yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Turkish University Signs Deal On Space In S.Korea
#1
Turkish University Signs Deal On Space In S.Korea / Akdeniz Üniversitesi, Kore İle Uzay Alanında İşbirliği Yaptı

[Resim: 00567423sxbtjmtyg7.jpg]

Akdeniz Üniversitesi(AÜ), TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) ve Kore Astronomi ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü (KASI) arasında uzay alanında önemli bir işbirliği anlaşması imzalandı. Bu anlaşma ile iki ülke kurumları arasında öğretim üyesi, öğrenci ve teknik personel değişimi, uzay teknolojilerinde yeni proje, araç ve aygıt geliştirilmesi konularında ortak çalışma yapılacak.
İşbirliği çerçevesinde KASI tarafından AÜ Uzay Bilimleri Bölümü’ne bir teleskop hibe edildi. Teleskop 2013 yılı başında Saklıkent’te bulunan TUG yerleşkesinde faaliyete geçirilecek. Bu anlaşmayla AÜ’nün, dolayısıyla Antalya’nın Uzay Bilimleri ve Teknolojileri alanında uzay üssü olması yönünde önemli bir adım atmış olduklarını açıklayan AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, ülke olarak uzayda yerlerini almak için çalıştıklarını ifade etti.
Yazılı açıklama yapan Kurtcephe, “Bu çalışmalarımızın en son örneği, bizi uzay teknolojileri alanında ileriye taşıyacak, uzay alanında önemli kurumlarla güç birliği yapmamızı sağlayacak işbirliği anlaşmasıdır. Bu anlaşma ile kurumlar arası öğretim üyesi, öğrenci ve teknik personel değişimi, uzay teknolojilerinde yeni proje, araç ve aygıt geliştirilmesi konularında ortak çalışmalar yapabilecek ve karşılıklı olarak tecrübelerimizi paylaşabileceğiz.” ifadelerini kullandı.
Anlaşma kapsamında, Kore Uzay ve Havacılık Enstitüsü, Kore Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Uydu Teknolojileri Araştırma Merkezi’ni de ziyaret ettiklerini belirten Rektör Kurtcephe, bu kurumlarla, Akdeniz Üniversitesi ile yakın işbirliği kurulması ve ortak uzay sistemleri geliştirilmesi ve Türk bilim adamları ve mühendislerin Kore’de eğitilmesi yönünde fikir birliğine varıldığını belirtti.
Rektör Kurtcephe, TUG'da kurulacak teleskopun dışında, bir teleskopun da Akdeniz Üniversitesi ve Kore Astronomi ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nün ortaklaşa kuracağı yeni bir gözlemevine konuşlandırılması konusunda da yakın bir gelecekte olumlu gelişmelerin yaşanacağını ifade etti.


English

Turkey's Mediterranean University, the Observatory of the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUG) and Korea Astronomy and Space Science Institute (KASI) have signed a cooperation agreement on space and space related works.

The agreement was signed in South Korea during a visit made by Mediterranean University and TUG officials between November 28 and December 2.

The agreement will facilitate the exchange of professors, students and technical staff members and develop cooperation on space technologies, new projects and new space vehicles.

As part of the agreement, KASI has donated a space telescope to the Mediterranean University.

Mediterranean University was founded on July 20, 1982. The university provides education to thirty thousand students in fifteen faculties, six schools, one conservatory, thirteen vocational schools and five institutes.

The Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK) is the leading agency for management, funding and conduct of research in Turkey. It was established in 1963 with a mission to advance science and technology, conduct research and support Turkish researchers. The Council is an autonomous institution and is governed by a Scientific Board whose members are selected from prominent scholars from universities, industry and research institutions.

More than 1,500 researchers work in 15 different research institutes of TUBITAK where contract research as well as targeted and nation-wide research is conducted.

Türkçe Kaynak / English Source

-7 Aralık 2011-
Çok istesemde eskisinden nadir ağlarım
Zaman geçer önümden çığlıklar atarak
Umudum ellerimde bir avuç kül


Spoiler göster


WWW
Cevapla
#2
Böyle is birlikleri güzel oluyor her iki taraf açisindan. Umarim hep böyle devam eder, tesekkürler.
Bir yaşlı Kore fanı...
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise