yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
So / Seo / Suh (서)
#1
Seo / Suh (서)

Korece (Sŏ): Sŏ soyismi için iki çince yazılışı olsa da bunlardan bir tanesi son derece nadirdir ve bir tanesi yok denebilecek kadar azdır (Kore'de yalnızca 200 kişi bu yazılışı kullanır)165 kadar soyun ortak yazılışı olduğunu ancak bunlardan onbir tanesinin belgelendiği bazı kayıtlarda gösterilir. Sŏ soyundan ilk kaydedilen ata Shilla haklından olan Sŏ Shin Il'dir. Bazı efsanelere göre Eski Choson krallığı hükümdarı( M.Ö 194 öldü) Wiman Chosŏn tarafından güçleri elinden alınmış ve Ich’ŏn alanına yerleştirilmiştir. Sŏ soyları eski hükümdarların ataları arasındadır. Sŏ soyunun günümüz üyelerinin yüzde elliye yakını Kyŏngsang ve Güney Chŏlla eyaletlerinde yaşamaktadır.


Seo Soyisimli Ünlüler

Seo Bongsoo
Seo Do-young
Seo Dong-Myung
Seo Ho-Jin
Seo Hyuk-Su
Seo Joo-hyun
Seo Jae-pil
Seo, Jae Weong
Seo Jung-Won
Seo Mi-Jung
Seo Min-jeong
Seo Moon Tak
Seo Taiji
Seo Yoon-hee
Seo Ji Young
Susie Suh
Seo In YoungSo (소)


Kore'deki Dökümanların Referans Değerlendirmesine göre So soyunun ilk kurucusu So Alcheon'dur. Alcheon gerçek nesilden biridir ve Shilla'nın en üst düzeydeki devlet görevlerine gelmiştir. Kraliçe Seon Duk ve Jindeok'un ölümünden sonra tahta geçme şansı doğmuştur ancak kendisi bunu kabul etmeyip tahtı Kim Chunchu'ya bırakmıştır, sonrasında Kim(Shilla kraliyet ailesi) olan soy ismini "So" olarak değiştirmiştir.

English

Korean (Sŏ): although there are two Chinese characters for the Sŏ surname, one of these is extremely rare and can be discounted (there are only about two hundred people in Korea who use this rare character). Some records indicate that the more common character for Sŏ has as many as 165 clans, but only eleven of them can be documented. The first recorded ancestor of the Sŏ clans seems to be a Shilla figure named Sŏ Shin-il. According to some legends, the rulers of the Old Chosŏn kingdom (died 194 bc) were driven from power by the Wiman Chosŏn and settled in the Ich’ŏn area. The Sŏ clans are among the descendants of these ancient rulers. About fifty percent of modern members of the Sŏ clans live in the Kyŏngsang provinces or in Chŏlla South province.

So (소)

According to the Reference Compilation of Documents on Korea (Chungbo Munhon Pigo), Lord Alcheon was the founder of the "So" clan in Silla. Kim Alcheon was one of those who was of “true bone” (jingeol) lineage in Silla‘s strict aristocratic social order.

After the death of Queen Seon Duk and Queen Jindeok with the next in line being "true bone". Alcheon passed on the chance to succeed the throne, leaving it to Kim Chunchu instead. He then changed his family name from "Kim" (Silla royal family) to "So" later.


Çeviri: hiraru
Cevapla
#2
Bilgiler için tesekkürler Hilal abla.. Alkis
Cevapla
#3
Harika bir açiklama olmus Hilal tesekkürler ama ünlüler içerisinde So Ji Sub umu unutmussun Smile onuda ben ekleyeyim e nede olsa oda Alcheon un torunu Biggrin
WWW
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise