yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Munjeongjeon Hall (Changgyeonggung)
#1

Munjeongjeon Hall (Changgyeonggung)

Konsey Salonu

Munjeongjeon salonu, kralın günlük devlet işlerinin ele aldığı kurul salonudur. Günümüzdeki bina; yazılı kayıtlar ve kapsamlı kazı bulgularına dayalı olarak düzenlenen bir restorasyon projesinin parçası olarak 1986 yılında tamamlandı. Bu kazı sonuçları da, 1984 yılındaki kazıda bulunan orjinal binanın temelinin ; 20 metre kuzeyden güneye ve 18 metre batıdan doğuya doğru iki merdivenin olduğu doğrulanmıştır. Restarosyanda Munjeongjeon Salonu 3 kan genişliğinde, genişlik kadar derinliği de 3 kan çok sayıda kare şeklinde sütunlar ve sütunların üstünde kümelenmiş destekler görebilirsiniz.
Çift katmanlı saçak ve üçgen biçiminde kabarık çatısı ile tek katlı olan bina zemininin güney yüzü 125,4 metrekaredir.
Orijinal Munjeongjeon 1484 yılında Kral Seongjong tarafından yaptırılmıştır. Diğer salon gibi 1592 yılında Japon işgali sırasında yandı ve 1616’da Kral Gwanghaegun tarafından yeniden inşa ettirilmiştir.
Doğuya bakan taht salonunun aksine bu yapı güneye bakar. Taht salonundan farklı bir yöne bakan ikincil yapılı böyle bir saray düzeni Kore’de olağan dışıdır. Munjeongjeon kraliyet cenaze törenlerinden sonra kitabelerin saklanması için de kullanılmıştır.
13 Mayıs 1762 yılında, Munjeongjeon önündeki avluda yüzyılın en trajedik olayı yaşandı. Kral Yeongjo, Veliaht Prens Sado'nun ruhsal rahatsızlığı olduğunu ve hatalı davranışları olduğunu bildirdi. Veliaht Prens öfkeli babasının emri ile pirinçten yapılmış mühürlü bir sandığın içine saklatıldı ve Sado sekiz gün sonra 28 yaşında öldü. Kral Yeongjo daha sonra çok pişman oldu ve oğlu Sado'nun ünvanını geri vermiştir. Veliaht Prens Sado'nun siyasi düşmanları tarafından bir komploya ugradığı düşünülmektedir.


Çeviri07 semra

Not:Bahsi geçen Prens Sado, Sarayın Rüzgarı Dizisinde Prens Yi San'ın babasıdır.

English

The present building was completed in 1986 as a part of the reconstruction project of Changgyeonggung palace based on the finding of the excavation and various written records. It was confirmed through the excavation in 1984 that the original building stood on a base 20meters north to south and 18 meters west to east and the base had two stairs in its east and west sides. The restored Munjeongjeon hall is 3 kan wide and as many kan deep, and has square columns and multi-cluster brackets on the column tops.
The single-story building with a hipped-and-gabled roof with double-tiered eaves is 125.4 square meters in floor space and faces the south.
The original Munjeongjeon was built in 1484 by King Seongjong and burnt down during the Japanese invasion in 1592 to be rebuilt in 1616 during the reign of King Gwanghaegun.
Munjeongjeon is a council hall where the king dealt with routine state affairs. Unlike the throne hall, which faces east, this building faces south. Such a palace layout with a secondary structure facing a different direction than a throne hall is highly unusual in Korea. Munjeongjeon was also used to enshrine royal tablets after funerals.

On May 13, 1762, that courtyard in front of Munjeongjeon witnessed the most tragic incident of the century. It had been reported to King Yeongjo that Crown Prince Sado was mentally ill and behaving erratically. Furious with the Crown Prince, his father ordered him to be sealed alive in a large rice chest, where he died eight days later at the age of 28. King Yeongjo later became remorseful and gave his son the posthumous title 'Sado' ("thinking in sorrow"). It is believed that Crown Prince Sado was a victim of a conspiracy by his political adversaries.


Kaynak>Source

[Resim: ra9oy9S.jpg]TÜRKİYE ℂ⋆
Cevapla
#2
"Bahsi geçen Prens Sado Sarayin Rüzgari Dizisinde Prens Yi San' nin babasidir."

Dizilere konu olan bir mekan demek ki. Onay
Buralara gidip görmeyi çok istiyorum ya... Durtuk
Konu için tesekkürler siyah incim. Opucuk

.. ♥ ♥ ♥
youtube.com/cherijaamu

Spoiler göster
WWW
Cevapla
#3
Böyle bir konsey salonu... Biggrin
Güzel yermis. Onay
Tesekkürler canim. Opucuk
Cevapla
#4
Konu için tesekkürler Alkis
Cevapla
#5
Çok trajik bir olaya ev sahipligi yapmis olsa da çok güzel bir salon, mimarisi, etrafi çok hos.
Tanitim, çeviri ve fotograflar için tesekkürler. Smile

★☆♥BumiEsma♥★☆
[Resim: 1-17.gif]
♪♫Turkish B2UTY/G.NI/Bumilia♪♫

WWW
Cevapla
#6
Tesekkürler. Opucuk
터키랑 한국이랑 사이가 더 나아가면 좋겠어용 ㅋㅋㅋ^^
강세라
Cevapla
#7
Tanitim için tesekkürler Mervecim...Opucuk

~~THE LIFE IS BETTER WITH KOREA-FANS ~~Cevapla
#8
Bol fotografli, detayli ve güzel bir tanitim olmus. Ellerine saglik. Onay
WWW
Cevapla
#9
Evet ya hatirliyorum. Dizide Prens Yi San'in babasi, büyükbabasi tarafindan bir kutuya kapatilmisti. Yi San, her gece gidip babasini görmeye çalisiyordu, gizli gizli. Demek ki gerçekte yasanmis bir olaymis. Simdi daha da çok üzüldüm ya. Yi San'a orada çok üzülüyordum. Bu olayin gerçek oldugunu ögrendim simdi daha da üzüldüm. Sad Paylasim için tesekkürler. Tanitimi çok süper yapmissin! AlkisAlkisOnayOpucuk


난 아주 행복 해요! ㅎㅎ ^^
♥ HyuNur ♥
█║▌│█│║▌║││█║▌ ║▌║
© %1oo Kσяeαη ®Cevapla
#10
Konu için tesekkürler ablam. Opucuk
No wonder, we are team of dream!
»» TVXQ! ««

Biz inanıyoruz, sizde inanın. Bu ayrı olarak geçirdiğimiz son yıl dönümü olsun...

seni seviyorum -özgü ehe
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise