yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Respect in Korean Society
#1
Respect in Korean Society

[Resim: 2jnj.jpg]

Bir milleti oluşturan en önemli etkenin toplumsal yapı olduğunu söylemek mümkündür.

Batıya göre en ilginç yapıyı uzak doğu ve Kore toplumunda görmek mümkün. Tarihsel süreçte Kore toplumunu incelediğimizde oluşumundan bu güne kadar en çok önem verdiği değerin saygı olduğunu hatta bu değerin toplumda bir norm halini aldığını söyleyebiliriz. Kore toplumu saygıyı belli bir hiyerarşiye oturtmuş ve uygulamıştır, bu hiyerarşide en önemli yeri ise atalar ve büyükler oluşturmaktadır. Özellikle Goryeo döneminde Budist Joseon döneminde uygulanan Konfüçyanist politika günümüz Kore toplumunun atalara ve büyüklere saygı olgusunun ritüellerini belirleyen önemli etkenlerden biridir. Konfüçyüs öğretisinde babadan sonra ilk doğan oğul gelirdi. Aile içinde oğul babaya, kadın erkeğe, genç yaşlıya itaat etmeli ve saygı göstermeliydi. Makro düzeyde bakıldığında halk hükümdara hükümdarda Tanrı ya kuldu. Bu öğretinin Kore toplumunda da uygulandığını görmekteyiz. Çok daha derinlere inmek gerekirse uzak doğu insanının en belirgin özelliklerinden olan yüceltme isteğinin doğal bir sonucu olduğunu da söyleyebiliriz.

Tarihten bu güne kadar Kore'de gerçekleştirilen atalara saygının ve hürmetin en iyi şekilde gösterildiği törenlerden olan Seollal törenlerinde atalara yiyecekler ve içkiler sunulur, Geleneksel yemekler yapılır ,Hanbok giyilir ve torunlar atalarını saygıyla yad ederler. Bu tören genellikle kış döneminde yapılmakta her yıl farklı bir tarihte kutlanmaktadır. Bu durumdan da anlaşılacağı gibi atalar Kore toplumunun en önemli unsurlarındandır.

Kore’de saygı günlük hayatta da çok önemli bir yere sahip olup eğer aranızda bir yaş bile olsa sizden büyükse saygı göstermeniz gerekir. Dahası tecrübeye bile saygı duyulması gerekmektedir. Bu bağlamda bakıldığında Kore toplumu kendisinden iyi, güzel ve büyük olan çoğu şeye saygı duyar. Bu da Kore toplumunu diğer toplumlardan ve yapılardan ayıran en önemli özelliklerdendir.

Belki de toplumsal düzeni sağlamanın yolu saygıdan geçer. Bunu en iyi şekilde uygulayan toplumlardan biridir Kore. Ülkedeki suç oranlarının düşüklüğü, gece yarısı bile hiç çekinmeden rahatça dışarıda dolaşabilir olmanız, insanların birbirlerine duyduğu saygının bir sonucu olduğunu görmekteyiz.

Sonuç olarak saygının, bir toplumun düzenini, yaşam standartlarını, insan ilişkilerini hatta ülkenin gelişmişliğini etkileyen en önemli faktörlerden olduğunu söyleyebiliriz. Bunun en iyi örneği Kore'dir.


English

The most important factor in a nation's social structure it is possible to say that.

According to the West of the most interesting structures can be seen in the Far East and Korean society. When we examine the historical process of the formation of the Korean society attaches much importance from to the present the value of this value is respect even become a norm in society, can say that sat in a certain hierarchy of Korean society respect and put into practice This is the most important place in the hierarchy is composed of grandparent's and great Especially during the Goryeo period Buddhist Confucian Joseon era policies applied the ancestors of today's Korean society and respect for elders is one of the important factors that determine the rituals of the phenomenon. In the teachings of Confucius, the first-born son after the father would come. Father and son in the family, women, men, young, old people should obey and respect. When we look at the macro-level public servants monarch monarch was God or. It is seen that the doctrine applies in Korean society. If you need to cut much deeper in the far east of the defining features of human deification, which is a natural result of the request could say that.

Performed in Korea to this day from the date of respect and reverence for ancestors as shown in the best possible way Seollal ceremony ceremonies in which food and drinks are offered to ancestors, Traditional dishes are made Hanbok worn and grandchildren of their ancestors would respectfully reminisce This ceremony is usually performed during the winter is celebrated on a different date each year. This situation suggests the ancestors as one of the most important aspects of Korean society.

Korea has a very important place in daily life respecting any of you are not even an age greater than you need to show respect. Moreover, even if experience should be respected. When viewed in this context of Korean society itself was good, nice and large with respect to most things . This structure of Korean society from other societies and is the most distinctive features.

Perhaps the way to ensure respect for the social order goes through. This is one of the best Korean society that applies. Lower rate of crime in the country, even at midnight without hesitation can easily be shouting out, people are a result of its respect for each other that we see.

As a result of the order of a society respect the living standards of human relationships, even the most important factor affecting the country's development can say that. Korea is the best example of this.

Kaynakça / Bibliography:
Ahmet Can Asena: Çin Doğu Türkistan
Ahmet Karakuş: Tarihin İzinde
Konfüçyüs: Diyaloglar
Çeviren / Translated:
sukjong
[Resim: ca6zc.gif]
Cevapla
#2
Konu için teşekkürler. ^^ Ellerine sağlık Smile
[Resim: tn4.gif]
Cevapla
#3
Saygıyı el üstünde tutmak ne kadar güzel birşey Smile Konu için teşekkürler Smile
Cevapla
#4
Konu icin tesekkürler.^^
Cevapla
#5
Smile gerçekten çok güzel yazı
Cevapla
#6
Konu için teşekkürler. ^_^
Cevapla
#7
Respect in Korean Society
Kaynakça / Bibliography:
Ahmet Can Asena: Çin Doğu Türkistan
Ahmet Karakuş: Tarihin İzinde
Konfüçyüs: Diyaloglar
Çeviren / Translated:
sukjong

>>> https://www.facebook.com/groups/43660099...1/?fref=ts
Cevapla




Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise