yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Super Junior Genel Tanıtım / General Information on Super Junior
#1

SUPER JUNIOR


[Resim: AnHVN17l.jpg]

Ayrıca: SJ, SuJu

Yer: Seul, Güney Kore

Tür: Pop, dans, R&B, trot

Çıkış Yılı: 2005

Şirket: SM Entertainment

Grup Rengi: Sapphire Blue / Safir Mavisi

Super Junior Hayran Adı: E.L.F (Ever Lasting Friends / Sonsuza Kadar Arkadaşlar )

http://superjunior.smtown.com/Intro

Yaş Sırasına Göre Üyeler:

Leeteuk
Heechul
Han Geng
Yesung
Kang-in
Shindong
Sungmin
Eunhyuk
Donghae
Siwon
Ryeowook
Kibum
KyuhyunSuper Junior, genellikle SJ ya da SUJU olarak da adlandırılan Güney Kore SM Entertainment Şirketi'nin 2005 yılında oluşturduğu 13 erkek üyeden meydana gelen bir gruptur. Bu 13 üyeler yaş sıralamasina göre; Leeteuk (Lider), Heechul, Yesung, Kang-in, Shindong, Sungmin, Eunhyuk, Donghae, Shiwon, Ryeowook, Kibum ve Kyuhyun'dur. Çin'li üye Han Geng 2001 yılında şirketin Çin'de düzenlediği organizasyonlarda 300 aday arasından seçilerek gruba katılmıştır.


Super Junior, farklı müzik endüstrilere ve seyircilere ulaşabilmeleri için yıllar geçtikçe daha küçük alt gruplara ayrıldı. Super Junior'un elde ettiği bu başarıdan eğlence sektöründeki kişileri oldukça etkiledi ve böylece onlar da eğlence alanında yaptıkları çalışmalarda kendi müzik gruplarını hem rol yapma hem de sunuculukta eğitmeye başladılar.

Ticari başarılarının yanında Super Junior M.net Asya Müzik Ödülleri'nden 7, Golden Disk Ödülleri'nden 11 müzik ödülü kazanmıştır ve ayrıca 2008 yılında MTV Asya Ödülleri'nde Kore'nın Favori Sanatçısı ödülünü kazanan 2. müzik grubudur.

Müzik Tarzı

Super Junior toplamda 3 stüdyo albümü ve dizi müziklerinin yanında bir single çıkarmıştır. Müziklerinde farklı ses tonlarına sahip üyelerin birleşimi ve uyumuyla iyi çalışmalar ortaya çıkarmışlardır. Leeteuk, Heechul, Hangeng, Sungmin, Eunhyuk, Donghae, ve Ryeowook'un hepsi tenor, Yesung, Kangin ve Shiwon bariton,Shindong, Kibum, ve Kyuhyun bas sese sahiptirler. Bazı üyeler, özellikle Yesung, sesini iyi kontrol edebilme yeteneğine sahiptir.
Super Junior'un müzik tarzı Kore pop müziği kategorisine uygundur. Bu tarzın müzikleri elektronik aletlerin müziğe yansımasıyla pop, rap, günümüz şehir müziği tarzının birleşimi ile oluşturulmuştur.

[Resim: PNz3hr2l.jpg]

Dans Tarzı

Super Junior'un performansları, eş zamanlı uygulamada usta olduklar koreograf merkezlidir. Dansları genellikle sokak dansı olan hip hop dans şekillerini içeren dans şekillerinden oluşur. Hangeng ve Sungmin'in profesyönel alanda eğitim aldığı dövüş sanatlarında kullanılan hareketler genellikle danslarında kullanılmıştır. Shindong'un "U" performansında olduğu gibi bazı üyeler şarkıların koreografilerini belirlemede yardım etmektedir. Bütün üyeler bir araya gelerek "Don't Don" ve "Marry U" şarkılarının dans koreografisini oluşturmuşlardır.

Albümleri / Albums

2005: SuperJunior05 (TWINS)
2007: Don't Don
2009: Sorry, Sorry
2010: Bonamana
2011: Mr. Simple
2012: Sexy , Free & Single
2013: Hero
2014: Mamacita

Asya Turneleri / Asia tours

(2008-2009): The 1st ASIA TOUR, Super Show
(2009-2010): The 2nd ASIA TOUR, Super Show 2
(2010-2011): The 3rd Asia Tour - "Super Show 3
(2011-2012): Super Junior World Tour - "Super Show 4
(2013-2014): Super Junior World Tour - "Super Show 5
(2014-2015): Super Junior World Tour - "Super Show 6

Alt Grupları / Subgroups

Super Junior-T (Super Junior-Trot)
Super Junior-M (Super Junior - Mandarin)
Super Junior-Happy
Super Junior-K.R.Y

ENGLISH

Super Junior (Korean: 슈퍼주니어), often referred to as SJ or SuJu (SJ), is a 13-member boy band from South Korea formed by SM Entertainment in 2005. The 13 members are Leeteuk (leader), Heechul, Han Geng, Yesung, Kang-in, Shindong, Sungmin, Eunhyuk, Donghae, Siwon, Ryeowook, Kibum, and Kyuhyun. The Chinese member, Han Geng, was chosen from three thousand applicants, via auditions held in China by SM Entertainment in 2001.

Over the years, Super Junior have been divided into smaller sub groups, simultaneously targeting different music industries and audiences. Largely due to Super Junior's success as entertainers, other Korean entertainment managements began to train their music groups in other areas of entertainment, such as acting and hosting.In addition to their commercial success, Super Junior has earned seven music awards from the M.net Asian Music Awards, eleven from the Golden Disk Awards, and is the second singing group to win Favorite Artist Korea at the MTV Asia Awards after JTL in 2008.

Musical style

As a whole, Super Junior has released three studio albums and one physical single, including occasional contributions to drama soundtracks. They are acclaimed for their vocal harmonization and unison as each member contributes a different voice range in their music. Leeteuk, Heechul, Hangeng, Sungmin, Eunhyuk, Donghae, and Ryeowook are all tenors. Yesung, Kangin, and Siwon are baritones. Shindong, Kibum, and Kyuhyun sing in bass. Some members are credited for their vocal belting techniques, notably Yesung.
Super Junior's music mainly fall into the category of mainstream Korean pop. Songs of this genre are usually mixed with different branches of electronic instruments, with heavy emphasis on urban contemporary, dance pop, and rap.

Dance style

Super Junior are known for doing performances that are heavily centered around their choreography, and are acclaimed for their highly sychronized dances. Their dance styles are widely termed as street dancing, with a majority of their choreography containing hip hop dance moves such as popping, waving, sliding, and liquid dancing. Dances in the form of martial arts are widely used in their dance routines as both
Han Geng and Sungmin are professionally trained in that area. Some of the members also participate in creating their dance choreography, such as Shindong who was the main choreographer for "U" and for most of the group's other dance sequences. The members worked together to create the dance choreography for "Don't Don" and "Marry U", both promotional
singles for the group's second album.

WWW
Cevapla
#2

= SUPER JUNIOR'IN ALT GRUPLARI =

Super Junior'un çikisindan bu yana SM Entertainment Sirketi gruba 4 alt grup eklemistir. Yogun programi sebebiyle Kibum disinda herkes farkli gruplara dahil edildi.

Super Junior-K.R.Y

[Resim: KQtSTAll.jpg]

Super Junior-K.R.Y, 2006 Kasim ayinda kurulan üç kisiden olusan bir gruptur.Bunlar Kyuhyun, Yesung ve Ryeowook'tur. Sirket bu üç üyenin, grubun diger üyelerinden ayri bir hayran kitlesinin oldugunu ve bu üyelerin özel bir karakterde olduklarini ve benzer müzikal kaliteye sahip olduklarini kesfetti. Bu yüzden sirket sarkilariyla daha çok olgun seyirci kitlesine ulasmak için bu üç üyeyi bir araya getirdi. Bu üç üye grubun ses olarak en güçlü yoruma sahip üyeleridir. Ilk performanslari "The One I Love (? ????)" sarkisidir. Super Junior'un diger alt gruplarindan farkli olarak henüz herhangi bir albüm ya da single çikartmamalarina ragmen gelecekte böyle bir çalisma K.R.Y grubundan beklenmektedir.

[Resim: iwtbQ11l.jpg]

English:


Super Junior-K.R.Y, established in November 2006, is a trio formed by Kyuhyun, Ryeowook, and Yesung. The company discovered that these three members developed a particular personal and subsequent fan-base that was separate from the rest of the group, and how they also had similar musical qualities. They therefore grouped these three members together to perform particular songs to target a more mature audience.

Super Junior-K.R.Y's first official performance was on November 5, 2006 on KBS's Music Bank, performing "The One I Love (? ????)". Unlike Super Junior's other sub-units, Super Junior-K.R.Y has not officially released a single or album, and only participated in collaboration albums and original soundtracks. However, a new album is expected from K.R.Y in the future.

[Resim: uP8HBpel.jpg]

[Resim: sJTFvYgl.png]

WWW
Cevapla
#3
Super Junior-T

[Resim: J2KqNxYl.png]

Super Junior-Trot (Korece: 슈퍼주니어-트로트),Super Junior grubunun Super Junior-T olarak bilinen 2. alt grubudur. Eski Kore müzigi olan trot müzigini ön plana çikaran ilk grup olarak bilinir. Üyeleri: Leeteuk(Lider), Heechul, Kang-in,Shindong, Sungmin ve Eunhyuk'tur. Suju-T grubu "Rokoko" adinda çikarttiklari single ile Kore'nin 16. en iyi satan sarkisi ve 2007 yilinin en iyi sarkisi ünvanini aldi. 2008'in Kasim ayinda Rokuko'nun Japoncasi ile Japon müzik endüstrisinde çikis yapmayi basarmislardir.

ENGLISH:

Super Junior-Trot (Korean: ?????-???), officially known as Super Junior-T (Korean: ?????-?) is the second official sub-unit of Korean boy band Super Junior. They are the first idol group known for capitalizing trot music, the oldest form of Korean pop music. Super Junior-T contains six Super Junior members, Leeteuk (the leader), Heechul, Kang-in, Shindong, Sungmin, and Eunhyuk.

Super Junior-T has released only one single in the short span of their career before they were announced to be on hiatus in 2008. The single "Rokuko" was Korea's sixteenth best-selling record and the number one best-selling single of 2007, according to the Music Industry Association of Korea.In November 2008, the subgroup returned with a debut in the Japanese music industry, releasing the Japanese version of "Rokuko."


Sarkilari / Singles

# Title Release date
1 "Rokuko" 2007-02-23
2 "ROCK&GO" feat. Moeyan 2008-11-05

[Resim: 2IFvgKIl.jpg]

[Resim: Z7ZmmeIl.png]
WWW
Cevapla
#4
Super Junior-M

[Resim: SzqQYzhl.jpg]

Genellikle SJ-M olarak adlandirilan Super Junior-M grubun 3. alt grubudur. Çin müzik endüstrisinde hem Koreli hem de Çin üyelere sahip olan ilk uluslarasi grup olmuslardir.
Üyeleri: Han Geng (eski lider), Donghae, Siwon, Ryeowook, Kyuhyun ve Super Junior grubunda bulunmayan Henry ve Zhou Mi'den olusmaktadir. Fakat 2010 yilinda lider Hangeng'in gruptan çikmasiyla gruba ana gruptan Eunhyuk ve Sungmin eklenmis, 8 kisi olmuslardir. Yeni lider Zhou Mi'dir.

ENGLISH:

Super Junior-M, often referred to as SJ-M, is the third official sub-unit of Korean boy band Super Junior. They are the first international music group in the Chinese music industry to have members of both Chinese and Korean descent. Super Junior-M consists of Super Junior members Han Geng (the leader), Donghae, Siwon, Ryeowook, Kyuhyun,Henry and Zhou Mi.


Albümleri / Studio albums

2008: Me
2009: Super Girl

Ödülleri / Awards

2008
Music King Awards (En Popüler Yeni Grup)
Southeast Music Awards
CCTV-MTV Music Awards (Yilin En iyi Grubu)
Starlight Grand Ceremony (En iyi Yeni Grup)

2009 2009 China Digital Music Awards Most Downloaded Overseas Singer


[Resim: XqPY3VOl.jpg]

[Resim: 1Olkdp4l.jpg]

[Resim: gTJ1SRrl.jpg]

[Resim: gCx34d6l.jpg]

[Resim: haPiC4Rl.jpg]


WWW
Cevapla
#5
Super Junior-Happy

[Resim: aAvg5jxl.jpg]

Super Junior-Happy (Korece: ?????-??),Super Junior grubunun 4. alt grubudur. Genellikle SJ-Happy yada Suju-Happy olarak adlandirilir. Grubun 6 üyesi: Leeteuk (lider), Yesung, Kang-in, Shindong, Sungmin, ve Eunhyuk'tur.

ENGLISH:

Super Junior-Happy (Korean: 슈퍼주니어-해피), sometimes referred to as SJ-Happy or Suju-Happy (Korean: ??-??), is the fourth official sub-unit of Korean boy band Super Junior. Super Junior-Happy contains six Super Junior members, Leeteuk (the leader), Yesung, Kang-in, Shindong, Sungmin, and Eunhyuk.


Oyunlari;

Cooking? Cooking! 2008-06-05

[Resim: xCmQZSyl.jpg]

[Resim: FOmoBSZl.jpg]

[Resim: bo24HLpl.png]

[Resim: FpYb20Zl.jpg]

WWW
Cevapla
#6
Masallah çok kalabalik olduklarindan alt grup da fazla. Ama en sevdigim alt grup tabiki SuJu M Abaza Tanitim için tesekkürler. Onay
Cevapla
#7
Harika bir tanitim olmus ablam.Ellerine saglik.Smile
adriyass501
[Resim: tumblr_nkiy9h2g7d1u0aiq2o3_250.gif]
L O V E I S Y O U
Spoiler göster
Cevapla
#8
Bu grup tek kelimeyle muhtesem Sarhos
Ablam çok güzel tanitmissin çok tesekkürler Opucuk
Some of you may remember me...
Cevapla
#9
Harika bir tanitim olmus Esra'cimOpucuk. Bu kadar alt grup olunca tanimlamalarda çok oluyorSmile
Cevapla
#10
Favori üyemi seçmekte en çok zorlandigim grup :/ Kang in^nin sesine bayiliyorum.Ilk sorry sorry^deki danslariyla hayran kaldim kendilerine.Tesekkürler ayri bi forum açtiginiz için. Allahrazi Allahrazi
WWW
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise