yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nambawi / 남바위
#1
Nambawi / 남바위

[Resim: oXMvdo.jpg]

Nambawi, Joseon Dönemi’nde soğuktan korunmak için hem erkeklerin hem de kadınların giydikleri Kore’nin geleneksel kış şapkasının bir türüdür. Pungdengi ve nani (tam anlamıyla kulakları ısıtan) gibi isimleri de vardır. Nambawi ayrıca, takkeden türetilmesine rağmen, erken Joseon Dönemi’nde giyilen ieom (tam anlamıyla kulakları örten) olarak da adlandırılırdı. Başlangıçta üst sınıf tarafından günlük şapka olarak giyilirdi, ancak daha sonraki dönemlerde asil olmayanlar ve kadınlar arasında yayıldı. Hükümet memurlarının giydikleri samonun (사모, resmi şapka) altına koymalarının yanı sıra, genellikle orta yaşlı kadınlar ve yaşlı insanlar tarafından giyilirdi.

Nambawinin üst kısmı, diğer kış şapkaları ayam ve jobawide olduğu gibi başın üstünü kapatmaz, ikisi de alın, sırt ve kulakları örterek soğuğa karşı tam bir koruma sağlamak için uyarlanmıştır. Yan taraflarının genel şekli üç aşamada eğilmiştir. Nambawinin kenarı, sansar kürkü ile 4 ile 7 cm arasında sınırlanmıştır. Boynun ve kulak kepçelerinin gerisini örtmek için uzun bir parçaya sahiptir. İpekten yapılmış kuşaklar, kulak kısımına doğru bağlanmıştır, böylece bir yerde şapka çene altından sıkıca bağlanmıştır. Dış kısmı genellikle dan (단, 緞) adı verilen bir ipek çeşidi ile yapılır, ancak bazen yün ve pamuk kullanılmıştır.

İç kısmında siyah, yeşil ve kırmızı renkler kullanılırken, dış kısmında tek ortak renk siyahtır. Bazen dış kısmında koyu mavi, mor, bordo, açık mor ve açık yeşil; iç kısmında ise sarı renkli kumaş kullanılırdı. Kenarındaki kürk genellikle siyah, kahverengi ve koyu mavi olurdu, püskülleri ise pembe veya parlak pembe olurdu. Kadınlar için yapılan nambawiler, geumbak (altın yaprağı süslemesi), kelebekler, kasımpatılar, anka kuşu ve uğur getiren diğer desenler ile süslenirdi.

**English**

A nambawi is a type of traditional Korean winter hat worn by both men and women during the Joseon Period for protection against the cold. The other names for it are pungdengi and nani (literally warming ears). The nambawi is also called ieom (literally "covering ears") which was worn in the early Joseon Period, although it was derived from the cap. It was originally worn by the upper class as a daily hat, but spread to commoners and women in the later period. It was usually worn by middle-aged women and old people as well as by government officers who put it under the samo (사모, official hat).

The nambawi is open on the top so that it does not cover the top of the head just like other winter caps such as the ayam and the jobawi, both of which were actually adapted from it, whereas it fully covers the forehead, back and ears on the sides to provide warmth against the cold. The overall shape of the side is curved in three phases. The edge of the nambawi is bordered with 4 to 7 cm of fur, which was usually marten leather. It has a long back flap for the back of the neck and earflaps on both sides which cover the ears. Sashes made of silk are attached to the ear flaps so they can be tied under the chin to hold the hat tightly in place. The outer is generally made of a variety of silk called dan (단, 緞) but sometimes wool and cotton were used. The inner is made of flannel and sometimes wool as well.

The common color for the outer fabric was black, while for the inner, black, green, or red were used. Sometimes dark blue, purple, maroon, light violet, light green were used for the outer and a yellow colored fabric was used for the inner. The bordered fur was usually black, dark brown or dark blue in color, and the tassels were pink or a bright pink color. The nambawi for females were colorfully and luxuriously adorned with geumbak (gold leaf decoration) of cranes, butterflies,chrysanthemums, and phoenix or other auspicious patterns.

Kaynak / Source
Cevapla
#2
[Resim: zjzXGB.jpg]
Cevapla
#3
[Resim: NnQPLN.jpg]
Cevapla
#4
Teşekkürler tanıtım için...
Raise your words,not your voice.
It is rain that grows flowers, not thunder.

Rumi.

Cevapla
#5
Konu için teşekkürler. Biggrin
Cevapla
#6
Elinize sağlık çok güzel olmuş. Smile)
[Resim: 74084726.png]
Cevapla
#7
Detayli bir konu olmuş, Ellerine sağlık birtanem. Opucuk
Cevapla
#8
Teşekkürler. Smile
Korea- Fans
Cevapla
#9
Konu için teşekkürler. Opucuk
BIGBANG | RAIN | JAY PARK | OUTSIDER | SE7EN | SS501
Ben sağ oldukça solum sensin GALATASARAY
Cevapla
#10
Teşekkür ederiz.
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi