yukari
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Shin Saimdang (신사임당)
#1
Shin Saimdang (신사임당)

[Resim: 5VAL2q.jpg]

Shin Saimdang (29 Ekim 1504 – 17 Mayıs 1551) Koreli bir sanatçı, yazar, hattat, meşhur şair ve Kore Konfüçyüs bilim insanı Yulgok Yi’nin annesidir.
Konfüçyüs idealini bir model olmaktan çıkardı, onun saygın takma adı Eojin Eomeoni (어진 어머니; "Bilge Anne") idi. Onun gerçek adı Yinsun’du. Yazarlık isimleri ise Saimdang, Inimdang ve Imsajae’dir.


Yaşamı

Shin Saimdang, anne tarafından dedesinin evinde Gangneung Şehrinde doğdu ve büyüdü. Babası, Shin Myeonggwa (申命 和), hükümet yetkilisi olmasına rağmen etkin olarak siyasete katılmamıştır.

Annesi Lady Lee, kızı ise Lee Sa-on (李思溫)’dur. Shin dört kız kardeş idi. Shin Saimdang yaygın olmayan eğitim ortamında edebiyat ve şiirin yanı sıra, hat, nakış ve resim eğitimi aldı ve usta oldu, o böyle bir atmosferde yetişti.

Onun bir oğlu vardı ama ev ortamında az yetiştirildi. Komutan Yi Won-su (李元秀) ile 19 yaşında evlendikten sonra o ailesinin evinde çok az zaman geçirdi. Onun yaptığı resimleri eşi Seoul ve kırsal kasabalarda ileterek eşlik etti. Oğlu Yi Gangneung’da doğdu. Ancak 48 yaşında aniden Pyongan bölgesine taşınıldıktan sonra vefat etti.

Saimdang yetenekleri sayesinde katı bir Konfüçyüs toplumunda sıra dışı bir ev ve anlayışlı bir eş yetiştirmeyi başardı. Hiç erkek kardeşi yoktu.


Çalışmaları


Shim Saimdang’ın sanatları hassas güzellikleriyle ünlüdür; böcekler, çiçekler, kelebekler, orkideler, üzümler, balıklar ve manzaralar onun favori temaları arasındadır. Mürekkep ve taş boyadan yaklaşık 40 adet tablosu vardır.

Ne yazık ki, günümüzde onun hat sanatı örnekleri çok değil ama onun tarzı büyük övgü almaktadır, üst düzey yetkililer ve kayıtları tutan kişiler ile. Bilgin Eo Sukgwon, Kral Myeongjong döneminde kitabı Paegwan Japgi’nde (hangul:패관잡기,, hanja:稗官雜記, Hikayecinin Derlemesi)Saimdang’ın üzüm ve manzara resimleri önemli sanatçı Ahn Gyeon ile kıyaslanır. Daha sonraları 1868 yılında Gangneung valisi Saimdang’ ın çalışmalarını görünce:‘’Saimdang’ın ehat yazılarının özenli, asalet ve zarafet, huzur ve saflık ile erdem dolu bir bayan olduğunu’’ belirtti.


English

Shin Saimdang (申師任堂, October 29, 1504 – May 17, 1551) was a Korean artist, writer, calligraphist, noted poet, and the mother of the Korean Confucian scholar Yulgok.
Often held up as a model of Confucian ideals, her respectful nickname was Eojin Eomeoni (어진 어머니; "Wise Mother"). Her real name was Yinsun. Her pennames were Saimdang, Inimdang and Imsajae.


Life


Shin Saimdang was born and raised in Gangneung City at the home of her maternal grandparents. Her father, Shin Myeonggwa (申命和) was a government official but did not actively join politics.

Her mother was Lady Lee, the daughter of Lee Sa-on (李思溫). Shin had four younger sisters. Her maternal grandfather taught his granddaughter as he would do a grandson, and being raised in that atmosphere, Shin Saimdang received an education that was not common in that period. Besides literature and poetry, she was adept at calligraphy, embroidery and painting.

As she was raised in a son-less household, she spent much time at her parents' house even after her marriage to Commander Yi Won-su (李元秀) at the age of 19, with her husband's consent. She accompanied her husband to his official posts in Seoul and rural towns, gave birth to Yi I in Gangneung, but suddenly died after moving to the Pyongan region at the age of 48.

Saimdang was able to cultivate her talents thanks to an unconventional household and understanding husband, in a rigid Confucian society.


Works

Shin Saimdang's artwork is known for their delicate beauty; insects, flowers, butterflies, orchids, grapes, fish and landscapes were favorite themes. Approximately 40 paintings of ink and stonepaint colors remain, although many others are assumed to exist.

Unfortunately, not much of her calligraphy is left but her style was greatly praised in her time, with high-ranking officials and connoisseurs writing records of her work. The scholar Eo Sukgwon, at the time of Myeongjong, mentioned in his book (hangul:패관잡기, hanja:稗官雜記, "The Storyteller's Miscellany") that Saimdang's paintings of grapes and landscapes compared to those of the notable artist Ahn Gyeon. Far later, in 1868, the governor of Gangneung remarked upon seeing Saimdang's work that "Saimdang's calligraphy is thoughtfully written, with nobility and elegance, serenity and purity, filled with the lady's virtue".


Seher Seheri'ni çook seviyor ama belki Seher Seheri'ni daha çok seviyordur. xD --- yongseng
Alıntı
#2
[Resim: pvXHgQ8.jpg]

Seher Seheri'ni çook seviyor ama belki Seher Seheri'ni daha çok seviyordur. xD --- yongseng
Alıntı
#3
Tanıtım için teşekkürler tatlım... Opucuk
Alıntı
#4
Önemli bilgiler için teşekkürler.
Alıntı
#5
Konu için teşekkürler.^^
Alıntı
#6
Paranın üzerine basılacak kadar önemli biri.
Teşekkürler Seher.^^
Alıntı
#7
Sunum için teşekkür ederiz...Onay

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansWorld
Alıntı
#8
Teşekkürler paylaşım için.


Alıntı
#9
Teşekkürler. ^^
KINGDOM
[Resim: SWIY7k8.gif]
Alıntı
#10
Sunum için teşekkürler Seher. ^^
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi