yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pyeongtaek City (평택시 / Pyeongtaek-si)
#1
Pyeongtaek City (평택시 / Pyeongtaek-si)

[Resim: ZMJ8lo.jpg]

Web Sitesi
Nüfus (2014):
Toplam: 450,334
Yoğunluk: 945/km2 (2,450/sq mi)

Yüzölçümü (Total): 452.31 km2 (174.64 sq mi)

Pyeongtaek, Sarı Deniz’in kenarının en önemli yeri, küresel ekonomiye yön veren G2 (A.B.D ve Çin) temas noktasıdır. Şehirde, Kore’nin 4 büyük ticaret limanlarından biri olan Pyeongtaek Limanı, Pyeongtaek Enerji Santrali, LNG üssü ve LPG üssü ile ulusal anahtar sanayi tesisleri vardır. Yüzölçümü 453.31km²’dir. Nüfusu Aralık 2008’de 406,721(erkek 206,604 ve bayan 200,117) ve kayıtlı yabancı sayısı ise 10,782(erkek 6,550 ve bayan 4,232) idi.

Pyeongtaek’in yıllık yağış miktarı 1300 mm ve yıllık ortalama sıcaklık 12 ℃dir. Deniz kıyısına 34 km mesafedeki açık alanda bulunduğu için iklimi Sarı Deniz’in ikliminden etkilenmektedir. 3 ekspres yol, bir ekspres demir yolu, Seoul-Busan demir yolu ve metro içeren bütünleşmiş trafik ağına dayalı ticaret ve dağıtım merkezidir. Endüstriyel çalışmalar için en iyi yerlerden biridir ve 1.400’ün üzerinde santral faaliyette bulunmaktadır.

Ayrıca tarım ticareti ile de ünlüdür ve Gyunggi-Me’nin (Gyeonggi Eyaleti’nde üretilen bir pirinç markası) %16’sı ve Pyeongtaek armudu burada üretilmektedir.

Ülkemizde Tekirdağ ile yakın ilişkileri var. Smile

Şehrin Markası
Pyeongtaek Super, Pyeongtaek’in markasıdır ve ‘Pyeongtaek, sınırsız potansiyel ve gerekli çevreye ile donatılmış dinamik ve güçlü bir şehirdir.’ anlamına gelmektedir.

Super O'ning
Super O'ning, Pyeongtaek’teki tarım ve özel ürünler için bir marka, 'Sabahın Süper Kaynağı (Super the origin of the morning)’ sözünün kısaltmasıdır. Anlamı, ‘canlı sabahlar için temiz ve inanılabilir besinler’dir.

Sembol
Anlamı; Pyeongtaek, birleşik güçler ve vatandaşların dilekleri ile dünyanın birinci sınıf şehri içerisine atlıyor.

Şehrin Kuşu: Beyaz Balıkçıl Kuş
Kuşun görüntüsü, şehrin alışılmamışlığı ve sokaktaki insanların beyaz renkle uyumuna dayanır.

Şehrin Çiçeği: Armut Çiçeği
Armut çiçeği Pyeongtaek’in baskın meyvesidir. Anlamı ise onun temiz ve çekici görüntüsü Pyeongtaek’in görüntüsüyle eşleşir.

Şehrin Ağacı: Çam Ağacı
Soğuk iklim altında güçlü olduklarından Korelilerin potansiyel gücünü temsil eder.

Çeviri: komutan çang


English

Web Site

Population (2014)
Total: 450,334
Density: 945/km2 (2,450/sq mi)

Area (Total): 452.31 km2 (174.64 sq mi)

Pyeongtaek is the kingpin of the Yellow Sea rim, the contact point to G2(USA and China) which lead the global economy. It has national key industrial facilities including Pyeongtaek Harbor, one of the four biggest trade harbors in Korea, Pyeongtaek Power Plant, LNG bases and LPG bases. Its area is 453.31km² which is 2/3 that of Seoul. Its population is about 406,721(male 206,604 and female 200,117) at the end of December 2008 status quo and the number of registered foreigners living in Pyeongtaek is about 10,782(male 6,550 and female 4,232).

The annual rainfall of Pyeongtaek is about 1,300mm and the annual average temperature is 12℃. Since Pyeongtaek is located at an open field adjacent to 34km seaside line, its climate is affected by the yellow sea's climate. Pyeongtaek is the center of trade and distribution based on an integrated traffic network including three express ways, an express railroad, a Seoul-Busan railroad, and a metropolitan subway. It is one of the best places for an industrial operation and over 1,400 plants are in operation.

It is also famous for agribusiness and 16% of Gyunggi-Me(a rice brand produced in Gyunggi-Do) and Pyeongtaek Pear are produced in Pyeongtaek.

City Brand
'Super Pyeongtaek', a city brand of Pyeongtaek, means 'Pyeongtaek, a dynamic and powerful city endowed with unlimited potential and necessary environments..

Integrated brand for farming and specialty products

Super O'ning, an integrated brand for farming and specialty products from Pyeongtaek, is an abbreviation of 'Super the origin of the morning'. Its meaning is clean and believable foods for crisp mornings.
City Mark
The image as a whole represents that Pyeongtaek is jumping into the first class city in the world with the united powers and wishes its citizens.

City Bird: A White Heron
This bird symbolizes peace and proudness (and pure heart) of humankind. The white heron is loved by the people because it is known to immigrate into a wealthy town only. The image of bird outstands the peculiarity of the city and the harmony of white color representing the lay people.

City Flower: A Pear Flower
The flower reminds a pear, a predominant fruit of Pyeongtaek. Its clean and attractive image matches an image of Pyeongtaek.

City Tree: A Pine Tree
It is a typical tree for Koreans' favorite which means the Koreans are the race of Baedal (It means that the everlasting people from ancient to the present under the same spirit). It represents Korean's potential power because it is strong under cold climate.

Kaynak / Source
WWW
Cevapla
#2
ne kadar ilginç şehre özel çiçek ağaç...tarihi yerlerine ayrı bayılıyorum bu ülkenin.birgün görmek nasip olur inşallah hepimize.Smile
paylaşım için teşekkürler.Smile

Cevapla
#3
Emeğinize sağlık Smile
Cevapla
#4
Teşekkürler Smile
Cevapla
#5
Pyeongtaek City (평택시 / Pyeongtaek-si)
Regulation: Merve ÖZCAN

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise