sıra, öğrencilerin Birleşik devletler hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak amacıyla İş, İngilizce Öğrenimi ve Seyahat (Batı) programlarını da içermektedir.


ABD'nin Kore Cumhuriyeti'ne Yardımı

Amerika Birleşik Devletleri Kore Cumhuriyetine kalkınma yardımı yapmamaktadır. Kore Savaşından sonra ABD'den kalkınma yardımı alan Kore, şimdi kendisi kalkınma yardımı yapmaktadır.


İkili Ekonomik İlişkiler

Son on yılda Kore, son derece yüksek bir ekonomik büyüme seviyesine ulaşmış ve şu anda bir trilyon dolarlık ekonomisiyle Birleşik Devletlerin altıncı en büyük mal ticaret ortağı olmuştur. ABD'nin önde gelen firmaları uzun süredir yatırımcılara liderlik ederken, Kore'nin en büyük firmaları ABD'ye önemli yatırımlar yapmışlardır. İki ülke arasında üretilen malların, tarım ürünlerinin, hizmetlerin ve teknolojinin büyük çapta karları vardır. Kore-Amerika Birleşik Devletleri simgesel yapısı Serbest Ticaret Anlaşması (KORIS FTA), 15 Mart 2012'de yürürlüğe girmiş ve ikili ticaret bağlarının derinliğini vurgulamıştır. Anlaşmanın, her iki ülke için de yılda milyarlarca dolarlık ihracatı artırması ve hem Kore'de hem de Amerika'da ihracatla ilgili yeni işlere imza atması bekleniyor.

Kore Cumhuriyeti'nin Uluslararası Kuruluşlara Üyeliği

Kore Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri uluslararası birkaç ortak örgüte sahiptir. Bunlar; Birleşmiş Milletler dahil olmak üzere, G,20, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği forumu, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Bölgesel Forumu, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü. Kore, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ile bağlantılı, uluslararası bir organizasyon olan Yeşil İklim Fonu'na ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Kore, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ile İşbirliği Ortaklığı ve Amerikan Devletleri Örgütü'nde gözlemci olarak görev yapmaktadır.

Kaynak

Çeviri: Yüsra JaeJoong
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#2
U.S. Relations With South Korea

The United States and Korea’s Joseon Dynasty established diplomatic relations under the 1882 Treaty of Peace, Amity, Commerce, and Navigation, and the first U.S. diplomatic envoy arrived in Korea in 1883. U.S.-Korea relations continued until 1905, when Japan assumed direction over Korean foreign affairs. In 1910, Japan began a 35-year period of colonial rule over Korea. Following Japan's surrender in 1945, at the end of World War II, the Korean Peninsula was divided at the 38th parallel into two occupation zones, with the United States in the South and the Soviet Union in the North. Initial hopes for a unified, independent Korea were not realized, and in 1948 two separate nations were established -- the Republic of Korea (ROK) in the South, and the Democratic People's Republic of Korea (DPRK) in the North. In 1949, the United States established diplomatic relations with the Republic of Korea.

On June 25, 1950, North Korean forces invaded the ROK. Led by the United States, a United Nations coalition of 16 countries undertook its defense. Following China's entry into the war on behalf of North Korea later that year, a stalemate ensued for the final two years of the conflict until an armistice was concluded on July 27, 1953. A peace treaty has never been signed. In 1953, at the conclusion of the Korean War, the United States and the Republic of Korea signed a Mutual Defense Treaty, the foundation of a comprehensive alliance that endures today.

In the decades after the war, the ROK experienced political turmoil under autocratic leadership, but developed a vocal civil society that led to strong protests against authoritarian rule. Pro-democracy activities intensified in the 1980s and the ROK began the transition to what is now a vibrant, democratic system. U.S.-ROK ties are based on common values of democracy, human rights, and the rule of law.

The United States and the Republic of Korea share a long history of friendship and cooperation based on common values and interests. The two countries work together to combat regional and global threats and to strengthen their economies. The United States has maintained Army, Air Force, Navy, and Marine personnel in the ROK in support of its commitment under the U.S.-ROK Mutual Defense Treaty to help the ROK defend itself against external aggression. In 2013, the two countries celebrated the 60th anniversary of the U.S.-ROK alliance. A Combined Forces Command coordinates operations between U.S. units and ROK armed forces. The United States and the ROK coordinate closely on the North Korean nuclear issue and the denuclearization of the Korean Peninsula. As the ROK’s economy has developed (it joined the OECD in 1996), trade and investment ties have become an increasingly important aspect of the U.S.-ROK relationship.

In recent years, the U.S.-ROK alliance has expanded into a deep, comprehensive global partnership, and the ROK’s role as a regional and global leader continues to grow. The Republic of Korea hosted the 2010 G-20 Summit, the 2011 Fourth High-Level Forum on Aid Effectiveness, the 2012 Nuclear Security Summit, the 2013 Seoul Conference on Cyberspace, and the 2014 International Telecommunication Union Plenipotentiary Conference . In 2017, the ROK will assume the chairmanship of the Global Health Security Agenda Steering Group. The ROK is a committed member of various international nonproliferation regimes, including the Proliferation Security Initiative (PSI) and the Global Initiative to Combat Nuclear Terrorism (GICNT). The United States and the Republic of Korea are also expanding cooperation on development assistance and aid.

People-to-people ties between the United States and the ROK have never been stronger. The ROK, on a per capita basis, sends the highest number of students to the United States to study of any industrialized country. Educational exchanges include a vibrant Fulbright exchange program as well as the Work, English Study, and Travel (WEST) program that gives a diverse group of Korean students the opportunity to learn more about the United States.

U.S. Assistance to the Republic of Korea

The United States provides no development assistance to the ROK. The ROK, a recipient of U.S. assistance in the years after the Korean War, is a development aid donor today.

Bilateral Economic Relations

Over the past several decades, the ROK has achieved a remarkably high level of economic growth and is now the United States' sixth-largest goods trading partner with a trillion-dollar economy. Major U.S. firms have long been leading investors, while the ROK’s top firms have made significant investments in the United States. There are large-scale flows of manufactured goods, agricultural products, services, and technology between the two countries. The landmark Korea-U.S. Free Trade Agreement (KORUS FTA) entered into force on March 15, 2012, underscoring the depth of bilateral trade ties. The agreement is expected to boost exports by billions of dollars annually for both sides and create new export-related jobs in both the ROK and the United States.

The Republic of Korea's Membership in International Organizations

The Republic of Korea and the United States belong to a number of the same international organizations, including the United Nations, G-20, Organization for Economic Cooperation and Development, Asia-Pacific Economic Cooperation forum, Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) Regional Forum, International Monetary Fund, World Bank, and World Trade Organization. The ROK hosts the Green Climate Fund, an international organization associated with the United Nations Framework Convention on Climate Change. The ROK also is a Partner for Cooperation with the Organization for Security and Cooperation in Europe and an observer to the Organization of American States.

Source
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#3
Teşekkür ederiz. ^^
Cevapla
#4
U.S. Relations With South Korea
Translate: Yüsra YÜCEER

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
#5
Teşekkür ederiz Smile
Cevapla
#6
Teşekkürler. Smile
#4everpcy
Cevapla
#7
Tanıtım için teşekkürler. ^^
[Resim: zpULqK.gif]

Ayenzel
Tumblr
Spoiler göster
Cevapla
#8
Paylaşımınız için teşekkür ederim.
O güzel yüreğinize selam olsun.İyi ki varsınız.
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise