yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Seoul Special City ( 서울특별시 / Seoul Teukbyeol-si )
#1
Seoul Special City ( 서울특별시 / Seoul Teukbyeol-si )

Güney Kore'nin başkenti Seoul, ülkenin kuzey batısındadır. Resmi kurumların yanı sıra bankaları, iş merkezleri ve üniversiteleri ile, Güney Kore'nin en önemli finansal ve kültürel merkezidir. Nüfusu 10,421,782 (2007). Han Nehri şehri ikiye bölmektedir.

[Resim: s5ha2.gif]

Genel Bilgiler
Alan: 605.52
Nüfus: 9,794,304 (Special city / 2010) 23,616,000 (Metro)
Para Birimi: Güney Kore Won
Telefon Kodu: +82 2
Zaman Dilimi: GMT +9
Konuşulan Dil: Korece
Başkan: Park Won-soon
Website

Havalimanı:

Seoul Incheon Havalimanı

Adres :ROOM 2182B 2.FLOOR INCHEON INT APT PSGR TERMINAL UNSEO DONG JUNG-GU INCHEON/KOREA
Telefon :+82 1577 2600

Kuzey Kore sınırının 50 km güneyinde Güney Kore'nin kuzeybatı bölümünde yer alan Seoul, Güney Kore'nin başkentidir. Ülkenin en kalabalık kenti ve dünyanın en kalabalık kentlerinden biridir. Çok sayıda dağ zirvesiyle çevrili olan ve doğal bir havzada bulunan başkent, Han Nehri tarafından iki eşit parçaya bölünür. Bu kentte; antik ve modern, geleneksel ve moda yan yana durmakta ve mükemmel bir armoni oluşturmaktadır. Sağlıklı ve gür bir doğa ile bütünleşen bu armoni, her yıl kente akın eden milyonlarca turistin Seoul'e hayran kalmasının en önemli sebebidir. Kentin batı bölümündeki Gyeoggi Ovası, ülkenin en geniş düzlüklerinden ve en verimli tarım alanlarından biridir.


Gezilebilecek Yerler

Modern cam, beton ve çelik mimarisiyle insanı cezbeden ve ahşap evler üzerine gölgelerini bırakan gökdelenler, yüksek teknoloji semtleri, tarihi abideler, tapınaklar, saraylar, geleneksel çay evleri, kentin çevreleyen taş manzaraları, güçlü bir Budizm geleneği, göz alıcı bir alışveriş dünyası, çok çeşitli kültür... Seoul, benzersiz tecrübeler sunan ve bütün merakları karşılayan çok yönlü ve 24 saat uyanık bir kenttir.

Han Nehri (Hangang);

Yeouido, Hajungdo ve Jamsil gibi çok sayıda adanın oluşumuna yol açmıştır. Yeouido, Seoul'ün Manhattan'ıdır. Kentin en uzun gökdelenlerinden bazılarına, Ulusal Meclis Binası'na ve kentin başlıca finans kurumlarına ev sahipliği yapar.

Kentteki bazı eserler, kent manzarasının en önemli parçalarıdır. LG İkiz Kuleleri, Namsan'da yer alan N Seoul Burcu ve Star (Yıldız) Burcu, bu cazibelerin en önemlilerindendir. Changgyeonggung, Gyeongbokgung, Deoksugung, Changdeokgung ve Gyeonghuigung, kentte bulunan antik saraylardandır.

Kore, 4. yüzyılda Budizm ile tanışmıştır. Bu dini geleneği yansıtan çok sayıda tapınak bulacaksınız. Bongeunsa, Jogyesa ve Angyangam (Changsin-dong), en önemlileri arasında yer alır. Namsangol Hanok Köyü ve Buckhon Geleneksel Köyü, ülkenin geleneksel evlerine ev sahipliği yapan Seoul'ün en popüler ve büyüleyici köylerindendir. Sonuncusu, çok sayıda müze ve galeriye sahiptir.

Kentin doğal hayatını ve su alanlarını mutlaka gezmelisiniz. Seoul'de bulunan dereler, parklar, eğlence parkları ve dağlar, sayısız ve çok çeşitli aktiviteye imkan tanır.

Kültür ve Eğlence

Seoul'ün kültür hazineleri, kentin modern yüzünün en iyi yansımalarıdır. Sayısız müze, tiyatro ve galerinin yer aldığı bir kenttesiniz.

Seoul, dünya standartlarında sergilere ev sahipliği yapar. Kore Geleneksel Müzik Müzesi, Seoul Ulusal Üniversitesi'ndeki Sanat Müzesi, Diploması Tarihi Müzesi, Tibet Müzesi, Seoul Ulusal Bilim Müzesi, Leeum, Kore Ulusal Müzesi, Lotte Dünya Halk Müzesi ve Kore Bankası Müzesi, müze kentinden örneklerdir.

Görsel sanat, kent sosyal yaşamının en önemli parçalarındandır. Başkent, ülkenin en iyi galerilerine ev sahipliği yapar. Seoul Sanat Müzesi, Sonje Sanat Merkezi, Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi, Gana Sanat Merkezi, Chosun Ilbo Galerisi, Sun (Güneş) Galerisi, Rodin Galerisi, Kukje Galerisi, Insa Sanat Merkezi, Kansong Sanat Müzesi ve Artside Galerisi, kenti ziyaret ettiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerlerdendir.

Seoul, canlı bir sahne sanatları kültürüne sahiptir. Kent tiyatrolarında sahnelenen en güncel performanslar mükemmeldir. Kore Ulusal Tiyatrosu, Kore Geleneksel Sahne Sanatları Ulusal Merkezi, Seoul Sanat Merkezi,
Chongdong Tiyatrosu ve Nanta Tiyatrosu, kentin tüyatro dünyasından en güzel öerneklerdendir.

Yeme İçme

Seoul'ün mutfak kültürü, kent yaşamının en göze çarpan yönlerinden biridir. Seoul mutfağı, bütün isteklere ve ihtiyaçlara cevap verebilecek zengin bir menüsü vardır. Kore, Batı, Japon, uluslararası, Çin mutfakları, fast food, geleneksel çay çeşitleri... Damak tadına düşkün olanlar için her şeyi sunan bir kenttesiniz. Kent mutfağı, daha çok özgün lezzetleriyle çarpıcıdır. Kentin Kimchi adındaki sağlıklı yemekleri dünyaca ünlüdür.

Yerel mutfaktan örnekler;

Et: Bulgogi (barbekü), Gobchang (ızgara bağırsaklar), Galbi (kızartılmış pirzolalar)…

Vejetaryen: Ssam-bap (pirinç) Bibim-bap (pirinç), Kong-guksu (şehriyeli fasulye çorbası)...

Güveç: Sundubu-jjigae (güveçte fasulye) Doenjang-jjigae (güveçte fasulye) Samgyetang (tavuk çorbası)...

Şehriye :Jajangmyeon, Japchae (karışık kızartılmış sebzeler)...

Çay:Sujeonggwa (zencefil) nokcha (yeşil çay) Boricha (arpa çayı) Yujacha (citron çayı)...


Alışveriş

Kentin zengin alışveriş dünyası, insanın başını döndürür. Yerel pazarlar, özel çarşılar, mağazalar, büyük alışveriş merkezleri ve yer altı alışveriş mekanları, kentin en iyi alışveriş noktalarındandır.

Namdaemun, Dongdaemun ve Insadong Hwanghakdong Bit Pazarı, kentin başlıca üç pazarıdır. Yongsan I-Park Alışveriş Merkezi, COEX Alışveriş Merkezi ve Yongsan Elektronik Ürünler Çarşısı, kentin en iyi alışveriş merkezleridir.


Districts: 25

Government:
- Type Seoul Metropolitan Government
- Mayor Park Won-soon
Area:
- Special City 605.25 km2 (233.7 sq mi)
Population (2010):
- Special City 9,794,304
- Density 17,219/km2 (44,597/sq mi)
- Metro 23,616,000
- Dialect Seoul
Flower: Forsythia
Tree: Ginkgo
Bird: Magpie


Seoul is the capital and largest city of South Korea. With a population of over 10 million, it is one of the world's largest cities and the second largest mega city in the world.The Seoul National Capital Area, which includes the major port city of Incheon and most of Gyeonggi-do, has 24.5 million inhabitants, larger than the population of Australia, and is the world's second largest metropolitan area. Almost half of South Korea's population live in the Seoul National Capital Area, and nearly a quarter in Seoul itself, making it the country's foremost economic, political, and cultural center.

Located on the Han River in the center of the Korean Peninsula, Seoul has been an important settlement for over two thousand years, with its history dating back to 18 BC, when Baekje, one of the Three Kingdoms of Korea, established its capital in what is now south-east Seoul. The city then became the capital of Korea during the Joseon Dynasty and the Korean Empire. The Seoul National Capital Area includes four UNESCO World Heritage Sites: Changdeokgung, Hwaseong Fortress, Jongmyo Shrine and the Royal Tombs of the Joseon Dynasty Seoul's historical attractions and the Korean wave phenomenon is making the city a popular tourist destination; it received nearly 5 million tourists in 2007, more than double that of Tokyo, Athens and Sydney.

Seoul's influence in business, international trade, politics, technology, education and entertainment all contribute to its role as a leading global city.It is considered to be an Alpha World City, ranking 9th in the 2008 Global Cities Index. Seoul is the iconic city of the Miracle on the Han River and hosted landmark international events such as the 1988 Summer Olympics and the 2002 FIFA World Cup. It is one of the world's top ten financial and commercial centers, home to some of the world's largest conglomerates such as Samsung, LG and Hyundai-Kia. In 2005, the Seoul National Capital Area generated a total GDP of over $460 billion,larger than the economies of Finland, New Zealand and Norway combined. In 2008, Seoul was named the world's sixth most economically powerful city by Forbes.com, ahead of Paris and Los Angeles.

Seoul has one of the world's most technologically advanced infrastructuresand is often called the "Tech capital of the world".The Digital Media City in Mapo is the world's first complex for high-tech technologies and a test-bed for futuristic IT and multimedia applications. Today, Seoul is the only city in the world featuring DMB, a digital mobile TV technology and WiBro, a wireless high-speed mobile internet service, as well as a 100Mbits fibre-optic broadband network, which is being upgraded to 1Gbps by 2012. Seoul Station houses 350 km/h KTX high-speed rail and the Seoul Subway is the third largest in the world, with over 2 billion passengers every year.Seoul is connected to Incheon International Airport via AREX, which has been consecutively rated as the world's best airport by ACI since 2006.


Kaynak/Source:Wikipedia / Official Website

HomepageBu Konudaki Yorumlar
Seoul Special City ( 서울특별시 / Seoul Teukbyeol-si ) - Yazar: kiday baksi - 30-05-2007, Saat: 16:57
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: hube83 - 10-01-2008, Saat: 4:27
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: duygu_jbg - 11-01-2008, Saat: 19:41
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: Choi Sujong - 16-01-2008, Saat: 9:47
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: Choi Sujong - 20-01-2008, Saat: 10:36
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: Choi Sujong - 20-01-2008, Saat: 10:51
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: gözlem - 21-01-2008, Saat: 13:38
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: Choi Sujong - 07-02-2008, Saat: 22:41
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: a7xmeltem - 20-02-2008, Saat: 5:40
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: Choi Sujong - 20-02-2008, Saat: 5:40
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: Choi Sujong - 06-03-2008, Saat: 3:36
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: a7xmeltem - 06-03-2008, Saat: 3:49
RE: Seoul (서울) - Yazar: canan - 08-03-2008, Saat: 5:49
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: seyyah_ - 08-03-2008, Saat: 12:12
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: lee_young_ae - 22-03-2008, Saat: 0:58
RE: Seoul (서울) - Yazar: lisador - 22-03-2008, Saat: 2:02
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: tera-se7en - 22-03-2008, Saat: 2:06
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: DERIN_SIZI - 02-04-2008, Saat: 15:43
RE: Seoul (서울) - Yazar: tuana - 02-04-2008, Saat: 15:54
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: ramellon - 02-04-2008, Saat: 20:00
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: lisador - 04-04-2008, Saat: 23:23
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: jangyeum - 04-04-2008, Saat: 23:44
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: fenergülü - 21-04-2008, Saat: 6:47
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: lisador - 21-05-2008, Saat: 2:43
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: sefanur - 21-05-2008, Saat: 3:05
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: sefanur - 01-06-2008, Saat: 21:35
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: hepsisenacemre - 14-06-2008, Saat: 14:28
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: soon - 03-08-2008, Saat: 12:36
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: Melikeslem - 03-08-2008, Saat: 18:35
RE: Seoul (서울) - Yazar: lovecaptain - 04-08-2008, Saat: 12:28
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: MerveCan - 18-08-2008, Saat: 17:32
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: Gulshie - 29-08-2008, Saat: 16:36
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: Shawnodese - 06-09-2008, Saat: 14:25
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: sunshine - 06-09-2008, Saat: 22:04
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: *dae jang geum* - 14-09-2008, Saat: 16:35
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: fenergülü - 15-09-2008, Saat: 3:39
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: Nusret - 15-09-2008, Saat: 19:41
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: Choi Sujong - 15-09-2008, Saat: 19:44
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: goncaxxxx - 19-09-2008, Saat: 9:58
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: sunshine - 19-09-2008, Saat: 21:04
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: *dae jang geum* - 21-09-2008, Saat: 9:46
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: Nusret - 21-09-2008, Saat: 16:47
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: joo yoon - 21-09-2008, Saat: 16:50
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: ISIS - 21-09-2008, Saat: 17:25
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: ji-lee - 12-10-2008, Saat: 18:14
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: usagi-chan - 13-10-2008, Saat: 13:49
RE: Seoul (서울) - Yazar: mako_chan - 13-10-2008, Saat: 14:39
RE: Seoul (서울) - Yazar: goong qisi - 13-10-2008, Saat: 14:40
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: scream84 - 14-10-2008, Saat: 0:09
RE: Seoul (서울) - Yazar: çiçekperisi - 16-10-2008, Saat: 22:24
RE: Seoul (서울) - Yazar: Setsuna - 21-10-2008, Saat: 20:07
RE: Seoul (서울) - Yazar: aslı_kübra - 24-10-2008, Saat: 19:26
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: solmaz - 24-11-2008, Saat: 15:55
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: eli - 25-11-2008, Saat: 0:44
RE: Cvp: Seoul (서울) - Yazar: usagi-chan - 25-11-2008, Saat: 0:48
RE: Seoul (서울) - Yazar: hanjimin_bsra - 12-12-2008, Saat: 20:42
RE: Seoul (서울) - Yazar: _smyye_ - 13-12-2008, Saat: 21:32
RE: Seoul (서울) - Yazar: a-lee-na - 31-12-2008, Saat: 19:43
RE: Seoul (서울) - Yazar: ipek neslihan - 13-01-2009, Saat: 17:56
RE: Seoul (서울) - Yazar: raja - 14-01-2009, Saat: 11:39
RE: Seoul Special City ( 서울특별시 / Seoul Teukbyeol-si ) - Yazar: Burning_eyed - 17-02-2010, Saat: 17:48
Cevap: Seoul - Yazar: Choi Sujong - 19-08-2007, Saat: 14:31
Cevap: Seoul - Yazar: Mashimaro - 22-08-2007, Saat: 17:24
Cevap: Seoul - Yazar: Choi Sujong - 28-08-2007, Saat: 17:49
Cevap: Seoul - Yazar: Mashimaro - 02-09-2007, Saat: 12:12
Cevap: Seoul - Yazar: Mashimaro - 02-09-2007, Saat: 12:32
Cevap: Seoul - Yazar: Mashimaro - 02-09-2007, Saat: 12:33
Cvp: Seoul - Yazar: Choi Sujong - 15-10-2007, Saat: 18:26
Cvp: Seoul - Yazar: faskorean - 16-11-2007, Saat: 23:14
Cvp: Seoul - Yazar: Mashimaro - 17-11-2007, Saat: 0:13
Cvp: Seoul - Yazar: Choi Sujong - 17-11-2007, Saat: 16:41
Cvp: Seoul - Yazar: tera-se7en - 18-11-2007, Saat: 16:52
Cvp: Seoul - Yazar: hube83 - 20-11-2007, Saat: 22:57
Cvp: Seoul - Yazar: faskorean - 20-11-2007, Saat: 23:01
Cvp: Seoul - Yazar: hube83 - 20-11-2007, Saat: 23:05
Cvp: Seoul - Yazar: faskorean - 20-11-2007, Saat: 23:09
Cvp: Seoul - Yazar: nurdan_yeom - 15-12-2007, Saat: 17:06
Cvp: Seoul - Yazar: faskorean - 18-12-2007, Saat: 20:28
Cvp: Seoul - Yazar: Choi Sujong - 21-12-2007, Saat: 14:27
Seoul (서울) - Yazar: Wando - 08-01-2008, Saat: 6:55
Cvp: Seoul (서울) - Yazar: Wando - 08-01-2008, Saat: 7:00
RE: Seoul (서울) - Yazar: Dae Sang - 10-01-2008, Saat: 1:47Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise