yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tongyeong City (통영시 / Tongyeong-si)
#1

Tongyeong City (통영시 / Tongyeong-si)

[Resim: yLaNM0.png]

Tongyeong Güney Gyeongsang bölgesinde bulunan bir kıyı şehridir. 2010 verilerine göre, 238.81 ㎢'lik alana ve 139,869 kişilik nüfusa sahiptir. 1 ilçe, 6 kasaba ve 11 mahalleye bölünmüştür. 1995 yılında Chungmu şehri ve Tongyeong ilçesi birleşerek bugün bilinen Tongyeong şehrini oluşturdu. Goseong yarımadası, Hansan adası, Mireuk adası ve diğer adacıklar da bu şehre bağlıdır. Önceleri Chungmu olarak bilinen şehrin adı, Amiral Yi Sun-sin öldükten sonra koyulmuştur. Tongyeong ismi de “komuta yeri” anlamına gelir ve yakınlardaki Hansan Adası'nda bulunan ana üsse gönderme yapmasından dolayı Amiral Yi ile ilişklendirilir.

Coğrafya

Tongyeong Goseong yarımadasının güney ucunda yer alır ve üç tarafı denizle çevrilidir. Bu 41 yerleşimli ve 110 ıssız adadan oluşur. Tongyeong Limanı, Hallyeo Deniz Milli Parkının doğu kapısı, Güney Kore'nin en güzel limanı olarak adlandırılır.

Goseong yarımadasının üzerinde güneyden kuzeye doğru uzanan alçak dağlar vardır.

Tongyeong Doğu Kore Sıcak akıntısının etkisi altında olduğu için, yıl boyunca ılık okyanussal bir ilkime sahiptir. Şehir 14.7 yıllık ortalama sıcaklığı ile Güney Gyeongsang Eyaleti'ndeki en sıcak yerdir.

Ünlü İnsanlar

Merkez üssü burada bulunan ünlü Koreli komutan Yi Sun-sin ve 20. Yüzyılın önemli yazarlarınan Yun Isang burada yaşamıştır.

Chungmu Büyükanne olarak da bilinen ve adı önemli Kore’nin en bilinen atıştırmalıklarından biri olan Kimbap’a da verilen(Chungmu Halmae Kimbap) mitik yaşlı kadının da bu bölgede yaşadığı rivayet edilir.

Park Kyung-ni; 16 ciltlik en tanınmış romanı Toji'yi yazmış olan Kore'nin ünlü romancılarındandı.

Shin Suk-ja, Kuzey Kore'de Yodok siyasi hapishane kampında tutulan bir siyasi mahkumdur. Ağustos 2011'de memkeletinden insan hakları savunucuları onu ve çocuklarını kurtarmak için "Tongyeong'un Kızı Kurtarma Kampanyası"nı başlattı.

Website: tongyeong.go.kr

Çeviri: aybkee

[Resim: JnJqpE.jpg]

English

Tongyeong is a coastal city in South Gyeongsang Province, South Korea. In 2010, it had an area of 238.81 ㎢ and a population of 139,869 people. It is divided into 1 eup (town), 6 myeon (township) and 11 dong (neighborhood). Chungmu city and Tongyeong county were reunited in 1995, creating Tongyeong City as we know it today. It consists of Goseong Peninsula, Hansan Island, Mireuk Island and other islets. It was formerly known as Chungmu, after the posthumous name of Admiral Yi Sun-sin. The name Tongyeong means "command post" and is itself associated with Admiral Yi, as it refers to his principal base that was located on nearby Hansan Island.

Geography

Tongyeong is situated in the southern tip of Goseong peninsula and its three sides are surrounded by the sea. It consists of 41 inhabited and 110 uninhabited islands. Tongyeong Port, the east gate of Hallyeo Marine National Park, is referred to as the most beautiful port in South Korea.

The geography consists of low mountains crossing over the south to the north on the Goseong peninsula.

As Tongyeong is influenced by East Korea Warm Current, it has a mild oceanic climate during the whole year. The city is the warmest region in South Gyeongsang province, with the average annual temperature at 14.7 °C.

Famous people

Famous people associated with the city include Yi Sun-sin, whose headquarters were located there, and Yun Isang, a noted 20th-century composer.

Chungmu Halmae, or "Chungmu Grandmother", is a mythical old woman from Chungmu who gave her name to Chungmu Halmae Kimbap, a common Korean snack food.

Park Kyung-ni was a really famous novelist, who wrote the most well-known novel, Toji (토지, The Land) consisting of 16-volume story, in Korea.

Shin Suk-ja is a political prisoner held in Yodok political prison camp in North Korea. In August 2011 human rights activists from her hometown started the “Daughter of Tongyeong Rescue Campaign” to rescue her and her children.

Homepage: tongyeong.go.kr
Cevapla
#2
Huzur dolu bir şehir gibi geldi gözüme. Teşekkürler. ^^
WWW
Cevapla
#3
Konu için teşekkürler. Smile
"나 죽어도 부서지지 않아
죽어도 포기하지 않아
어둠 속에서 날개가 짓밟혀도
You know, I'm Unbreakable"
Cevapla
#4
Teşekkür ederiz. Smile
[Resim: 2i1zbk.gif]
Spoiler göster
Cevapla
#5
Tongyeong City (통영시 / Tongyeong-si)
Regulation: Ayten Selin DOĞAN

>>> https://www.facebook.com/groups/43660099...1/?fref=ts
Cevapla
#6
Teşekkür ederiz. Smile
Ve sen yine kendi bildiğini okudun...
Kalbi kırık bedenimde bir yara daha açtın.
30.10.2020
Cevapla
#7
Elinize sağlık, teşekkürler. Smile
Cevapla
#8
Emeğinize sağlık. Smile
adriyass501
[Resim: tumblr_nkiy9h2g7d1u0aiq2o3_250.gif]
L O V E I S Y O U
Spoiler göster
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise