yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Traditional Korean Wedding Clothes
#1
Traditional Korean Wedding Clothes
Geleneksel Kore Düğün Kıyafetleri


[Resim: 9LDM5Z.jpg]

Geleneksel olarak halk parlak ve canlı renklerde kıyafetler giydikleri özel günler ve festivaller dışında beyaz ya da solgun renkli kıyafetler giyerlerdi. İnsan hayatının en önemli olayı olan düğünlerde, seçkin sınıf için gerekli kostümler ayrıldıktan sonra halkın da moda giysiler giymelerine izin verilirdi. Kıyafetlere ek olarak, merasim başlıkları da takabilirlerdi. Gelin törenin yarısına kadar yüzünü örten bir peçe takarken, damat ise siyah bir şapka takardı. Ayrıca, gelin uzun bir saç iğnesi takardı.

Gelinin Kıyafeti


Wonsam ve Hwalot

[Resim: qBJ6lZ.jpg]
[Resim: MJaNyM.jpg]

Gelin kıyafetlerinin üstüne kolları dökümlü ayrıntılarla süslenmiş bir palto giyer. İçi mavi ipekten, dışı kırmızı ipekten yapılan Wonsam, eski zamanlarda kraliçe ya da soylu kadınların giydiği kostümlere benzer. Önü ve arkası sağlığı, uzun ömrü ve soyluluğu simgeleyen çiçeklerle süslenmiştir. Dökümlü kolları mavi, sarı ve kırmızı şeritlerle ve üzeri renkli nakışlarla işlenmiş geniş beyaz şerit ile süslenmiştir.
Joseon Hanedanlığı döneminde Wonsam Hwalot'un yerini aldı ve çoğu gelin onu kullandı. Prensesler yeşil olanı giyerdi. Dökümlü kollar 4 veya 5 renklive bir geniş beyaz şeritten oluşurdu.

Daedae
Daedae wonsam ya da hwalot'un etrafına sarılıp arkadan bağlanır.

Jokduri

[Resim: QMpDlj.jpg]
[Resim: X4EVo5.jpg]
[Resim: bbLq2m.jpg]

Moğol kadınlarının evden çıkarken taktıkları bir başlık olan Jokduri modaydı. Kore versiyonu gerçek boyutundan daha küçüktür ve daha çok aksesuar olarak kullanılır. Soylu aile üyelerinin giydikleri Jokduri 7 farklı renk içerir.

Yongjam ve Daenggi

[Resim: db7Q2p.jpg]

Gelinin saçı arkada sıkıca toplanır ve boynun arkasında bağlanırdı. Yongjam bağlı saça takılan uzun saç iğnesidir. Dot'urak Daenggi
jokduri'ye takılır ve gelinin arkasında aşağıya doğru uzanır. Daenggi'nin daha ince bir parçası yongjam'ın her iki yanından uzanır ve wonsam'ın önüne dayanır.

Dangui and Hwagwan

[Resim: 5VGPk5.jpg]

Kraliçe, prenses ve yüksek dereceli memurların eşleri saraydaki küçük törenlerde giyerlerdi. Soylu sınıf kadınlar düğün kıyafeti olarak da giyerlerdi. Genellikle dışı yeşil ipekten, içi kırmızı ipekten ya da dışı mor ipekten, içi ise pembe ipekten yapılırdı. Kostümün dar kolları ve ortasında yarım ay şeklinde bir baskı vardır. Jokduri'ye benzer ama Dangui ile giyilen bir başlık olan hwagwan daha abartılı süslenmiştir.


Damadın Kıyafeti

[Resim: AJy4qB.jpg]

Samogwandae adındaki damat kostümü, hemen hemen Joseon Döneminde düşük sınıf memurların giydikleri kıyafetlere benzer. Renk ve kemer dekorasyonu kişinin saray hiyerarşisindeki yerini sembolize eder. İnsan hayatının en önemli olayı olan düğünlerde, sarayda herhangi bir pozisyonu olmasa da, damadın bu kıyafeti giymelerine izin verilir.

Paji and Cheogori
Geniş bacaklı sarkık bir pantolon olan Paji, dar pantolonlara göre yerde oturmaya daha elverişlidir. Ayak bileklerinin etrafında bağlı iki tane ip vardır. Bu ayakklabıların çıkmasını önlemek için yapılırdı. Cheogori erkeklerin üstlerine giydiği geleneksel bir gömlektir.

Dalryeongp'o
Genellikle göğsün ortasında iki kırmızı arma içine beyaz turnalar işlenmiş olan mavi ya da kestane rengi bir cekettir. Gakdae, gelinin daedae'sine benzeyen dalryeongp'o ile birlikte bağlanan bir kemerdir.
Kostüm, bir çift siyah bot ve bir samo (kenarlarında kanatları olan sert bir başlık) ile tamamlanır.

Çeviri: puduhepa1307

~Kaynak~
Cevapla
#2
~English~


[Resim: 9LDM5Z.jpg]


Traditionally, commoners wore white or subdued clothing except for special occassions and festivals when they wore bright, festive colors. As marriage represented the most import event in a person's life, the participants were allowed to wear clothes fashioned after the costumes reserved for members of the court. In addition to the clothes, they also wore ceremonial head gear. The groom wore a black hat, while the bride wore a veil covering her face until halfway through the ceremony. Additionally, she wore a long hair pin.

Bride's Costume

Wonsam or Hwalot

[Resim: MJaNyM.jpg]
[Resim: qBJ6lZ.jpg]

The bride wore an elaborate topcoat with flowing sleeves over her other clothes. Similar to the costume worn by queens and noblewomen of the time, a Wonsam was made with blue silk on the inside and red silk outside. The front and back had embroidered flowers representing wealth, longevity, and nobleness. The billowing sleeves had blue, yellow, red, fabrics, with a wide strip of white at the cuffs, which also had colorful embroidery.
The wonsam replaced the hwalot during the Chosun Dynasty (1392-1910), and many brides followed suit. Princesses wore green ones. The wide sleeves often had 4 or 5 colors, with wide white strips at the cuffs.

Daedae
A daedae was wrapped around the wonsam or hwalot and tied in the back.

Jokduri

[Resim: X4EVo5.jpg]
[Resim: QMpDlj.jpg]
[Resim: bbLq2m.jpg]

The Jokduri was fashioned after a cap used by Mongolian women when they went outside the home. The Korean version became smaller than the original size and is used mostly as an accessory. Jokduri worn by royal family members contained 7 different colors.

Yongjam and Daenggi

[Resim: db7Q2p.jpg]

The bride's hair was pulled back tightly and tied at the back of her neck. A yongjam (long hairpin with a dragon head at one end) was placed through her tied hair. A dot'urak daenggi (a long, wide piece of dark silk, embroidered with gold lettering) attached to the jokduri and hung down the bride's back. A thinner ap' daenggi hung from each side of the yongjam, resting along the front of the wonsam.

Dangui and Hwagwan

[Resim: 5VGPk5.jpg]

The queen, princess, or wife of a high ranking government official wore a dangui during minor ceremonies in the palace. Women of the Yangban (noble) class also wore it as a wedding costume. It was usually made with green silk outside and red inside or purple silk outside and pink inside. The costume had narrow sleeves and a half-moon shape on the bottom hem. Similar to the jokduri, but more ornate, a hwagwan was worn for a headdress with a dangui.


Groom's Costume

[Resim: AJy4qB.jpg]

Called Samogwandae, the groom's costume closely resembled the clothes worn by the lowest ranking court officials during the Chosun Dynasty. The color and belt decoration symbolized the person's position within the court hierarchy. As marriage represented the most important event in a man's life, the groom was allowed to wear this uniform, even though he did not hold any position in the palace.

Paji and Cheogori
groom's clothesThe paji had wide legs as baggier pants were more comfortable for sitting on floors than narrower pants. Two straps of cloth (called Daenim) bound the cuffs of the paji around the ankles. This prevented the cuffs from covering up the boots. A cheogori was the traditional shirt worn by men of the time.

Dalryeongp'o
This jacket, usually of blue or maroon color, contained an embroidered picture (hyungbae) of two red crested white cranes on the middle of the chest. A gakdae (belt) tied the dalryeongp'o together, similar to the bride's daedae.
Completing the costume were a pair of black cloth boots (Mokwha) and a samo (a stiff cap with "wings" on the sides).

~Credit~
Cevapla
#3
[Resim: o76Gj7.jpg]

[Resim: 0DGvkY.jpg]

[Resim: L3OkZb.jpg]
Cevapla
#4
Çok güzeller. ^^ Saç tokasının yanlarından sarkan şey nedir?
Emeğine sağlık unnim. (:
? BIGBANG MADE V.I.P
V.I.P MADE BIGBANG ?

Cevapla
#5
(06-10-2013, Saat: 18:16)larry yazdı: Çok güzeller. ^^ Saç tokasının yanlarından sarkan şey nedir?
Emeğine sağlık unnim. (:

Metinde ne olduğunu açıklıyor canım. ^^
Cevapla
#6
Çok Güzel.Bayıldım Smile
Love Is Gone..
www
Cevapla
#7
Konu için teşekkür ederiz...Onay

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansWorld
Cevapla
#8
(06-10-2013, Saat: 19:06)puduhepa1307 yazdı: Metinde ne olduğunu açıklıyor canım. ^^

Dikkali okumak gerekli onun sadece arkalarindan uzatildigini biliyordum.
Bir kac gumuscude boyutlari farkli benzer sac igneleri gormustum inanilmaz guzeller. °-°
Tekrar tekrar tesekkurler unnim. ^^
? BIGBANG MADE V.I.P
V.I.P MADE BIGBANG ?

Cevapla
#9
Kıyafetlerine bayılıyorum yaa. Çok tatlı ^^
www
Cevapla
#10
Beni şaşırtan şey geleneksel günlerde bu kıyafetleri kullanıyor olmaları... Bize nazaran daha çok kültürüne bağlılar diye düşünüyorum TT Yanlış mı düşünüyorum acaba?
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi