yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Taekwondo / 태권도
#1
Taekwondo / 태권도

[Resim: 69E187.jpg]

Taekwondo, Kore kökenli bir dövüş sanatıdır. Bu dövüş, kendini savunma, spor, egzersiz ve bazı durumlarda meditasyon ve felsefe tekniklerini birleştirir. 1989 yılında Taekwondo, uygulayıcıların sayısı bakımından dünyanın en popüler dövüş sanatı oldu. Gyeorugi (bir tür antrenman), 2000 yılından bu yana olimpik bir olay olmuştur. Taekwondonun iki ana dalı vardır:
"Geleneksel Taekwondo" 1950'ler ve 1960'larda Güney Kore ordusu, okullar ve üniversiteler de dahil olmak üzere çeşitli sivil kuruluşlar gibi kurulan tipik savaş sanatıdır. Özellikle, isimler ve geleneksel desen sembolizmi çoğunlukla Kore tarihi, kültürü ve din felsefesinin unsurlarıdır.
"Spor Taekwondo" 1950'lerden bu yana on yıl içinde gelişmiştir, özellikle hız ve rekabet üzerine vurgu açısından biraz daha farklı bir odak noktasına sahip olabilir. Spor Taekwondo sırasıyla iki ana stile ayrılmıştır; uygulayıcılar tarafından bağımsız olarak uygulanan DTF Taekwondo ve Kukkiwon türemiştir. Şimdi, Dünya Taekwondo Federasyonu (DTF) tarafından yönetilen, idman sistem kaynağı sihap gyeorugi olan, Yaz Olimpiyat Oyunlarında bir etkinliktir. Bugün, Kukkiwon veya Dünya Taekwondo Merkezi, DTF Taekwondo için geleneksel merkezdir; 25 Mayıs 1973 tarihinde, Dr Kim Un Yong tarafından kurulmuştur.
İki ana stil ve çeşitli kuruluşlar arasında teknik ve doktrinsel açıdan farklılıklar olsa da, genel olarak mobil bir duruşta atılan tekmeleri, bacakların daha fazla erişimini ve gücünü (kola nazaran) vurgular. Taekwondo eğitimi genel olarak, blok, tekmeleme, yumruklama, açık-el saldırıları ve aynı zamanda çeşitli çekme yada kıvrılma, fırlatma ve eklem kilitleme sistemini içerir. Bazı taekwondo eğitmenleri de jiapsul olarak bilinen, basınç noktalarının kullanımını kapsayan, Hapkido ve Judo gibi diğer dövüş sanatlarından savunma teknikleri kullanır. Korecede, tae (태, 跆) "vurmak veya ayak ile kırmak"; kwon (권, 拳) "vurmak veya yumrukla kırmak"; ve do (도, 道) "yol" veya "yöntem" anlamına gelir. Böylece, taekwondo "el ve ayak yolu" olarak tercüme edilebilir. Ayrıca taekwondo, tarihsel, felsefi ya da siyasi nedenlere dayalı çeşitli kuruluşlar tarafından; tae kwon-do yada tae kwon do şeklinde de yazılabilir.

Çeviri: Yüsra JaeJoong

English

Taekwondo is a martial art originating in Korea. It combines combat techniques, self-defense, sport, exercise, and in some cases meditation and philosophy. In 1989, taekwondo was the world's most popular martial art in terms of number of practitioners. Gyeorugi (pronounced), a type of sparring, has been an Olympic event since 2000.
There are two main branches of taekwondo development, which are not necessarily mutually exclusive:
"Traditional taekwondo" typically refers to the martial art as it was established in the 1950s and 1960s in the South Korean military, and in various civilian organisations, including schools and universities. In particular, the names and symbolism of the traditional patterns often refer to elements of Korean history, culture and religious philosophy.
"Sport taekwondo" has developed in the decades since the 1950s and may have a somewhat different focus, especially in terms of its emphasis on speed and competition (as in Olympic sparring). Sport taekwondo is in turn subdivided into two main styles; one is practiced by WTF Taekwondo practitioners, and derives from Kukkiwon, the source of the sparring system sihap gyeorugi which is now an event at the summer Olympic Games and which is governed by the World Taekwondo Federation (WTF). Today, the Kukkiwon, or World Taekwondo Headquarters is the traditional center for WTF taekwondo; founded by Dr Kim Un Yong on May 25, 1973.
Although there are doctrinal and technical differences between sparring in the two main styles and among the various organizations, the art in general emphasizes kicks thrown from a mobile stance, employing the leg's greater reach and power (compared to the arm). Taekwondo training generally includes a system of blocks, kicks, punches, and open-handed strikes and may also include various take-downs or sweeps, throws, and joint locks. Some taekwondo instructors also incorporate the use of pressure points, known as jiapsul, as well as grabbing self-defense techniques borrowed from other martial arts, such as hapkido and judo.
In Korean, tae (태, 跆) means "to strike or break with foot"; kwon (권, 拳) means "to strike or break with fist"; and do (도, 道) means "way", "method", or "path". Thus, taekwondo may be loosely translated as "the way of the hand and the foot." The name taekwondo is also written as taekwon-do, tae kwon-do, or tae kwon do by various organizations, based on historical, philosophical, or political reasons.

Kaynak / Source
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#2
Taekwondo'nun, Kore kökenli bir dövüş sanatı olduğunu bilmiyordum. Teşekkürler. ^^

Cevapla
#3
Sunum için teşekkür ederiz...Onay

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansWorld
Cevapla
#4
Etkileyici. Smile
🙈🙉🙊
Cevapla
#5
Bilgi için teşekkür ederim.^^ Savunma sporu diye Taekwondo'ya başlıyorum heyecanladım şuan fotoğraflar çok ilgimi çekti. u.u
cs
Nomu nomu NOMU saranghae ^^ ~
Cevapla
#6
Paylaşım için teşekkürler.
Cevapla
#7
Liseye gittiğimden beri sadece bir yaz tatili devam edebilsem de harika bir spor.Smile
Cevapla
#8
Tekwondo benim hayallerimin sporu. .0126. Hep Taekwondo yapmak istemiştim ama nasip olmadı işte. .0120.

Paylaşım için teşekkürler. ^^
[Resim: RkW45Z.gif]

Spoiler göster
Cevapla
#9
İnşallah bir gün nasip olur.Smile İsteyen herkese. Smile
Cevapla
#10
[Resim: 52629528.jpg]

Hep Taekwondo öğrenmek istemişimdir. Ne güzel uçuyorlar öyle Biggrin
İmza boyutunuz maksimum 400*103 boyutlarında olmalıdır.
Galaxy'm. Dünya'ya geri dön.

Spoiler göster
WWW
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise