yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Minjoo Party of Korea
#1
Minjoo Party of Korea

[Resim: Gz0M2b.jpg]

Kore'nin Minjoo Partisi (Hangul: 더불어민주당; hanja: 더불어民主黨; RR: Deobureo Minjudang; lit. Müterafık Demokratik Parti; kısaltması 더민주, Deominju, "Minjoo") eskiden Demokrasi için Yeni Siyaset İttifakı (New Politics Alliance for Democracy NPAD), Güney Kore’deki sosyal liberal siyasi bir partidir. 26 Mart 2014’te Demokratik Parti ve Yeni Siyasi Vizyon Partisi(NPVP)’nin hazırlık komitesinin birleşmesiyle kuruldu. İkinci oluşumunun ardından, münferit olarak NPAD ‘ye birleşerek katılmasına destek veren üyelerle birlikte NPVP’nin hazırlık komitesi dağıldığında, eski Demokrat Parti yasal olarak NPAD içinde mahsup edildi.

Oluşumu ve Ahn Kim Başkanlığı (Mart-Temmuz 2014)
Minjoo Parti 26 Mart 2014’te Demokrasi için Yeni Siyasal İttifak Demokrasi (새정치민주연합 Saejeongchi Minju Yeonhap), Ahn Cheol Soo liderliğindeki bağımsız parti içi grubun, Yeni Siyasal Vizyon Partisi adıyla kurulması sürecinde Kim Han Gil liderliğindeki ana muhalif Demokratik Parti ile birleşmesiyle kuruldu. Ahn ve Kim yeni partinin müşterek liderleri haline geldiler. Haziran seçimleri partinin başarısızlığı ile gerçekleşti, bununla birlikte, her iki lider de üç ay hizmet etmiş olarak istifa ettiler.Parti başkanlığı acil durum komitesi tarafından kabul edildi.

Ahn–Moon ihtilafı ve ayrılık (2015–16)
Bir sonraki yıl, 7 Şubattaki parti toplantısında Moon Jae In yeni parti başkanı olarak oylandı. Eski başkan Roh Moo Hyun için özel kalem olarak hizmet etmiş olan Moon, Ahn ve Kim’e muhalif olan “pro-Roh” adındaki muhalif parti içi grubun lideriydi. Mayıs 2015’te Roh için düzenlenen anma töreninde Ahn ve Kim yuhalanmış ve rahatsız edilmiş olmasıyla Moon, "pro-Roh hakimiyeti” nin parti içindeki etkisi nedeniyle eleştirilerin hedefi oldu.
Parti ayrılıkçı anlaşmazlıkların şiddetlenmesiyle, kamuoyu yoklamasında %40’tan %30 düşerek kan kaybetti.12-14 Kasım’da sürdürülen araştırma parti destekçilerinin Ahn ve Seoul Belediye Başkanı Park Won Soon’un, Moon’nun yanı sıra başkanlığı kabul etmelerini istediklerini gösterdi.29 Kasım’da, Ahn Moon’un müşterek başkanlık teklifini reddetti ve sonraki yıl Moon’a yeni parti başkanının oylanması için toplanmayı talep eden bir ültimatom sundu. Moon talebi reddetti ve Ahn partiden ayrıldı.
Ahn’ı bir dizi destekçi, eski lider Kim Han Gil ve yeni partinin oluşum hazırlıkları grubunun da dahil olduğu NPAD meclis üyeleri takip etti. 12 Ocak’ta Kwon Rho Kap, Başkan Kim Dae Jung’un eski bir yardımcısı ve gelenekçi kale Honam Partisi’nin popüler imgesi, Moon’nun “pro-Roh hakimiyeti” gerekçesiyle partiden ayrıldı.Bu sırada, Ahn ve Kim Halk Partisi’ni oluşturmak için gruplarını NPAD’den taraf değiştirenlerle birleştirdi.
Takip eden taraf değişiklikleri, NPAD’yi Kore’nin Minjoo Partisi olarak yeniden adlandırdı ve Moon 27 Ocak 2016’da istifa etti.Moon, yakın zamanda muhafazakar Başkan Park Geun Hye’ye ekonomi danışmanı olarak hizmet eden akademisyen ve eski meclis üyesi Kim Chong In’ne gücünü teslim etti.Kim beklenmeyen bir seçim olarak görünmüştü, 1980’lerde sol kanat Chun Doo Hwan ve Roh Tae Woo hükümeti için özel olarak çalışmış, 1980’lerde iktidardaki Demokratik Adalet Partisi için meclis üyesi olarak hizmet ederek ve Roh’nun yetkisinde sağlık ve refah bakanı olarak solcu Chun Doo Hwan ve Roh Tae Woo hükümeti için özel olarak çalışmış Kim, beklenmeyen bir seçim olarak görünmüştü.

Kim Chong In Yetkisinde (2016–şimdi)
Kim Chong In parti sorunlarının sorumlusu olarak partinin aşırı kanadını göz önünde bulundurdu ve pro-Roh ihtilafını gözden geçirdi ve bu etkiyi azaltacağını taahhüt etti. 2016 Parlamento seçimlerine doğru aday gösterme sürecinde pro-Roh ihtilafının ana üyelerine karşı hareket etti, Roh etkisindeki Başbakanlık yapmış ve şuan Roh Moo Hyun Vakfının başkanı olanLee Hae Chan aday olarak seçilmedi. Lee karşılık olarak partiden ayrıldı.Kim’in hareketlerinin tartışmalı olduğunu ispat etti ve parti liderinin geri kalanı tarafından partinin nispi temsil listesi için onun birçok adayı reddedildi, listenin başına yakın sıralanmış Moon’un avantajlı adayları onaylandığında Kim Mart’ta partiden çekilmeyi önerdi ancak Moon’un kişisel ziyaretinden sonra lider olarak kalmaya karar verdi. Olayların partinin “ hala eski yollardan ilerleyemeyeceğini” gösterdiğini belirten Kim partinin imajını değiştirmek için teşebbüslerine devam edeceğini tasdik etti.
Ahn, Chun ve Kim Han Gil- özellikle Honam içinde- tarafından kurulan Halk Partisi’nin oy kaybetmesiyle birlikte, kapsamlı bir seçimin galibi gibi, Saenuri Partisi üzerinden bir koltuk marjı ile Ulusal Meclis’te sandalyelerin çoğunluğunu kazandığı meydana çıktı. Lee Hae Chan Sejong Şehri’nden bağımsız temsilci olarak meclis üyeliğine geri döndü. Seçim zaferini takiben, Kim Chong In Minjoo Partisi’nin refahtan ekonomik büyüme ve yapısal reformlara kadar değişeceğini vurgulayarak duyurdu. Kim partisinin önceki politikasına muhalefetin aksine partinin aynı zamanda kar amaçlı kurulan hastaneleri destekleme yönündeki duruşunu değiştireceğini belirtti.

Başkanlar
1. Ahn Cheol-soo ve Kim Han-gil (26 Mart 2014 – 31 Temmuz 2014)
• Acil Durum Komitesi (31 Temmuz 2014 – 4 Ağustos 2014)
• Park Young-sun (4 Ağustos 2014 – 18 Eylül 2014)
• Moon Hee-sang (18 Eylül 2014 – 9 Şubat 2015)
2. Moon Jae-in (9 Şubat 2015 – 27 Ocak 2016)
• Kim Chong-in , Acil Durum Komitesinin başı olarak (27 Ocak 2016 – şimdi)

Meclis Başkanları (Parti Grup Başkanları)
1. Jun Byung-hun (26 Mart 2014 – 7 Mayıs 2014)
2. Park Young-sun (7 Mayıs 2014 – 2 Ekim 2014)
• Kim Young-rok (2 Ekim 2014 – 8 Ekim 2014)
3. Woo Yoon-keun (8 Ekim 2014 – 6 Mayıs 2015)
4. Lee Jong-kul (6 Mayıs 2015 – 4 Mayıs 2016)
5. Woo Sang-ho (4 Mayıs 2016 – şimdi)

English

The Minjoo Party of Korea[ (Hangul: 더불어민주당; hanja: 더불어民主黨; RR: Deobureo Minjudang; lit. Together Democratic Party; short form 더민주, Deominju, "Minjoo"), formerly the New Politics Alliance for Democracy (NPAD), is a social liberal political party in South Korea. It was founded on 26 March 2014 as a merger of the Democratic Party and the preparatory committee of the New Political Vision Party (NPVP). The former Democratic Party was legally absorbed into the NPAD after the latter's creation, while the preparatory committee of the NPVP was dissolved, with members who supported the merger joining the NPAD individually.
Formation and Ahn–Kim chairmanship (March–July 2014)
The Minjoo Party was formed as the New Politics Alliance for Democracy (새정치민주연합 Saejeongchi Minju Yeonhap) on 26 March 2014 after the independent faction led by Ahn Cheol-soo, then in the process of forming a party called the New Political Vision Party, merged with the main opposition Democratic Party, led by Kim Han-gil. Ahn and Kim became joint leaders of the new party. The party performed poorly in by-elections that July, however, and both leaders stepped down, having served for three months. Leadership of the party was assumed by an emergency committee.

Ahn–Moon controversy and split (2015–16)
The next year, at a party convention on February 7, Moon Jae-in was elected the new chairman of the party. Moon, who had previously served as chief of staff for former president Roh Moo-hyun, was the leader of the party's "pro-Roh" faction, which was opposed to Ahn and Kim. Moon came under fire for imposing a "pro-Roh hegemony" in the party, as Ahn and Kim were jeered and harassed at a memorial service for Roh held in May 2015.
The party hemorrhaged support as the factional conflict intensified, falling from around 40 to 30 percent in opinion polls. A survey conducted on November 12–14 showed that supporters of the party wanted Ahn and Seoul mayor Park Won-soon to assume the leadership alongside Moon. On November 29, Ahn rejected a proposal from Moon to establish a joint leadership, and the next month he presented Moon with an ultimatum, demanding that he call a convention to elect a new party leader. Moon rejected the demand, and Ahn left the party.
Ahn was followed by a number of supportive NPAD assembly members, including his former co-leader Kim Han-gil, and the group began preparations to form a new party. On January 12, Kwon Rho-kap, a former aide of President Kim Dae-jung and a popular figure in the party's traditional stronghold of Honam, also exited the party, similarly citing Moon's "pro-Roh hegemony". Meanwhile, Ahn and Kim merged their group with that of another defector from the NPAD, Chun Jung-bae, to form the People's Party.
Following the defections, the NPAD was renamed the Minjoo Party of Korea, and Moon resigned on 27 January 2016. Moon handed power to Kim Chong-in, an academic and former assemblyman who had more recently served as economic advisor to conservative President Park Geun-hye. Kim was seen as an unexpected choice, as he had previously worked for the right-wing Chun Doo-hwan and Roh Tae-woo administrations in the 1980s, serving as an assembly member for the ruling Democratic Justice Party and as health and welfare minister under Roh.

Under Kim Chong-in (2016–present)
Kim Chong-in viewed the pro–Roh Moo-hyun faction and what he considered the extremist wing of the party as responsible for the party's troubles, and pledged to diminish their influence. In the lead-up to the 2016 parliamentary election he moved against key members of the pro-Roh faction in the nominations process, deselecting Lee Hae-chan, who had been Prime Minister under Roh and was now chairman of the Roh Moo-hyun Foundation. Lee left the party in response. Kim's moves proved controversial, and many of his nominations for the party's proportional representation list were rejected by the rest of the party leadership, while favored candidates of Moon were ranked near the top of the approved list. Kim offered to resign in March, but decided to stay on as leader after a personal visit from Moon. Kim affirmed that he would continue to attempt to change the party's image, stating that the events had shown the party was "still unable to move on from its old ways".
Though losing votes to the People's Party formed by Ahn, Chun and Kim Han-gil—particularly in Honam—the party emerged as the overall winner of the election, garnering a plurality of seats in the National Assembly with a margin of one seat over the Saenuri Party. Lee Hae-chan returned to the Assembly as an independent representing Sejong City. Following its election victory, Kim Chong-in announced that the Minjoo Party would change its emphasis from welfare to economic growth and structural reform. Kim stated that the party would also change its position to support the establishment of for-profit hospitals, in contrast to the party's earlier opposition to the policy.

Chairpersons
1. Ahn Cheol-soo and Kim Han-gil (co-serving; 26 March 2014 – 31 July 2014)
• Emergency Planning Committee (31 July 2014 – 4 August 2014)
• Park Young-sun (4 August 2014 – 18 September 2014) acting
• Moon Hee-sang (18 September 2014 – 9 February 2015) interim
2. Moon Jae-in (9 February 2015 – 27 January 2016)
• Kim Chong-in as head of Emergency Planning Committee (27 January 2016 – present)

Assembly leaders (Floor leaders)
1. Jun Byung-hun (26 March 2014 – 7 May 2014)
2. Park Young-sun (7 May 2014 – 2 October 2014)
• Kim Young-rok (2 October 2014 – 8 October 2014) acting
3. Woo Yoon-keun (8 October 2014 – 6 May 2015)
4. Lee Jong-kul (6 May 2015 – 4 May 2016)
5. Woo Sang-ho (4 May 2016 – present)

Kaynak / Source
[Resim: ljEvAp.png]
Cevapla
#2
Teşekkürler Şehriban. Smile
Ve sen yine kendi bildiğini okudun...
Kalbi kırık bedenimde bir yara daha açtın.
30.10.2020
Cevapla
#3
Minjoo Party of Korea
Translate: Şehriban KILIÇSOKAN

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise