yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Shin Kyung-sook / 신경숙 (Novelist)
#1
Shin Kyung-sook / 신경숙 (Novelist)

[Resim: WYRyOE.jpg]

Doğum Tarihi: 12 Ocak 1963

Doğum Yeri: Kuzey Jeolla İli, Güney Kore

Meslek: Roman Yazarı

Uyruk: Güney Koreli

12 Ocak 1963'te doğan Kyung-sook Shin Güney Koreli bir yazardır. 2012'de Lütfen Anneme İyi Bak için kazandığı Erkek Asya Edebiyat Ödülü'nü alan ilk Güney Koreli ve ilk kadındır.

Hayatı

Shin 1963'te Güney Kore'nin güneyinde Jeongeup, Kuzey Jeolla İli''ne yakın bir köyde doğdu. Dördüncü çocuk ve altı kız çocuğun en büyüğüydü. On altı yaşında büyük erkek kardeşinin yaşadığı Seoul'e taşındı. Gece okuluna devam ederken bir elektronik kuruluşunda çalıştı. Seoul Güzel Sanatlar Enstitüsü yaratıcı yazı branşından mezun olduktan sonra edebi çıkışını Kış Masalı ile 1985'te yaptı. Shin, Kim In-suk ve Gong Ji-young ile beraber 386 Nesli denilen bir kadın yazar grubundandır.

Kısa romanı Kış Masalı için Munye Joongang Yeni Yazar Ödülü'nü kazandı.

Shin, Güney Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı'ndan Bügünün Genç Sanatçısı Ödülü, Hankook Ilbo Edebiyat Ödülü, Hyundae Edebiyat Ödülü, Manhae Edebiyat Ödülü, Dong-in Edebiyat Ödülü, Yi Sang Edebiyat Ödülü ve Oh Young-su Edebiyat Ödülü dahil olmak üzere çok çeşitli ödüller kazanmıştır. 2009'da Fransızca'ya çevirilen eseri Issız Bir Oda (La Chambre Solitaire), geniş okuyucu kitlesine henüz erişememiş olan seçkin edebi eserlerin değerini farkettiren Prix de l'Inapercu kazananlarından biriydi. Milyonlarca kopya, en çok satılan Lütfen Anneme İyi Bak'ın uluslararası hakları Birleşik Devletler ve Çin ile başlayarak Avrupa ve Asya'daki birçok ülkede satıldı ve Kim Chi-young tarafından İngilizce'ye çevirildi, 31 Mart, 2011'de yayınlandı. Lütfen Anneme İyi Bak için 2011 Erkek Asya Edebi Ödülü'nü kazandı, bu ödülü kazanan ilk kadındı.

Eserleri

Orada Olacağım (2010)
Lütfen Anneme İyi Bak (2009)
Yi Jin (2007)
Menekşe (2001)
Tren Yedide Kalkar (1999)
Issız Bir Oda (1995)
Derin Üzüntü (1994)

||English||

Birthdate: 12 January 1963

Birthplace: North Jeolla Province, South Korea

Occupation: Novelist

Nationality: South Korean

Kyung-sook Shin born 12 January 1963 is a South Korean writer. She is the first South Korean and first woman to win the Man Asian Literary Prize in 2012 for Please Look After Mom.

Life

Shin was born in 1963 in a village near Jeongeup, North Jeolla Province in southern South Korea. She was the fourth child and oldest daughter of six. At sixteen she moved to Seoul, where her older brother lived. She worked in an electronics plant while attending night school. She made her literary debut in 1985 with the novella Winter’s Fable after graduating from the Seoul Institute of the Arts as a creative writing major. Shin is, along with Kim In-suk and Gong Ji-young, one of the group of female writers from the so-called 386 Generation.

She won the Munye Joongang New Author Prize for her novella, Winter Fables.

Shin has won a wide variety of literary prizes including the Today’s Young Artist Award from the South Korean Ministry of Culture, Sports and Tourism, Hankook Ilbo Literature Prize, Hyundae Literature Award, Manhae Literature Prize, Dong-in Literary Award, Yi Sang Literary Award, and the Oh Young-su Literature Prize. In 2009, the French translation of her work, A Lone Room (La Chambre Solitaire) was one of the winners of the Prix de l'Inapercu, which recognizes excellent literary works which have not yet reached a wide audience. The international rights to the million-copy bestseller Please Look After Mom were sold in 19 countries including the United States and various countries in Europe and Asia, beginning with China and has been translated into English by Kim Chi-young and released on March 31, 2011. She won the 2011 Man Asian Literary Prize for Please Look After Mom, she was the first woman to win that award.

Works

I'll Be Right There (2010)
Please Look After Mom (2009)
Yi Jin (2007)
Violet (2001)
The Train Departs at Seven (1999)
A Lone Room (1995)
Deep Sorrow (1994)

Kaynak / Source
#소고했어요 #종현아
#RIP
1990 - ∞
Cevapla
#2
[Resim: y49vOM.jpg]

[Resim: z4q1zg.jpg]

[Resim: GzXgrv.jpg]

[Resim: 6nGEzk.jpg]

[Resim: 3oJ34j.jpg]
#소고했어요 #종현아
#RIP
1990 - ∞
Cevapla
#3
Shin Kyung-sook / 신경숙 (Novelist)
Translate: Gizem Nur YAZICI

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi