yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Myeongdong Theater
#1
Myeongdong Theater

[Resim: q8m1.jpg]

Adres: 54 Myeongdong 1-ga, Jung-gu, Seoul, Kore
Website: http://www.mct.or.kr/

Kore’nin ulusal tiyatrosu olan Myeongdong Tiyatrosu, 5 Haziran 2009’da yeniden açılmıştır. Seoul şehrinin aynı adlı bölgesinde bulunan Myeongdong’da yer alan Myeongdong Tiyatrosu, 1934 yılında inşa edilmiş, aslında Meiji Tiyatrosu adı ile Kore’deki Japonları eğlendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Özellikle Kore’nin kurtuluşuna kadar Japon filmleri gösterilmiştir.

[Resim: ds5.gif]
1940ların başında Meiji Tiyatrosu

1947 yılında film ve gösterilerin yanı sıra pek çok ulusal olayları barındırarak Seoul şehrinin resmi konutu haline dönüştürülmüştür. Kore Savaşı (1950-1953)’ndan sonra savaş bombardımanı nedeniyle konumunu kaybeden ve Myeongdong yakınlarındaki Bu-min-gwan’daki bir binada konumlanan Kore Ulusal Tiyatrosu, Myeongdong’da yeni konumunu almıştır. İlerleyen birkaç yıl boyunca Seoul şehri ve Kore Ulusal Tiyatrosu, bu binayı paylaşmıştır.

[Resim: kqq.gif]
1957'den 1961'e kadar City of Seoul ve Kore Ulusal Tiyatrosu, bu binayı paylaşmıştır.

Seoul şehrinin 1961 yılında yeni bir yere taşınmasından sonra Kore yönetim yasası, Myeongdong’u Kore Ulusal Tiyatrosu olarak belirlemiştir. Kore Ulusal Tiyatrosu, daha sonradan diğer altı şirketi kurmuştur; Ulusal Changgeuk Şirketi, Ulusal Dans Şirketi, Ulusal Opera Şirketi, Ulusal Bale Şirketi, Ulusal Koro Şirketi ve Ulusal Orkestra. 1973 yılında Jangchung-dong’da yeni bir milli tiyatro binası inşa edilene kadar Myeongdong, modern tiyatronun ve Kore gösteri sanatlarının gelişiminde ve patlamasında kilit rol oynamıştır.

Yeni binaya ulusal tiyatro statüsü verildikten kısa bir süre sonra, kendi şirketleri olmadan hızla aşağıya doğru sürüklenmiş ve son olarak Daehan Finansal Grubu’nun satılması sona ermiştir. Myeongdong, tiyatro olmadan önce kültürel aktivitelerin merkezi Myeongdong’dan diğer yerlere doğru kaymış ve insanlar arasında Myeongdong yavaşça unutulmaya başlanmıştır. Ancak Daehan Finans Grubu, yeni bir yapı için binanın yıkılacağını duyurmuş, sanatla ilgili pek çok birim ve insan, yıkım planına karşı kampanya başlatmıştır. Kampanyadan on yıl sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2003 yılında tiyatroyu tekrar satma kararı almış ve yeni Myeongdong Tiyatrosu olarak binayı yeniden inşa etmeye başlamıştır.

Myeongdong’un, 50li yıllardan 70li yıllara kadar kültürel akımlara öncülük eden pek çok Koreli sanatçı üzerinde etkisi vardır. Gerçekten de Asya’daki bu ilk ulusal tiyatro, Kore Savaşı ve Bağımsızlığı’ndan sonraki kaosa rağmen pek çok sanatçının umutlarını gerçekleştirmiştir. Myeongdong, tiyatro dünyasındaki genel koşulların gelişmesinde katkıda bulunmuştur.

Kore’nin önde gelen oyun yazarlarından biri olan Cha Bum-seok, “Myeongdong, tiyatro hayatımın beşiğidir.” sözlerini söylemiştir. Tiyatro yönetmeni, oyun yazarı, eleştirmen ve akademisyen olan Kim Jeong-Ok, “Dileklerimiz, sonunda Myeongdong’u bize, göstericilere, geri getirdi.” şeklinde konuşmuştur.

[Resim: pfp.gif]

Yeni Myeongdong Tiyatrosu, ilk katındaki yeniden yapılanma ile eski cephesi ile kalmıştır. Ancak iç kısmı, tiyatro odaklı gösteriler için uygun bir yer olarak değiştirilmiştir. Tiyatro, bir prosenyuma ve 558 koltuğa sahiptir. Klasik ve yeni çalışmaların ana üreticisi olarak bu tiyatro, ulusal ve uluslararası pek çok sanatçı ile yakın ilişkilerini sürdürmektedir. Yaratıcılık için mücadele ve geleneksele saygı ile Myeongdong, Kore tiyatrosunun gelişimine katkıda bulunacaktır.

Kaynak
Cevapla
#2
English

Myeongdong Theater

[Resim: q8m1.jpg]

Address: 54 Myeongdong 1-ga, Jung-gu, Seoul, Korea
Homepage: http://www.mct.or.kr/

Myeongdang Theater, the former national theater of Korea, is re*opened on 5 June 2009. The Myeongdong, located in Myeongdong, the-same-titled district of downtown Seoul, was built in 1934, originally designed as a cinema to entertain Japanese residents in Korea by then the name of ‘Meiji Theater’. It has mainly presented Japanese films until Korean liberation.

[Resim: ds5.gif]

In 1947, it was transformed into the official residence of the city of Seoul, holding many national events as well as presenting films and performances. After the Korean war (1950-1953), The National Theater of Korea, which had resided at Bu-min-gwan, a building near the Myeongdong but lost its residence due to war bombing, took up new residence at the Myeongdong. For the following several years, the city of Seoul and The National Theater of Korea shared the building.

[Resim: kqq.gif]

After the city of Seoul moved to a new place in 1961, the Korean government law designated the Myeongdong as the National Theater of Korea. The National Theater of Korea soon established 6 other resident companies – The National Changgeuk (Korean music theatre) Comoany, The National Dance Company, The National Opera Company, The National Ballet Company, The National Chorrus Company, and the National Orchestra. Until 1973 when a new national theater building was built in Jangchung-dong, The Myeongdong had played a key role in developing and booming modern theater and other performing arts of Korea.

Soon after the status as the national theater was handed over to the new building, the Myeongdong rapidly ran down without its own resident companies and finally ended up being sold to Daehan Financial Group, a financial conglomerate. Without the Myeongdong theater, the center of cultural activities flowed from Myeongdong district to other places and the Myeongdong became slowly forgotten among people. However, when Daehan Financial Group announced to demolish the building for a new construction, many arts-related bodies and people who rated its value as an artistic icon high campaigned against the demolition plan. After more than 10 years of campaign, the Ministry of Culture and Tourism finally decided to buy it back in 2003 and it started to reconstruct the building as new Myeongdong Theater.

The impact The Myeongdong made on many Korean artists who led the cultural flows from 50s to 70s is tremendous. It was, indeed, the first national theater in Asia, realizing many artists’ hopes despite chsos after Korean Liberation and Korean war. The Myeongdong contributed to the development of theatre world’s general conditions including actors and staff’s secure payment systems, the establishment of an actors’ training school first in Korean history and the creation of repertory theatres.

The late Cha Bum-seok, one of Korea’s leading playwrights, said “The Myeongdong is the cradle of my theatre life.” And Kim Jeong-Ok, theatre director, playwright, critic and scholar, said “Our wishes finally brought the Myeongdong back to us, performers”, being deeply moved.

[Resim: pfp.gif]

The new Myeongdong Theater remains to have the old facade of its former with partial remodeling on the first flor, considering its architctural heritage. However, its inside is totally changed into a perfect place for theatre-oriented performances. It has a proscenium stage and 558 seats in total. As Korea’s core producer of classic and new Works, it maintains close relationship with many international and national artists. With the respect for traditions and challenge toward creativity, The Myeongdong will contribute to the development of Korean theatre.

Source
Cevapla
#3
[Resim: brgg.jpg]

[Resim: g5il.jpg]

[Resim: toe8.jpg]

[Resim: plth.jpg]
Cevapla
#4
[Resim: c2dv.jpg]

[Resim: eo4x.jpg]

[Resim: afqa.jpg]

[Resim: w8h8.jpg]
Cevapla
#5
Esra'ya sunum için teşekkür ederiz...Smile

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansWorld
Cevapla
#6
Konu için çok teşekkürler. Blush
WWW
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise