yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Monument on Bukhan Mountain Commemorating the Border Inspection by King Jinheung
#1
Monument on Bukhan Mountain Commemorating the Border Inspection by King JinheungSınıflandırma: 3. Ulusal Hazine
Kültürel Varlıkların Adı: Bukhan Dağı Üzerinde Silla Kralı Jinheung Tarafından Sınır Denetimi Anısına Dikilen Anıt
Adet/Sayı: 1 Anıt
Atanan Tarih: 20.12.1962
Adres: Natioanl Museum of Korea, 137, Seobinggo-ro, Yongsan-gu, Seoul
Dönemi: Silla Kralı Jinheung Dönemi
Sahibi: Ulusal Mülk
İdareci: Kore Ulusal Müzesi

Tanıtım
Silla Kralı Jinheung'ın (540-576) Han Nehri etrafındaki alanı Silla topraklarına dahil ettikten sonra yaptığı ziyaretin anısına dikilmiş çeşitli belirteçlerden biri olarak, genişletilen yeni toprakların sınır bölgelerine yerleştirilen bu taş anıt ilk başlarda, Bibong denilen yüksek Bukhan Dağı zirvesinde bulunuyordu, ama güvenli bir şekilde korunması için Gyeongbokgung Sarayı'nın civarına taşındı ve nihayet, Kore Ulusal Müzesi'nde bugünkü konumuna yerleştirildi.

Anıt aslında, çift katmanlı kaide üzerine yerleştirilmiş kesme dikdörtgen bir taş şeklindeki doğal kaya üzerine oturtulmasıyla yapılmıştır.

Anıtın üst kısmının bazı yerleri kaybolmuştur; geriye kalan gövde 1.54 metre boyunda ve 69 santimetre genişliğindedir, 32 karakterden oluşan, her biri 12 satır halinde düzenlenmiş Çince karakterlerden oluşan normal el yazısı ile yazılmış bir kitabe bulunmaktadır.

Kitabede, kralın alana ziyareti ve anıtın dikilmesi ile ilgili bilgiler verirken kralın toprakları genişletmesine bol övgü içerir. Anıt dikildiğinden bu yana yüzeyi aşındığı için kralın ziyaret tarihi okunamaz durumda ve hiç kimse de çözemedi.

Ancak tarihçiler, 561 veya 568'de Changnyeong Anıtı (33 numaralı hazine) ve Hwangchoryeong Anıtı ile beraber sırasıyla inşa edilmiş olabileceğini düşünüyorlar.

Silla mirası olarak da bilinen ve Kral Jinheung'ın sınır denetimine ilişkin olarak yapılan Bukhan Anıtı, büyük bir hattat ve yazıt uzmanı olan Kim Jeong-hui (1786-1856 yıllarında daha çok Chusa takma adıyla bilinir) aracılığı ile keşfedildi.

Anıtın üzerindeki yazı, Kore'nin Üç Krallık tarihi hakkında bilgi veren değerli bir kaynak olarak kabul edilir.

< English >

Classification: National Treasure  3
Name of Cultural Properties: Monument on Bukhansan Mountain Commemorating the Border Inspection by King Jinheung of Silla, Seoul
Quantity: 1 monument
Designated Date: 1962.12.20
Address: Natioanl Museum of Korea, 137, Seobinggo-ro, Yongsan-gu, Seoul 
Age: King Jinheung of Silla Period
Owner: National Property
Manager: National Museum of Korea

Description
As one of the several markers set up to commemorate the visits of King Jinheung (r.540-576) of Silla to the border areas of his newly expanded territory, this stone monument was originally located on one of the tallest Bukhansan peaks now called Bibong to commemorate Silla’s territorial expansion to the area around Han River, but was moved to the precincts of Gyeongbokgung Palace for its safe preservation and, finally, to its current location in the National Museum of Korea.

The monument originally featured a hewn rectangular stone set up on a double-tier pedestal, which was in turn placed on natural rock.

The monument lost some of its upper part; the remaining body, 1.54 meters tall and 0.69 meter wide, contains an inscription of Chinese characters in regular script arranged in 12 lines each of which consists of 32 characters.

The inscription provides a background on the king’s visit to the site and the erection of the monument and contains ample praise of the king’s territorial expansion. No one knows exactly when the monument was set up since its abraded surface renders the engraving of the date of the royal visit indecipherable.

Historians believe, however, that it was built sometime around 561 or 568 when the Changnyeong Monument (National Treasure No.33) and the Hwangchoryeong Monument were erected, respectively.

It was in 1816 through Kim Jeong-hui (better known by his pen-name Chusa 1786-1856), a great calligrapher and epigraphist, that the Bukhansan Monument became known as Silla heritage, and it was related to King Jinheung’s border inspection held in the 6th century.

The inscription on the monument is considered a valuable source of knowledge on the history of Korea’s three kingdoms.

KHJ-Kolik

Kaynak/Source
[Resim: bk1.jpg]
Cevapla
#2
Teşekkür ederiz. ^^
Cevapla
#3
Monument on Bukhan Mountain Commemorating the Border Inspection by King Jinheung
Translate: Yasemin CEBECİ

>>> https://www.facebook.com/groups/43660099...1/?fref=ts
Cevapla
#4
Teşekkür ederiz. Smile
#소고했어요 #종현아
#RIP
1990 - ∞
Cevapla
#5
[Resim: bk2.jpg]
Cevapla
#6
Teşekkür ederiz. Smile
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise