yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ssireum (씨름)
#1
Ssireum (씨름)

Ssireum (씨름)

Ssireum, iki yarışmacının doğrudan karşı karşıya temas halinde olduğu fiziksel güç ve teknik yarışmasıdır. Basitçe söylemek gerekirse, güreş veya sadece Kore'de bulunan bir güreş biçimidir. Her ülke kendi kültürüne özgü sporlara sahip olduğu için Amerika'nın futbolun kendi tarzına sahip olması gibi Kore'nin Ssireum adlı bir güreş tarzı vardır.

Başlangıçta Ssireum, antik kabile devletlerinden gelen ritüellerin bir parçası ve saldırılara karşı kendini savunma mücadelesi olarak deneyimlenmiştir. Medeniyetin ilerlemesi ve belirli kuralların oluşturulması ile Ssireum, fiziksel rekabet ve eğlence için büyük bir ulusal spor haline geldi.

Literatüre göre Ssireum, Gakjo, Gakhi, Sangbak, Jaenggyo, Gakgi gibi çeşitli diğer isimlerle de adlandırılırdı ve her bir isim Ssireum'un yürütülme yöntemlerinin nasıl geliştirildiğini açıkladı. Yukarıdaki isimlerden sıkça kullanılan bir ön ek olan Gak, öküz gibi boynuzlu hayvanlar tarafından fiziksel güç üstünlüğü için birbirleriyle rekabet ederken yapılan savaşçı isimlerden kaynaklanmış gibi görünüyor.

Çin halkı Koreli muharebeyi Koryogi veya Yogyo olarak adlandırıyordu, ancak Kore'de yaklaşık 1920'den beri oybirliği ile Ssireum olarak anılıyordu. Ssireum kelimesinin kökenini açıklayan hiçbir tarihsel belge yoktu, ancak Ssirunda fiilinden kaynaklandığı bir teori var; fiziksel güç göstermek için birbirlerine karşı mücadele etmek demektir. Başka bir teori, muhtemelen Moğol tarzı güreşi ifade eden Silum kelimesinden evrimleşebileceğini iddia ediyor.

Ssireum sadece birkaç sporcuyla sınırlı bir spor değil, herkesin yerli halk sporudur. İster bir katılımcı ister seyirci olun, keyfini çıkarabilirsiniz. Uzun zaman önce atalarımız, Dunano gününde (Ay Takvimine göre 5 Mayıs'a denk geliyor), Jungwonjol (Ayın Takvimine göre 15 Temmuz'a denk geliyor), Chusok (Şükran Gününün Kore versiyonu) ve Daeborum (Ay Takvimi'ne göre 15 Ocak'ta) günlerinde bir yıllık spor etkinliği olarak Ssireum yarışmalarını düzenliyordu.
Geleneksel olarak, bu yarışmaların şampiyonu "kupa" olarak bir öküz ödülü aldı. Büyük ihtimalle, bu gelenek, Ssireum katılımcılarının çoğunun köylüler olduğu ve o sırada tarımın baskın bir endüstri olduğu gerçeğine itafen yapıldı. Elbette, kazananın daha fazla tarım yapmak için cesaretlendirmesi sonucunda öküzün uygun olduğu düşünülmekteydi.

Aslında, Ssireum'un iki farklı tarzı vardı: Güney Kore'nin Honam eyaleti ve Gyunggi eyaletinin bir bölümünde yaygın olan sağ taraflı Ssireum ve Hamgyung eyaleti, Gyungsang eyaleti ve Choonchong eyaletinde yaygın olan sol tarafı Ssireum. Satba'nın bağlanma şekline bağlı olarak, Ssireum stilleri iller arasında farklılık gösteriyordu. Stilleri, Satba'nın uyluğun etrafına sarılı olduğu Strap Ssireum'u ve Satba'nın hem bel hem de uyluğun etrafında bağlandığı mevcut stili içeriyordu. 1994 yılında, Kore Ssireum federasyonu, cumhurbaşkanı Bay Hong sup Kim yönetimi altında, Ssireum tarzının birliğini tasarladı. Sıcak bir tartışmanın sonucunda sol taraflı Ssireum oybirliği ile tüm yarışmacıların kullanacağı resmi stil olarak kabul edildi.

Ssireum oyununun yarışması, her yarışmacı rakibi zemine atmaya çalıştıkça, kavranan, çeken, kaldıran, karışık, bükerek, basarak, döndürerek ve devrilmeyi içeren iki yarışmacı içeriyor. Ssireum ve judo ya da güreş gibi diğer muharebe sporları arasındaki en büyük fark, hedef: Bir rakip rakibin vücudunun herhangi bir bölümünü dizin üstünde yere basmaya zorlayabiliyorsa, yarışmacı maçı kazanır. Ssireum, bel ve uyluğun etrafında bağlı kayışı kavramak, rakibini desteklemek, çekmek ve belin 90 derecelik eğilme pozisyonunda kaldırmak suretiyle uygulanır, normalde önemli miktarda kas kuvveti ve kas dayanıklılığı gerektirir. Bununla birlikte, rakibinin bir sonraki vücut hareketinden temkinli yararlanılması da aynı derecede önemlidir. Böylece sporun teknik yönleri en azından çiğ güç kadar önemlidir. Ssireum, bu spor dalında yarışmak için fiziksel teknik gereksinime ek olarak, zihinsel kapasitenizi arttırmak ve psikolojik çatışmayı aşarak daha iyi karakter oluşturmak için bol fırsatlar sunar. Spor da sosyal bir bileşen sağlar. Eğitim yoluyla, Ssireum rakipleri, takım arkadaşlarıyla etkileşime geçme fırsatına sahiptir; başkalarıyla işbirliği yapmayı öğrenmek, ortak hedefler belirlemek ve hedefleri gerçekleştirmek için bir ekip olarak değer verir.

Ayrıca Ssireum'un asıl cazibesi, azim ve şiddetli kavga ruhu kullanmaktan ibarettir, çünkü son anı almadıkça maçı kazanmayı bekleyemezsiniz.

Rekreasyon açısından, Ssireum bir halk sporu olarak, seyircilere olduğu kadar katılımcılarına da eğlenceli gelmektedir. Doğal olarak, popüler ilgi uyandırmayan başarısız bir spor ya da rekreasyon olayı asla bu statüyü kazanamaz. Halkın en sevdiği eğlencenin başında, Ssireum, aslında, Kore'nin en popüler seyirci sporlarından biridir. Kore genelinde Ssireum'a katılma fırsatı popülerliği ve ucuzluğundan kaynaklanmaktadır. Bir Ssireum yüzüğü inşa etme ve yarışmanın üniformalarını satın alma masrafları düşük, bu da popüler hale getirilmesine ve kolaylıkla zevk alan bir spor haline gelmesine yardımcı oluyor. Ssireum sitelerinin bulunması, Ssireum'a her şeyden çok bir rekreasyon olarak daha fazla değer katmaktadır. Çimenlikte sadece kum kutusu veya toprak zemini, Ssireum için fazlasıyla yeterlidir. Ssireum'u bahçede veya okul oyun alanının bir köşesinde bile oynanabilir.

Şimdiye kadar anlatıldığı gibi, Ssireum uzun süredir bir halk sporu olarak kutlanan ve sevilen parlak ulusal bir spordur. Ssireum sayesinde fiziksel güç ve form geliştirilir, aynı zamanda sağlam bir kültür ve sağlıklı yaşam tarzları tüm Kore halkı tarafından sağlanabilir. Sonuç olarak, Ssireum, Kore halkının ulusal ruhunu simgeleyen ulusal sporumuzdur.

Çeviri: Duiguu

Kaynak
☆♡ Duygu ♡☆
Cevapla
#2
Ssireum (씨름)

Ssireum is a contest of physical strength and technique in which two contestants complete in direct contact against on anothor. Simply put, it is wrestling, or a form of wrestling found only in Korea. As each country has sports unique to its own culture, such as the United States having its own style of rugby called football, Korea has its own style of wrestling called Ssireum.

In the beginning, Ssireum was practiced as combat for self-defense against attacks and a part of rituals carried on from the ancient tribal states. With the advancement of civilization the formation of specific rules governed the combat and allowed Ssireum to develop into a major national sports for physical competition and entertainment.

According to the literature, the contest of Ssireum was called various other names such as Gakjo, Gakhi, Sangbak, Jaenggyo, Gakgi, with each naem explaining how the methods of conducting Ssireum have been developed. Gak, a commonly used prefix in the foregoing names seems to have originated from the combative act names seems to have originated from the combative act performed by horned animals such as oxen when competing each other for the superiority of physical strength.

Chinese people used to call the Korean combat Koryogi or Yogyo, but in Korea, it has been unanimously called as Ssireum since approximately 1920. No historical documents explain the origin of the word Ssireum but there is one theory that it originated from the verb Ssirunda which means to struggle against each other to display physical power. Another theory claims that it might be possibly evolved from the word Silum, which refers to Mongolian-style wrestling.

Ssireum is not a sport which is restricted to a few athletes only but is an indigenous folk sport that anyone. Whether a participant or a spectator, can enjoy. Long time ago, our ancestors held Ssireum contests as an annual sports event on Dano Day (Which falls on May 5 by Lunar Calendar), Jungwonjol (which falls on July 15 by Lunar Calendar), Chusok (Korean version of Thanksgiving day which falls on Mid-August by Lunar Calendar) and Daeborum (which falls on January 15 by Lunar Calendar). Traditionally, the champion of these contests wqs awarded an ox as the first place "trophy". Most probably, this tradition is attributed to the fact that most of the Ssireum participants were peasants and agriculture was the dominant industry at that the time. Of course, it is believed that the ox was an appropriate in that it encouraged the winner to do farming even more strenuously.

Originally, there were two different styles of Ssireum: right sided Ssireum which prevailed in part of Gyunggi province, and Honam province of southern Korea, and left side Ssireum which was widely forved in Hamgyung province, Gyungsang provice and Choonchong province. Depending on the way the Satba was fastened the styles of Ssireum differed among provinces. The styles included Strap Ssireum , in which the Satba is fastend around the thigh, and the current style, in which the Satba is tied around both the waist and thigh. In 1994, the Korean Ssireum federation, under the direction of the president. Mr. Hong sup Kim deliberated the unification of Ssireum style. As a result of a heated discussion, left sided Ssireum was unanimously adopted as the official style to be used by all competitiors.

The contest of Ssireum game involves two contestants grasping, pulling, lifting, tangling, twisting, pressing, turning, and tumbling, as each competitor attempts to throw the opponent to the ground. The major distinction between Ssireum and other combat sports, like judo or wrestling is the objective: if a competitor can force any part of the opponent's body above the knee to touch the ground, the competitor wins the bout. Because Ssireum is practiced by grasping the strap tied around the waist and thigh, propping, pulling and lifting opponent in a posture of the waist bending 90 degrees, it normally requires considerable muscular strength and muscular endurance. It is equally important, however, to tactfully take advantage of his opponent's next body movement. Thus the technical aspects of the sport are at least as important as raw strength. In addition to the physical technical requirement for competing in this sport, Ssireum gives abundant opportunities to improve one's mental capacity and form better character by surmounting psychological conflict. The sport also provides a social component. Through training, Ssireum competitors have opportunity to interact with teammates which provides an opportunity to learn to cooperate with others, set common goals and worth as a team to accomplish the goals.

Also the real charm of Ssireum consists in utilizing perseverance and fierce fighting spirit because you can not expect to win the bout unless you bear up to the last moment.

From the viewpoint of recreation, Ssireum as a folk sport, is as entertaining to its participants as it is to the spectators. Naturally, a sport or recreation event that fails to arouse popular interest will never attain the status prevail. Of favorite pastime of the public, Ssireum, in fact, is one of the most popular spectator sports in Korea. The opportunity to participate in Ssireum throughout Korea is due to its popularity and inexpensiveness. The costs to build a Ssireum ring and purchase the competetion uniforms are low, which help make it popular and an easily enjoyed sport. Availability of Ssireum sites adds more value to Ssireum as a recreation than anything else. A mere sand box or a patch of ground on a lawn is more than enough for Ssireum. We can even practice Ssireum in the garden or at a corner of school playground, too.

As described thus far, Ssireum is a brilliant national sport, which has long been enjoyed and cherished as a folk sport. Through Ssireum, we improved our physical strength and fitness as well as a sound culture and healthy life styles can be achieved by all Korean people. In conclusion, Ssireum is our national sport which symbolizes the national spirit of Korean people.

☆♡ Duygu ♡☆
Cevapla
#3
Teşekkür ederiz Duygu. ^^
Remember us, remember that
we lived..
''VON''

[Resim: oODZk9.gif]
Cevapla
#4
Paylaşım için teşekkürler. ^^
Super Junior | SNSD | NCT | EXO | WINNER
smtown+family
<< HyoRi #4EVA >>
#3956
WWW
Cevapla
#5
What is Ssireum?
Translated by Duygu DEMIRCAN

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
#6
Ellerine sağlık Duygu'm.Opucuk
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#7
Ellerinize sağlık. Teşekkürler.
BLACK PINK ♥ TWICE ♥ A PINK ♥ EXID

K-POP
BTOB ♥ EXO ♥ BTS ♥ SUPER JUNIOR ♥ SS501 ♥ HIGHLIGHT ♥ B1A4 ♥ VIXX ♥ JYJ
LEE CHANGSUB
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise