yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Portrait of Yi Je-hyeon
#1
Portrait of Yi Je-hyeon

[Resim: pWrylq.jpg]

Sınıflandırma: Ulusal Hazine 110
Kültür Varlıklarının Adı: Yi Je-hyeon'un Portresi
Miktar: 1 Parça
Belirlenme Tarihi: 1962.12.20
Adres: Kore Ulusal Müzesi, 137, Seobinggo-ro,
Yongsan-gu, Seoul
Dönem: Goryeo Dönemi Kral Chungsuk
Mal Sahibi: Ulusal Mülkiyet
Yönetim: Kore Ulusal Müzesi


Bu resim, Goryeo Kralı Chungseon döneminde, Yuan başkentinde kurulan bir kraliyet kütüphanesi olan Mangwondang'a dayanan Zhao Mengfu (1254?1322) da dahil olmak üzere seçkin Yuan alimleriyle yaptığı dostluk sayesinde Goryeo'yu, Yuan Hanedanlığı'ndaki (1271-1368) yeni akademik başarılarla tanıtmada aktif olan geç Goryeo'nun (918-1392) ünlü Konfüçyüsçü-devlet adamı Yi Je-hyeon'un (1287-1367) tam uzunluğunda bir portresini sunuyor.

Arkasında, Ulusal Tarih (Guksa) ve Yeogong'un Yazıları (Yeogong paeseol) gibi birçok önemli yazı bıraktı.

93 cm genişliğinde ve 177,3 cm uzunluğundaki ipek üzerinde mürekkep ve renkli portre, bir sandalyeye oturan akademisyeni tasvir ediyor. Üstte, bir Yuan alimi olan Tang Binglong tarafından yazılan bir övgü notu vardır ve o notta resmin üretiminden 33 yıl sonra keşfedilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etmektedir.

Diğer birçok portreden farklı olarak, oturan kişi sağ yerine sola dönük durmuş ve siyah ipek kesimli beyaz bir elbise giyerken, elleri geniş kollu gövdelerde gizlenmiştir.

Oturan kişinin arkasında birkaç kitapla birlikte uzun bacaklı bir masa dururken, bulunduğu sandalyenin sağ kol dayama yeri büyük bir denge ve istikrar duygusu yaratıyor.

Sanatçı, yüzü ve elbiseyi hazırlamak için renkleri uygulayan ve detayları ayrıntılarıyla tamamlayan bir teknik kullanmış.

Orijinal resmin renkleri zamanla solmuş, ancak orijinal sakin atmosfer hala korunmakta.

Portre, Kral Chungsuk (1313-1330 & 1332-1339) tarafından yaptırılmış ve 1319'da ünlü Yuan ressamı Chen Jianru tarafından Yi, kralla birlikte Pekin'de kalırken boyanmıştır.

Bugün kalan diğer Goryeo portrelerinin neredeyse hepsi kopyalanmışken, bu eser Goryeo Dönemi'nde üretilen iki orijinal portreden biri olarak bilinir. Diğeri ise An Hyang (1243-1306) portresidir.

Hala iyi durumda olan portre, örneğin yüzün ve giysilerin detaylarını, oturan kişinin yönünü ve arka planının tedavisini anlatan çizgiler kullanmanın, sonraki dönemde Joseon sanatçıları tarafından tercih edilenlerin aksine etkileyici bir kontrast oluşturması gibi Goryeo sanatçıları tarafından kabul edilen boyama teknikleri hakkında önemli bir bilgi kaynağı olarak görülüyor.

Portre bir Yuan sanatçısı tarafından yapılmış bir eser olsa da istikrarlı terkibi ve detayları ile tarihsel geçmişi arasındaki mükemmel tasviri onu Kore sanatsal mirasının değerli bir parçası haline getiriyor.

Yi Je-hyeon'u aynı tarzda yakalayan dört portreden en iyisi olarak kabul ediliyor.

Kaynak
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#2
Portrait of Yi Je-hyeon

[Resim: pWrylq.jpg]

Classification: National Treasure 110
Name of Cultural Properties: Portrait of Yi Je-hyeon
Quantity: 1 Item
Designated Date: 1962.12.20
Address: National Museum of Korea, 137, Seobinggo-ro,
Yongsan-gu, Seoul
Age: King Chungsuk of Goryeo Period
Owner: National Property
Manager: National Museum of Korea


This painting present a full-length portrait of Yi Je-hyeon (1287-1367), a renowned Confucian scholar-statesman of late Goryeo (918-1392), who had been active in introducing Goryeo to the new academic achievements made in the Yuan Dynasty (1271-1368) through his friendship with eminent Yuan scholars including Zhao Mengfu (1254?1322) which based on Mangwondang, a royal library King Chungseon of Goryeo set up in the Yuan capital.

He left several important writings behind him including National History (Guksa) and Scribblings by Yeogong (Yeogong paeseol).

The portrait, 93 centimeters wide and 177.3 centimeters long, and ink and color on silk, depicts the scholar seated in a chair and contains at the top a eulogy written by a Yuan scholar Tang Binglong (fl.14th c.) and the sitter’s own postscript expressing his delight about the discovery of the painting 33 years after its production.

Unlike most other portraits the sitter is facing left instead of right and wears a white robe with black silk trim with hands hidden in the wide sleeves.

There are left behind the sitter a long-legged table with a couple of books on while on his front right an armrest of the chair he is in, creating a great balance and a sense of stability.

The artist used a technique of applying colors to render the face and the robe and completing the details with outlining.

Colors of the original painting have faded with time but the original serene atmosphere is still preserved.

The portrait was commissioned by King Chungsuk (r.1313-1330 & 1332-1339) and painted in 1319 by a renowned Yuan painter Chen Jianru (fl.14th c.) when Yi was staying with the king in Beijing.

While almost all the other Goryeo portraits remaining today are copies, this work is known to be one of the two original portraits produced during the Goryeo Period, the other being that of An Hyang (1243-1306).

Still maintaining a fine condition, the portrait is regarded as an important source of knowledge about the painting techniques adopted by Goryeo artists, such as that of using lines to depict the details of the face and clothes, sitter’s direction, and treatment of the sitter’s background, which make an impressive contrast with those preferred by the Joseon artists in the following period.

While the portrait is a work by a Yuan artist, its stable composition and outstanding depiction of the details as well as its historical background makes it a valuable part of the Korean artistic heritage.

It is regarded as the best of all the four portraits capturing Yi Je-hyeon in the same style.

Source
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#3
[Resim: BAq9YQ.jpg]

[Resim: 29DQAd.jpg]
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#4
Portrait of Yi Je-hyeon
Translated by Yusra YUCEER

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
#5
Konu için teşekkürler.
✿ Özlem ✿
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise