yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Seo Jae Pil ( journalist, doctor)
#1
Seo Jae Pil
( 7 Ocak 1864 – 5 Şubat 1951)
Journalist, Doctor


[Resim: WZ3Vidul.jpg]


Kore’nin bağımsızlığında önemli bir rolü olan gazeteci Seo Jae- Pil , ABD vatandaşı olmuş ilk Koreli ve Hangul ile yazılan ilk Kore gazetesinin kurucusudur. Philip Jaisohn Seo Jae Pil’in İngilizceleştirilmiş adıdır.
1884’te Gapsin darbesinin organizatörlerinden biri olmasının yanısıra, 1896’dan 1898’e kadar sürmüş olan vatandaşlık ve diğer oy hakkı hakkı eylemlerinin de organizatörlerinden biriydi. Bununla birlikte Gapsin darbesinin kaybetmesiyle, doktor olduğu ABD’ye sığındı. ABD’de kaldığı sürede, Amerikan vatandaşlığı kazanan ilk Koreli oldu. 1895- 1898 yılları arasında Joseon Hanedanlığı’na başdanışmanlık yaptı ve 1945-1948 yılları arasında ise Amerikan İşgal Güçleri’ ne başdanışmanlık yaptı. Takma isimleri Songjae ve Ssanggyeon, hürmet ismi(Kaynağı Çin olan bu uygulamada yetişkinliğin ve saygınlığın bir sembolü olarak kişiye farklı bir isim verilmesidir.) Yun Kyung ve yazarlık ismi N.H. Osia idi.

Hayatı

Gençlik Yılları

Seo Jae Pil Güney Jeolla( Jeollanam-do) şehrinin Boseong ilçesinde dünyaya gelmiştir. Seo’nun ailesi de Joseon Hanedanlığından bir aileydi. Seo, Boseong ilçesinin yerel sulh hakimi olan Seo Kwang-hyo’nun ikinci oğlu idi. Seo, Seul’de bir akrabası tarafından yetiştirildi. 8 yaşındayken babasının kuzenlerinden biri olan Seo Kwang Ha tarafından evlat edinildi.
Seo’nun ailesi Joseon hanedanlığının yüksek kesimindendi. O, Kraliçe Jeongseong’un kızı olan Seo Jong-Je’nin sekizinci dereceden torunuydu. Kraliçe Jeongseong, 21. Kral Yeongjo’nun eşiydi. Kendisi ile benzer ideolojik görüşlere sahip olan Seo Kwang-Bum da Seo Jae Pil’in ailesindendi.
Gençlik çağı boyunca Kim Seong-Geun ve Park Kyu-su’nun özel okullarına gitti. Daha genç yaşta Kim Ok-Gyun’un reformist düşüncelerinden etkilenmişti.


Siyasi Aktivist

18 yaşındayken memurluk sınavını geçti ve bu sınavı geçen en genç kişi oldu. Bunun sonucu olarak alt kademe büro memuru oldu. Daha sonra Gyoseokwan Bujeongga ve Seungmunwon Gajuse’ya atandı. 1883’te Seungmunwon Bujeongja vve Hunryunwon Bubongsa’ya atandı. Sonraki yıllarda, daha önceden öğrenim gördüğü Keio Gijuku (Keio Üniversitesi’nin öncüsü) ve Toyama Harp Akademisi’ne gönderildi. Temmuz 1884’te manevi annesi öldü ancak Seo hızlı bir şekilde görevine geri döndü.

Kral’a sunduğu raporlarda, yeni dünya düzeninde Kore’nin silahlı kuvvetlerinin gereksiz ve demode olduğunu yazardı. Bu, güçlü muhafazakarların sinirini bozmuştu, ancak bu durum Seo’yu ünlendirdi ve kendisi gibi düşünen genç entelektüellerin saygısını kazanmasını sağladı. O zamana kadar, az ama artan genç entelektüeller anladı ki köklü reformlar yapılmalı, aksi halde Kore emperyalist güçlerin kurbanı olacaktı. Bu düşünceleri onun Jorynguk Sagwanjang görevine getirilmesine sebep oldu.

Aralık 1884’te Kim Ok-gyun’u takip eden Seo, eski rejimi devirmek için radikal bir girişim olan vve eşitliği getirmek isteyen gençlerden oluşan Gapsin darbesine dahil oldu. Seo Jae Pil, Kim Ok-gyun, Park Yeong-hyo, Yun Chi-ho, Hong Yeong-shik ve diğerleri temmuzdan aralıka kadar bir darbe planı yaptılar. Seo, Savunma Bakanı yardımcısı olmuştu. Çin’in askeri birliklerini yollamasıyla birlikte darbe üçüncü gününde başarısızlıkla sonuçlandı. Bunun sonucu olarak, Seo’nun iki erkek kardeşi öldürüldü. Ayrıca öz anne ve babası yardım ve yataklıktan dolayı idam edildi. İlk eşi olan Kim Hanım, köle olarak satıldı fakat bundan dolayı intihar etti. Vatana ihanetten hüküm giymiş olan Seo’nun bütün ailesi hayatlarını kurtarmak için Kore’den kaçmak zorunda kaldı.

1884 devrimcilerinin büyük çoğunluğu Japonya’ya kaçtı, onlardan farklı olarak Seo ABD’ye gitti. Seo, Japonya’yı Batı ilim ve fikirlerine bir köprü gibi görüyordu ancak kaynağın kendisine ulaşmayı tercih ettiği için ABD’ye gitti.


[Resim: hNarnnB.jpg]


Amerika Sürgünü

1885’te, Amerika’ya ilk geldiği zamanlarda yarı zamanlı işlerde çalıştı. 1886’da Norristown, Penisilanya’ya taşındı ve John Welles Hollenback’in yardımıyla Harry Hilman Akademisi’ne katıldı. Philip Jaisohn ismini kullanmaya başlaması bu zamanlardadır. 1890’da Amerikan vatandaşlığını kazanan ilk Koreli Amerikan oldu. George Washington Üniversitesi’nde tıp okudu ve 1892’de tıp doktorluğu derecesi aldı ve Amerika’da bu dereceyi alan ilk Koreli oldu.

1890’da Amerikan vatandaşı olmasıyla sıklıkla Philip Jaisohn ismiyle anılmaya başlandı. 1894’te eski ABD başkanı James Buchanan’ın yeğeni ve ABD PTT Bakanı’nın kızı olan Muriel Armstrong ile evlendi. Stephanie ve Muriel adında iki kızı oldu. 1895’te Joseon Hanedanlığı’ndaki görevine geri çağrıldı ancak Seo geri dönmeyi kesin bir şekilde reddetti.


The Independent News

1894’te Kore yarımadasında gerçekleşen Birinci Çin-Japon Savaşı’nda Japonya Çin’i mağlup etti. Kore bakanlar kurulu reformcularla doldu. Bu politik değikliklerle beraber Gapsin Darbesi ihaneti affedilerek Jaoisohn’un 1895’te dönüşü sağlandı. Aynı yılın aralık ayında Seo İncheon’a gitti. Joseon hükümeti onu Dış İşleri sekreterliğine atamak istedi ancak Seo o konumu reddetti. O, Kore halkını siyasi okuryazar olmaları için eğitmeyi tercih etti. Jaisohn, Korelilerin kültürlü ve bilgili vatandaşlar olması için Doglibshinmun (Hürriyet) adında bir gazete çıkardı. Tüm sınıflar ve kadınlar tarafından da okunabilsin diye gazeteyi tamamıyla Hangul ile yazdıran ilk gazetecidir.

[Resim: 4kmYm0ol.gif]

Bağımsızlık ve Demokrasi Tohumlarını Ekerken...

1896’dan 1898’e kadar vatandaşlık ve oy hakları için mücadelede bulundu. Seo’nun amacı Rusya veya Japonya’nın etkisiyle mağlup olmadan Kore’yi Çin’in etki alanından kurtarmaktı. Seo, Kore’nin Çin’e olan bağımlılığını sonlandırmanın sembolü olarak ortaya çıkan Bağımsızlık Kapısı’nın oluşumunda da rol sahibiydi. Gazetecilik ve siyasal aktiviteleri dışında modern siyaset ve demokrasinin ilkeleri konularında dersler de vermekteydi.

[Resim: Tk4sPSjl.jpg]


Milli bağımsızlığı esas siyasi gaye olarak tanıttı ve Kore’yi Çin, Rusya ve Japonya’dan korumak için nötr( yansız) diplomatik yaklaşımın üzerinde durdu. Bunların yanında Seo toplumsal eğitimin, modern sanayinin ve halk sağlığının öneminin de altını çizdi.

Seo’nun gazetesi Hürriyet hükümet yetkililerini görevi kötüye kullanmaları konusunda eleştirmekteydi, bu yüzdendir ki muhafazakarlardan sert tepkiler aldı. Jaisohn( Seo Jae Pil) Hürriyet Derneği’nin koruması altında, siyasi konuları tartışmak için halka açık bir konre düzenledi. Kongre genç reformistler tarafından takdir edildi ve ülke çapında yayılmaya başladı.

Kasım 1898’de muhafazakarlar Jaisohn ve Hürriyet derneğini monarşiyi yıkıp yerine cumhuriyet getirme arayışında olmakla suçladı ve Kore hükümeti Jaishon’un ABD’ye geri dönmesini istedi. Jaishon’un ABD’ye dönmesinden sonra hükümet Hürriyet Derneği’nin lağvedilmesini emretti ve Rhee Syngman dahil 17 lideri tutukladı.


Sekreterlik ve Şirket Yöneticiliği

1898 Nisan’ından Ağustosa kadar Amerikan- İspanyol savaşında bi orduya eşlik etti. 1899’da Penisilvanya Üniversite Hastanesi’nde katiplik yapmaya başladı.
1904’te kendisinden bir yaş genç olan Harold Deemer ile birlikte “Deemer ve Jaisohn’un Yeri”ni kurdular. Burada kırtasiyecilik ve matbaacılık yaptılar. 1915’te işyeri Philip Jaisohn Şirketi olarak anılmaya başlandı ve baskı endüstrisinde önemli bir konuma geldi.


Bağımsızlık Hareketi

Jaisohn ABD’deyken Penisilvanya Üniversitesi’nde tıbbi bir araştırmaya rehberlik etti ve daha sonra Philadelphia’da başarılı bir matbaacı oldu. Japon tahakkümüne karşı milli bir protesto olan 1 Mart Hareketi’ni duyduğunda, Philadelphia’da 3 gün süren Birinci Kore Kongresini topladı. Kongreden sonra, Jaisohn enerjisini ve önceliğini Kore’nin bağımsızlığına adadı. Floyd Tomkins’in yardımıyla 26 şehirde Kore Dostları Ligini organize etti ve Kore Bilgilendirme Bürosu’nu kurdu. Amerikan halkını Kore’deki durumla ilgili bilgilendirmek ve ABD hükümetini Korelilerin bağımsızlığına destek vermeye ikna etmek amacıyla Korean Review adını verdiği siyasi bir dergi yayınlamaya başladı.

1920’lerde, 60’larına gelen Seo araştırma dünyasına geri döndü ve 60’lı ve 70’li yaşlarını uzman bir doktor ve mikrobiyolojist olarak geçirdi. Araştırmaları hakemli dergilerde yayınlandı.

5 yıl sonra, Jaisohn siyasete katılımından dolayı iflas etti ve geçimini sağlamak için doktorluğa devam etmek durumunda kaldı. 62 yaşında, Tıbbi bilgilerini yenilemek için Penisilvanya Üniversitesi’nde tekrar öğrenci oldu. Bundan sonra patoloji dergilerinde beş bilimsel makale yayınladı. İkinci Dünya Savaşı boyunca, ABD’nin galibiyetinin Kore’ye özgürlük getireceğini umarak, gönüllü olarak fiziksel muayene sorumlusu oldu.

[Resim: gMBDBkz.jpg]


Kore’de Son Günler

İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın mağlup olmasıya, Jaisohn yeniden Kore’ye döndü. Kore’nin güney kesimini kontrol altında tutan ABD Ordusu Askeri Yönetimi Jaisohn’u başdanışman olarak göreve davet etti. Aralık 1946’da Geçici Yasama Meclisi’ne seçildi. Mayıs 1945’te liberal ve ılımlı sosyalist entelektüeller onu başkanlık için aday gösterdi, fakat reddedildi. Birleşmiş Milletler tarafından onaylanan ilk başkan seçimi yapıldığında, Jaisohn’un başkanlık adaylığını koyması için 3000 kişi dilekçe verdi. Bunlardan biri de Kim Dae-jung’du. Ancak Jaisohn bunu reddetti.

Seçimi kazanan Syngman Rhee ile gergin bir ilişkisi olmasına rağmen, yeni bir ulus için siyasal ittifaka ihtiyaç olduğunu düşünen Jaisohn 1948’de ABD’ye dönme kararı aldı. 5 Aralık 1951’de, Kore Savaşı sırasında aynı zamanda 87. doğum gününe iki gün kala dünyaya veda etti.

Cesedi yakıldı ve külleri saklanmak üzere Philadelphia’daki Bib kilisesine verildi. 1994’te kendisinden geriye kalan eşyaları ülkesine iade edildi. Külleri de Seul’deki Güney Kore Milli Mezarlığı’na gömüldü.


Kitapları

Hansu'nun Yolculuğu
Koredeki Günlerim ve Denemeler
Yurttaşlarım

Ödülleri

Milli Vakıf Liyakat Nişanı, Kore Cumhuriyeti Madalyası (1970)

Kaynak


Cevapla
#2
Seo Jae-Pil
(January 7, 1864 – January 5, 1951)

[Resim: WZ3Vidul.jpg]


Philip Jaisohn was the anglicized name used by Seo Jae-pil, a noted champion for Korea's independence, journalist, the first Korean to become a naturalized citizen of the United States, and the founder of the first Korean newspaper in Hangul, the Independent News.

He was one of the organizers of the Gapsin Coup in 1884 as well as the 1896 to 1898 Civil rights movement and other suffrage movements. However when the Gapsin Coup failed, he took refuge in the United States, where he became a medical doctor. During his time in the United States he became the first Korean to gain American citizenship. From 1895 to 1898 he returned to Korea as chief adviser to the Joseon dynasty government and returned from 1945 to 1948 as chief adviser to the American occupation forces in the south. His nicknames were Songjae and Ssanggyeong, his courtesy name was Yun Kyung and he wrote under the pen name N.H. Osia.

Life

Early years

Seo Jae-pil was born in Boseong County, Korea. His family was one of the Joseon Dynasty's noble families. He was the second son of a Seo Kwang-hyo(also known as Seo Kwang-ha), who was a local magistrate in Boseong County. He was raised by one of his relatives in Seoul. At eight years of age, he was adopted by Seo Kwang-ha, the second cousin of his biological father Seo Kwang-hyo.

Seo's family was from the upper echelons of Joseon Society. He was the eight generation descendant of Seo Jong-je, a daughter to Queen Jeongseong. She was the wife to the 21st King Yeongjo. Seo Kwang-bum, who shared similar ideological beliefs was also from his family.

During his adolescence Seo studied at Kim Seong-geun and Park Kyu-su's private school. When Seo was a teenager, he was already had already been exposed to the reformist ideals of Kim Ok-gyun.

Political activist

He passed the civil service exam at the age of 18, becoming one of the youngest people to ever pass this exam. As a result he became a junior officer in 1882. Thereafter he was appointed to Gyoseokwan Bujeongja and Seungmunwon Gajuseo. In 1883 he was appointed to Seungmunwon Bujeongja and Hunryunwon Bubongsa. In the following year, he was sent to Japan where he studied both at the Keio Gijuku (the forerunner of the Keio University) and the Toyama Army Academy. In July 1884, his adoptive mother died, but he quickly returned to public service under special orders.

In his reports to the king, Seo explained that in the new world Korea's armed forces were useless and obsolete. This annoyed powerful conservatives, but it made Seo widely known and respected among like-minded young intellectuals. By that time, a small but growing number of young intellectuals understood that fundamental reform had to occur or Korea would fall victim to the imperialist powers. that he was appointed to Jorynguk Sagwanjang

In December 1884, Seo, following Kim Ok-gyun, was involved in the Gapsin Coup, a radical attempt to overturn the old regime and establish equality among people. Seo and Kim Ok-gyun, Park Yeong-hyo, Yun Chi-ho, Hong Yeong-shik, and others had planned a coup for seven months, from July to December 1884. He was appointed the Vice-Minister of Defense. The coup was defeated in three days, as China intervened by sending military troops. As a result, his two younger brothers were killed and his biological father Seo Kwang-ha and biological mother Lady Lee of Seongju were executed under a guilt-by-association system. His first wife Lady Kim was sold into slavery, but committed suicide. Convicted of treason, Seo Jae-Pil lost his whole family and had to flee Korea to save his life.

The majority of the 1884 revolutionaries fled to Japan. Unlike them, Seo moved to the United States. He saw Japan as essentially a conduit for Western knowledge and ideas, but preferred to deal with what he saw as the source itself.

[Resim: hNarnnB.jpg]


Exile in the United States

In 1885, early in his stay in America Seo worked part-time jobs. In 1886, Seo lived in Norristown, Pennsylvania, and attended the Harry Hillman Academy (Wilkes-Barre, PA) thanks to the help of John Welles Hollenback. He began to use the name "Philip Jaisohn" at that time. In 1890, he became the first Korean American to acquire United States citizenship. He studied medicine at George Washington University, and was the first Korean to receive an American medical degree in 1892.

In 1890, he became a U.S. citizen and from then he was often referred to by his American name Philip Jaisohn.

In 1894, he married Muriel Armstrong, a niece of the former president of the United States, James Buchanan, and daughter to the U.S. Postmaster General. He had two daughters later—Stephanie and Muriel.[citation needed] In 1895, he was reinstated to the Joseon Dynasty, but he flatly refused to return.The Independent News

In 1894, Japan defeated China in the First Sino-Japanese war which occurred on the Korean Peninsula. The Korean cabinet was filled with reformists. Along with these political changes, the treason of the Kapsin Coup was pardoned enabling Jaisohn's return in 1895. In December 1895, he went to Incheon. The Joseon government wanted to appoint him to Foreign Secretary but he refused to take the position. In Korea, he endeavored to politically educate people. Jaisohn published a newspaper, The Independent, to transform the Korean population into an informed citizenry. He was the first to print his newspaper entirely in Hangul to extend readership to lower classes and women.

[Resim: 4kmYm0ol.gif]


Sowing the ideals of independence and democracy

In the 1896 to 1898 Civil rights movement and suffrage movements. Seo’s goal was to ensure that Korea would drift away from the Chinese sphere of influence but without falling too heavily under the influence of Russia or Japan. He was also behind the construction of the Independence Gate, which was initially meant to symbolize the end of Korea’s ritual subordination to China.[3] Apart from his journalistic and political activities, he delivered regular lectures on modern politics and the principles of democracy.

He promoted national independence as the principal political ideal and emphasized neutral diplomatic approaches to protect Korea from China, Russia and Japan. He also underscored the importance of public education, modernized industry and public hygiene. The Independence was particularly critical of misconduct by government officials, which caused strong reactions by the conservatives. Under the aegis of the Independence Club, Jaisohn organized the All People's Congress, an open public forum to debate over political issues. The Congress was hailed by young reformers and began to establish nationwide chapters.

[Resim: Tk4sPSjl.jpg]

In November 1897, Seo enabled the construction of the Independence Gate.At this time he also ended the policy of Yeongeunmun. Yeongeunmun was the Korean policy of welcoming the Chinese envoys, Yeongeun roughly translates from Korean to English as "Welcome to beneficent Envoys of suzerain's."

In 1898, conservatives accused Jaisohn and the Club of seeking to replace the monarchy with a republic, and the Korean government requested Jaisohn to return to the US. After his return, Korean government ordered the Club to disband and arrested 17 leaders including Rhee Syngman.


Clerk and Company manage

In April to August 1898, he accompanied an army to the Spanish–American War. In 1899 he found employment as clerk for the University of Pennsylvania Hospital.

In 1904, worked with Harold Deemer, who was a year younger, to create the "Deemer and Jaisohn shop." It was a stationery and printing industry store. In 1915,the shop became called the Philip Jaisohn Company, and specialized in the printing industry.

Independence Movements

In the United States, Jaisohn conducted medical research at the University of Pennsylvania and later became a successful printer in Philadelphia. When he heard the news of the March 1st Movement (1919), a nationwide protest against Japanese rule in Korea, Jaisohn convened the "First Korean Congress", which was held in Philadelphia for three days. After the Congress, Jaisohn devoted his energies and private property to the freedom of Korea. He organized the League of Friends of Korea in 26 cities with the help of Rev. Floyd Tomkins, and established the "Korean Information Bureau." He published a political journal "Korea Review" to inform the American public of the situation in Korea, and to persuade the U.S. government to support the freedom for Koreans.

In the 1920s, Seo, who had just turned 60, returned to research and spent his 60s and 70s working as a specialist doctor and micro-biologist, as well as occasionally publishing in peer-review academic journals.

Five years later in 1924, Jaisohn went legally bankrupt due to his political engagement and had to resume practicing medicine to make a living. At age 62, he became a student again at the University of Pennsylvania to renew his medical knowledge. After this, he published five research articles in the medical journals specializing in pathology. During World War II, he volunteered as a physical examination officer with the belief that the victory of the U.S. would bring freedom to Korea.


[Resim: gMBDBkz.jpg]

Last days in Korea

Jaisohn returned to Korea once again after Japan's defeat in World War II. The U.S. Army Military Government in control of the southern part of Korea invited him to serve as chief adviser. In December 1946, he was elected to the Interim Legislative Assembly. In May 1945, liberal and moderate socialist intellectuals selected him as candidate for presidency, but he declined. When the date of the first presidential election was confirmed by the United Nations, Jaisohn was petitioned to run for presidency by 3,000 people including a young Kim Dae-jung, but he refused in the end.

Jaisohn felt that political unity was needed for a new nation despite his uneasy relationship with the president elect Syngman Rhee. He decided to return to the United States in 1948. Suffering a heart attack a week earlier on December 29, Jaisohn died on January 5, 1951 during the Korean War, just two days before his 87th birthday.

His body was cremated, and his ashes were buried in Bib church in Philadelphia. In 1994 his remains were repatriated to South Korea. His ashes was buried in the National Cemetery of South Korea in Seoul.

Book

Hansu's Journey
My Days in Korea and other Essays
My compatriots in the homeland

Awarded

Order of Merit for National Foundation, Republic of Korea Medal(1970)

Source
Cevapla
#3

Seo Jae-Pil
(January 7, 1864 – January 5, 1951)

Philip Jaishon Hatıra Evi


[Resim: V3DD82gl.jpg]

Penisilvanya'daki Philip Jaisohn Hatıra Evi 1925-1941 yılları arasında Dr. Jaishon'un yaşadığı evdi. Bu ev, Dr. Jaisohn'un büyük ekonomik sıkıntılar yaşadığı zamanda, Kore'nin bağımsızlığı için gösterdiği sadakattan dolayı rehin alındığında satın alındı. 1987 yılında Philip Jaisohn Hatıra Vakfı tarafından alındı ve 1990 yılında halka açıldı. O günden beri Jaisohn Evi, Güney Kore cumhurbaşkanı ve Nobel barış ödüllü yazar Kim Dae-Jung gibi Koreli politikacılar, öğrenciler ve Amerikan göçmenler gibi bir çok kişi tarafından ziyaret edilmiştir ve edilmektedir.

21 Mayıs 1994'te Penisilvanya Tarih ve Müze Komisyonu ve Philip Jaisohn Hatıra Vakfı Dr. Jaisohn'u tarihi bir dönüm noktasının simgesi olarak kabul etti ve şöyle ifade ettiler:

Kore'de demokrasi tohumlarını eken,Amerika'da yetişmiş tıp doktoru, Kore'de ilk modern gazeteyi yayınlamıştır. Batı tıbbında derece yapan ve ABD vatandaşı olan ilk Korelidir. 1910 - 1945 Japon işgali sırasında Kore'nin bağımsızlığı için uğraşmıştır. 1947 - 1948 yılları arasında Kore'deki ABD Askeri Yönetimine başdanışmanlık yapmıştır. 25 yıl boyunca bu evde yaşamıştır.

Kaynak


EnglishSeo Jae-Pil
(January 7, 1864 – January 5, 1951)

Philip Jaishon Memorial House[Resim: V3DD82gl.jpg]

The Philip Jaisohn Memorial House in Media, Pennsylvania was Dr. Jaisohn's home from 1925 to 1951. This house was bought when Dr. Jaisohn was in great financial difficulties, while his house in Philadelphia was pledged due to his devotion to the Korean independence. This house was acquired by the Philip Jaisohn Memorial Foundation in 1987 and opened to the public in 1990. Since then, the Jaisohn House has been visited by many students and politicians from Korea such as former South Korean president and Nobel peace laureate Kim Dae-jung as well as Korean American immigrants and community neighbors.

On May 21, 1994, the Pennsylvania Historical and Museum Commission and the Philip Jaisohn Memorial Foundation dedicated a historical marker for Dr. Jaisohn, stating:

American-educated medical doctor who sowed seeds of democracy in Korea, published its first modern newspaper (1896-98), and popularized its written language. The first Korean to earn a Western medical degree and become a U.S. citizen. He worked for Korean independence during the Japanese occupation, 1910-45. Chief Advisor to the U.S. Military Government in Korea, 1947-1948. This was his home for 25 years.

Source
Cevapla
#4


[Resim: lbK6gN9.jpg]

Graduation to Columbia University (1892)
Kolombiya Üniversitesi Mezuniyeti (1892)

[Resim: RqHTjR7.jpg]

Seo Jae-pil and his daughter Muriel, Kim Kyu-sik, in Incheon(1947)
Seo Jae Pil, kızı Murel ve Kim Kyu- Shik ile İncheon'da

[Resim: kUC4Kms.jpg]
Statue of Philip Jaisohn in front of the Embassy of South Korea in Washington, D.C..
Washington Güney Kore Büyükelciliği'nin önünde bulunan. Philip Jaisohn heykeli.
Cevapla
#5
Ne adammış be. Smile
Bu ayrıntılı tanıtım için teşekkürler. Biggrin
Cevapla
#6
Teşekkürler, emeğinize sağlık.
[Resim: RnW9qn.gif]
♥ Hwang Yunseong pdx101 ♥
♥  GOT7 ♥ THE BOYZ ♥ Stray Kids ♥

WWW
Cevapla
#7
Teşekkürler. Ellerinize sağlık.
BLACK PINK ♥ TWICE ♥ A PINK ♥ EXID

K-POP
BTOB ♥ EXO ♥ BTS ♥ SUPER JUNIOR ♥ SS501 ♥ HIGHLIGHT ♥ B1A4 ♥ VIXX ♥ JYJ
LEE CHANGSUB
Cevapla
#8
Teşekkürler güzel tanıtım için.

Seher Seheri'ni çook seviyor ama belki Seher Seheri'ni daha çok seviyordur. xD --- yongseng

Cevapla
#9
Ben de teşekkür ederim Smile
Cevapla
#10
Teşekkür ederiz.

>>> https://www.facebook.com/groups/43660099...1/?fref=ts
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise