yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türk Ve Güney Koreli Tekstil Ve Hazır Giyimcilerden Büyük İşbirliği
#1
Türk Ve Güney Koreli Tekstil Ve Hazır Giyimcilerden Büyük İşbirliği

Avrupa Birliği ile yakında Serbest Ticaret Anlaşması imzalamaya hazırlanan Güney Kore'nin önde gelen sivil toplum örgütlerinden Güney Kore Tekstil Sanayicileri Konfederasyonu (KOFOTI) üyesi 26 işadamı İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (ITKIB) davetlisi olarak Türkiye'ye geldi.
ITKIB'den yapılan açıklamaya göre Türkiye'de 3 günlük temaslarda bulunan Güney Kore heyeti ile ITKIB heyeti arasında tekstil ve hazır giyim sanayinde işbirliği yaparak iki ülke arasındaki ticaretin ve işbirliği ağının genişletilmesine dönük olarak hazırlanan protokol imzalandı.
İmza töreninde konuşan İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (IHKIB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, son yıllarda istikrarlı ve hızlı büyüyen ekonomileriyle bölgesel güç haline gelen Güney Kore ve Türkiye'nin ticaret ve yatırım potansiyeli açısından karşılıklı olarak iş çevrelerine büyük fırsatlar sunduğunu söyledi. İmzalanan protokolün karşılıklı ilişkilere yeni bir ivme kazandıracağını vurgulayan Orakçıoğlu, "Bu toplantının iki ülke arasındaki ticaret hacmine olumlu olarak yansıyacağına inanıyorum" dedi.
Kore'nin Türkiye ile olan tekstil ve hazır giyim ticaretinde 287 milyon dolar dış ticaret fazlası olduğuna dikkat çeken Orakçıoğlu, "2007 yılında Türkiye Kore'ye 27 milyon dolar değerinde tekstil ve hazır giyim ürünü ihraç ederken, Kore'den 313,8 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirmiştir. Her iki tarafın da kabul edeceği gibi, ticari ilişkilerimizin gelişmesi her iki ülke ülkenin de çıkarınadır, ancak ticaret hacmine bakıldığında olması gerekenin çok gerisinde olduğumuzu görmek üzüntü vericidir. İki ülke arasındaki ticaretin ve ortak ticaret olanaklarının artması için her iki ülkede de güçlü bir potansiyel olduğu muhakkaktır" diye konuştu.
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ITHIB) Başkanı İsmail Gülle ise yaptığı konuşmada, Türkiye ile Güney Kore arasındaki dış ticaret hacminde yaşanan dengesizliğe değindi. Gülle, "Üzülerek belirtmeliyim ki Kore dış ticarette Türkiye'nin en fazla açık verdiği ülkeler arasında yer almaktadır. Kore'den ithalatımız yıllar geçtikçe katlanarak artmakta, diğer taraftan ihracatımız aynı oranda gelişmemekte ve bu durum ülkelerimiz arasındaki ticarette dengeli bir yapı arz etmemektedir. Bu nedenle her iki ülkede de ticaret hacminin dengeli bir yapıya kavuşmasına yönelik olarak çaba sarf edilmesi, pazarlara girişin kolaylaştırılması ve iki ülkenin sanayilerine bir işbirliği ortamının sağlanması, her iki ülke ekonomisi açısından büyük fayda getirecek adımlardır" diye konuştu.
Toplantıda Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Güney Koreli işadamlarına Türkiye'deki yatırım olanakları ve sağlayacağı avantajları anlatan bir sunum yaptı. KOFOTI adına yapılan sunumda da Güney Kore'nin Türk yatırımcılara sağlayacağı avantajlar anlatıldı.
IHKIB Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, ITHIB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle ve KOFOTI Yönetim Kurulu Başkan Vekili Myeng - Keun Ha arasında imzalan anlaşmaya göre, tekstil ve konfeksiyon ürünlerinde ihracat ve ithalatı kolaylaştırıcı imkanlar oluşturulması, karşılıklı olarak ticaretin arttırılması ve sanayi işbirliği hakkında bilgi ve yardım sağlama, tekstil ve konfeksiyon sanayinde iki taraflı olarak yatırımları kolaylaştırma ve teşvik etme, tekstil ve konfeksiyon sanayiyle ilgili, ülkelerinin ticaret politikaları konusunda bilgi sağlama ve uluslararası ticari ilişkiler ve çok taraflı ticaret konularında işbirliği konuları gündeme alınacak.
Cevapla
#2
Tesekkürler... Dedigin gibi türk yatirimcilar için ihracat ve ithalati kolaylastirici imkanlar olusturulmasi bakimindan çok iyi olacak bu eger olursa ve tabi Türkiye-Kore için. Smile
...Y Ahora Me Muero De Amor Si No Estas,Me Muero y No Puedo Esperar......

http://efsaneprens.com/
Efsane Prens WebSitesi
Cevapla
#3
Tesekkürler. Smile
Cevapla
#4
Paylasim için tesekkürler. Biggrin
Cevapla
#5
Tekstil sektörüne hiz verir, koreyle is birliginin devam etmesi dilegiyle.
Cevapla
#6
Umarim devam eder bu dayanisma. Smile
Cevapla
#7
27 milyon dolar ihraç , 313,8 milyon dolarlık ithalat olması kötü.. Paylaşım için teşekkürler..
Cevapla
#8
İşte bu tarzlarına hayranım zaten çok iyi olmuş,hızlı bir giriş var giyim üzerine beğeniler dikkat çekici.
Kim Hyun Joong 
Lee Min Ho & Le Jun Ki & Jang Geun Suk & Kim Jeong Hoon ve diğerleri

WWW
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise