yukari
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Palgongsan Natural Park (Pagyesa Temple District) 팔공산자연공원 (파계사지구)
#1
Palgongsan Natural Park (Pagyesa Temple District)
팔공산자연공원 (파계사지구)


[Resim: tr111124l.jpg]

Adres: 713, Pagye-ro, Dong-gu, Daegu
대구 동구 파계로 713 (중대동)

Palgongsan Natural Park'ı Taebaek sıradağlarında ki büyük dağlardan biri olan Palgongsan Dağı'na yakın bulunur. Palgongsan Dağı Daegu şehrinin kuzeydoğusunda Nakdonggang Nehri ve Geumhogang Nehri'nin aralarında yer almaktadır. Dağ arka arkaya üç tepeye sahip; merkezi Birobong tepesi olmakla beraber her bir tarafta Dongbong (nam-ı diğer ‘Mitabong,’ 1,155m) ve Seobong (nam-ı diğer‘Samseongbong,’ 1,150m) vardır.

Park (boyutu 30,593 km²), Dong-gu ilçesi içinde olup, Daegu ve Yeongcheon-si, Gyeongsan-si ve Chilgok-gun de dahil olmak üzere sınır boyunca dört kasaba vardır. Donghwasa Tapınağı, 9. Budist Klise karargahı dahil Budist tapınakları bir dizi bölgede yer almaktadır.

Parkta çok sayıda kaya ve vadiler vardır ve orada bahar çiçekleri ile halı halini alır. Sonbaharda birçok ziyaretçi parka akın edip ağaçlarda ki yaprakların düşüp 16.3km uzunluğundaki yolu kaplamasına hayran kalırlar. İkbaharda canlı yeşil yaprakları ve kışın hassas kar manzarası ile Palgongsan Dağı yıl boyunca ziyaretçiler için çekici bir yerdir.

Çeviri: 2DoNGHae94

English

Adress: 713, Pagye-ro, Dong-gu, Daegu
대구 동구 파계로 713 (중대동)

Palgongsan Natural Park is locates close to Palgongsan Mountain, one of the larger mountains in the Taebaek mountain range. Palgongsan Mountain is located 20km northeast from downtown Daegu, where Nakdonggang River and Geumhogang River meet. The mountain has three peaks in a row: Birobong Peak in the center and Dongbong (aka ‘Mitabong,’ 1,155m) and Seobong (aka ‘Samseongbong,’ 1,150m) on each side.

The park (30.593㎢ in size) is within the administrative district of Dong-gu, Daegu and has four towns along its border including Yeongcheon-si, Gyeongsan-si, and Chilgok-gun. A number of Buddhist temples including Donghwasa Tapınağı, the headquarters of the 9th Buddhist Parish, are located in the area.

The park has numerous rocks and valleys and is carpeted with azaleas in the spring. In the autumn many visitors flock to the park to admire the falls leaves on the trees lining the 16.3km-long roadway that runs through the park. With vibrant green leaves in spring and a delicate snowscape in the winter, Palgongsan Mountain is an attractive destination for visitors throughout the year.

Kaynak / Source
방탄소년단
[Resim: rx0gn.gif]
#2
[Resim: p6gb6.jpg]

[Resim: p7lc4.jpg]

[Resim: p8zc4.jpg]

[Resim: p5zc6.jpg]
방탄소년단
[Resim: rx0gn.gif]
#3
[Resim: p4ed7.jpg]

[Resim: p3zm3.jpg]

[Resim: p2wn7.jpg]

[Resim: p1et4.jpg]
방탄소년단
[Resim: rx0gn.gif]
#4
Tanıtım için teşekkürler canımın içi. Opucuk Kalp
#5
Konu için teşekkür ederiz. Smile

| + O + ∆

[Resim: 4b8AMQ.gif]Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi