yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koreden Türkiye'ye yatirim
#1
Koreli bilişim devi: Türkiye'ye yatırım yapmakta kararlıyız


Türkiye'de siyasi istikrarla sağlanan ekonomik büyüme yabancı yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor. Geçen yıl 22 milyar dolarlık yatırıma imza atan yabancı yatırımcıların bu yıl da 15 milyar doları aşması bekleniyor.
[Resim: koresj1.jpg]
Pos Data Network Business Departmanı Genel Müdürü Joung Beom Seo


Türkiye'yi yabancılar açısından cazibe merkezi haline getiren unsurların başında ise genç nüfus geliyor. Teknolojik gelişmeleri çok yakından takip eden bu genç nesil, Güney Koreli bilişim devlerinin ilgisini çekiyor. Türk pazarını yakından incelemek ve yatırım yapmak isteyen Koreli bilişim ve telekomünikasyon şirketleri, Kore Bilişim Geliştirme Ajansı’nın organizasyonu ile TUSKON ve Küresel Atılım Sanayici ve İşadamları Derneği üyeleriyle İstanbul’da bir araya geldi. "Türk-Kore IT Is Geliştirme Forumu" çerçevesinde gerçeklesen toplantılarda Türk işadamları ile buluşan Koreli yatırımcılar, yatırım imkânlarını masaya yatırma imkânı buldu.

Toplantılar çerçevesinde Türkiye'ye gelen yatırımcılar arasında Güney Kore'nin bilişim devleri arasında gösterilen, Pos Datanın yetkilileri de bulunuyor. Internet üzerinden televizyon izlemeye imkân tanıyan IP TV ve Wimax'i ilk kez cep telefonuyla buluşturan Güney Koreli şirketin üst düzey yetkilileri, görüşmelerin olumlu geçmesi halinde yatırım yapabileceklerini açıklıyor. Pos Data Network Business Departmanı Genel Müdürü Joung Beom Seo, "Kısa sürede sonuç alacağımıza inandığımız yedi şirketle masaya oturacağız. Türklerin teknolojiye olan merakı bizi yatırım yapma konusunda cesaretlendiriyor." diyor.

Ayni anda hem TV hem de interneti kullanıcıya sunan IP TV dünyada 8 milyon kullanıcı tarafından izleniyor. Sadece Fransa'da 2 milyondan fazla kişinin internet üzerinden televizyon izlediği biliniyor. 2011'de 65 milyon kullanıcının internet tabanlı televizyonu tercih edeceği belirtilirken, su an için Fransa, ABD, Kanada, Kore, Japonya, İtalya, İsveç ve Tayvan'da yaygın olarak izleniyor. Türkiye'de ihaleleri henüz sonuçlanan IP TV'ye geçisin 2009'da gerçekleşmesi bekleniyor. Güney Kore'de hızla yayılan ve iki yıl içinde 4 milyon izleyicinin internet bazlı televizyonu tercih edeceğini anlatan Genel Müdür Beom Seo, söz konusu teknolojiyi bir adim daha öteye götürerek cep telefonuna taşıdıklarını aktarıyor. IP TV'nin cep'ten izlenmesine imkân tanıyan yeni teknolojinin test aşamasını tamamladıklarını aktaran Seo, bu konudaki yatırımları Türkiye'ye taşımak istediklerini dile getiriyor. "Türk halkının teknolojiye olan merakını yakından görme şansı elde ettim. Kısa sürede tanık olduklarım, beni heyecanlandırdı. Özel görüşmelerden netice alacağımıza inanıyorum." diyen Seo, bir anlamda Türkiye pazarını da yakından tanıma fırsatı elde ettikleri için memnun olduğunu söylüyor.

Internet, telefon ve televizyon yayınları tek faturaya yansıyor

Yalnızca 2,5 yıllık bir geçmişi olmasına karşın birçok ülkede yayın akışı başlayan IP TV'yi Cep’e taşıyan Güney Kore, kaçırılan filmlerin, programların, maçların mobil olarak her yerden izlenmesini sağlıyor. Ayrıca tüm dünya televizyonları, bir tuşa basmak kadar kolay bir şekilde ekranlara gelecek. Internet, telefon ve televizyon gibi yayınları tek fatura ile kullanıcılara sunan teknoloji sayesinde islerin bilgisayarın başında olmadan da kontrol edildiğini anlatan Seo şunları söylüyor: "Artık telefon, televizyon ve bilgisayar birleştirildi. Dünyanın herhangi bir yerinden internet erişimi sağlanıyor. Canlı olarak programlar cepten izleniyor. PDA cihazlarının çok daha gelişmişi olarak bunları düşünebiliriz. İnternetin hızı da çok daha arttı." Tüm bu imkânlardan yararlanmak için 3. Nesil'e uyumlu cep telefonu almak gerekli. Piyasada 400 YTL ve üzerinde yeni nesil uyumlu telefon bulmak mümkün.

Kore Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkan Yardımcısı Do Kyung Song da Türkiye'ye geliş amaçlarını, "Telekomünikasyon ve internet üzerinden iletişimin geliştirilmesi ve bu konudaki yatırım imkânlarının araştırılması" olarak açıklıyor. Türkiye'de televizyon izleme oranının son derece yüksek olduğuna değinen Song, bu noktada internet, telefon ve bilgisayarın birleşeceği sistemlerin büyük ilgi görmesini beklediklerini ifade ediyor.
WWW
Cevapla
#2
Bu organizyonlari saglayan ozellikle tuskona tesekkur ederim...ve tabiki bu haberi bize iletene de, ellerine ve emegine saglik esmerkiz....
[Resim: 6fuewk01kb9.th.jpg]
WWW
Cevapla
#3
Tesekkürler Halis Smile söz konusu Kore ve Türkiye olunca heyecanlaniyorum insallah yatirimin sonuçlari olumlu olur da Koreyle iliskilerimiz daha da yogunlasir.
WWW
Cevapla
#4
Tesekküler. Smile
Cevapla
#5
Tesekküler. Smile
Cevapla
#6
Çok sevindim ya...
Kim Hyun Joong 
Lee Min Ho & Le Jun Ki & Jang Geun Suk & Kim Jeong Hoon ve diğerleri

WWW
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise