yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
The Lost Land
#1
The Lost Land

[Resim: 6501.jpg]

Yazar: Choi Byung Kwan
Yayıncı: Borim Press
Yayın: 2009, 96p
(Çocuk Kitabı)

Kore yarımadasında kuzeyi güneyden ayıran dört km genişliğinde 249.4 km uzunluğunda sıradışı bir mekan olan DMZ bulunur. Temmuz 1953'de iki tarafın askerleri üç yılı aşkın bir süre devam eden vahşi bir savaşa girdiler. Savaş, gittikçe artan kayba rağmen son bulacak gibi görünmüyordu. Sununda BM hakemlik yapmak için adım attı ve ateşkes teklif etti. Sonuç olarak askeri savaş alanında bir anlaşmaya çağrılan iki taraf askeri Paju, Gyeonggi-do, ve Goseong, Gangwon Eyaleti arasında sınır çizgisini göstermek amacıyla 1,292 tane nisan dikti ve burada DMZ diye bir 'trajedi diyarı' oluştu.

Bu yer elli yılda nasıl değişti? Fotoğrafçı Choi Byung Kwan aynı soruyu soruyordu. İki yıldır burayı bir kamerayla köşe bucak gezdi ve Kore yarımadasının hala savaşla meşgul olduğunu anladı. DMZ hala özgürce gezilebilecek bir yer değildi ve hala iki taraf askerinin silahı birbirine doğruydu. Yıllar önceden kalma mermi kovanları ve delinmiş çelik zırhlar kale görünümlü dikenli tellerin etrafına saçılmıştı.

Askeri çatışma olasılığına rağmen, burada üzüntü ve gerilimden daha fazla bir şey vardı. Yarım yüzyıldır hiçbir insanın gelip geçmediği bu yer güzel bir ormanı, çiçekleri, kuşları ve özgürce gezinen keçileriyle doğal bir cennete dönüşmüştü. Yazar mekanın güzelliğini fotoğraflar aracılığıyla gösteriyor ve yeniden birleşme gerçekleşse dahi oranın tarihin bir sahnesi olarak korunması gerektiğini belirtiyor. Gelecek nesiller savaşın trajedisini görebilsinler diye içinde paslı mermiler, çelik zırhlar, dikenli teller ve yıkılmış siperlerin de bulunduğu savaş izlerine dokunulmaması gerektiğini düşünüyor.

Çeviri: Orion-gng

English

Author: Choi Byung Kwan
Publisher: Borim Press
Published in 2009, 96p
(Children's Book)

On the Korean peninsula exist s an extraordinary place: the DMZ, a four km wide, 249.4 km long line that divides the North from theSouth. In July 1953, the soldiers on the two sides waged a fierce war that lasted for over three years. It didn't seem that the war would ever end, despite the growing casualties. Finally, the UN stepped in to arbitrate, proposing a ceasefire. As a result, the soldiers on the two sides called a truce on the battlefield, and raised 1,292 signs between Paju, Gyeonggi-do (province), and Goseong, Gangwon-do, indicating a mi litary demarcation line. The DMZ, a 'land of tragedy' came to exist.

How has the place changed in 50 years? Choi Byungkwan, the photographer, asked the same question. For two years, he traveled through every nook and cranny of the place with a camera, and found out firsthand that the Korean peninsula is still engaged in a war. The DMZ was still not a place one could visit freely, and the soldiers on both sides still had their rifles pointed at each other. Gun shells and punctured steel helmets from years ago were scattered around the fortress-like barbed wires.

Despite the possibility of military conflict, however, there was more than just sorrow and tension there. With no humans coming and going for half a century, the place had become a paradise of flora and fauna, with a beautiful forest, f lowers, and birds and goats that travel freely. The author presents the beauty of the place through photographs, and states that it should be preserved as a scene of history, even if reunif ication takes place. He suggests that the vestiges of the war, such as the rusted bullets, steel helmets, barbed wires, and the ruined trenches, should remain untouched so that our posterity may learn of the tragedy of war.

Kaynak / Source
[Resim: YvZOAz.gif]
OLICITY
[Resim: ynZQzk.png]
WWW
Cevapla
#2
Bilgiler için teşekkür ederiz...Onay

>>> http://www.facebook.com/pages/korea-fans...2387364063
Cevapla
#3
Kitap harika gözüküyor ama gerçek halinin nasıl olduğunu görseydim.
Cevapla
#4
Konu için teşekkürler. Onay
Cevapla
#5
Okumak isterdim ama burada bulmak zor.Konu için teşekkürler.

[Resim: NoRXrOH.gif]
İnandığın kadar yakınsın...
Twitter

Spoiler göster
WWW
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise