yukari
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kim Joo-Young
#1
Kim Joo-Young

[Resim: nRRQoN.jpg]


Doğum Tarihi: 7 Aralık 1939 (Cheongsong,Gyeongsangbuk-do, Kore)
Mesleği: Yazar
Dil: Korece
Aktif olan yılları: 1970- Günümüz
Tür: Roman

Hayatı
Kim, 7 Aralık 1939'da Japon işgali altındaki Gyeongsangbuk-do, Cheongsong'da doğdu ve çocukluğunda Kore kurtuluşu ve Kore savaşı deneyimledi.
Babasının isteklerine karşı gelerek Daegu Agricultural High School ve Seorabol Sanat Üniversitesi'nde (şimdiki Chung-Ang Üniversitesi) Yaratıcı Yazarlık Bölümü'nden mezun oldu.
Başlangıçta iyi bir yazar olmayı amaçlasa da, en iyi tarihsel kurgucu olarak tanınır.

Çalışmaları
Summer Hunting (Yeoreum sanyang) ile yerini almaya başlayan yazar,
1970 yılında Literature Monthly (Wolgan munhak) dergisi tarafından ikinci sırada seçilmiş ve A Period of Dormancy (Hyumyeongi) 1971'de aynı derginin yeni yazarlar adlı ödülünü almıştır.
1970'li yıllar boyunca, Kim Joo-young Kore'de modernleşmenin sonuçlarına yönelik güçlü hicivsel etkilerin olduğu eserler yazdı.
Bu eserlerin çoğunda, kent insanlarının serseriliği ile yerli halkın insanlığının tezatlıkları üzerinde durulmuştur; basit insanların şehrin vahşi atmosferine geçmesiyle, hayatta kalmak için dolambaçlı yollara girmesi anlatılmıştır.
Bu dönemdeki eserleri Evil Spirit (Angnyeong), Apprenticeship in Thievery (Doduk gyeonseup) ve Model Breeding(Mobeom sayuk) dır.

Kim Joo-young'un en iyi bilinen eseri olan The Innkeeper, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında, dolaşan tüccarların hayatlarını ayrıntılarıyla anlattığı on ciltlik bir anıtsal destandır.
Haziran 1979'dan Şubat 1983'e kadar Seul Shinmun'da sergilenen The Innkeeper, kitlelerin tarihle ilgili görüşleri bakımından Kore tarihi romanlarından ayrıldı.
Bir süre yoğun bir araştırmanın ardından yazılmış olan metinleri yaşam ile dolu olup halkın kültürlerini, dilleri ve düşünce biçimlerini içeren bir hazine sunmaktadır.
Canlı, ilgi çekici bir şekilde The Innkeeper, 19. yüzyılın sonlarına doğru Joseon toplumunun, özellikle de sanayi sermayesinin yükselişinin panoramik bir görünümünü sağlar.
Kim Joo-young The Innkeeper'nın başarısı ile tarihi kurguya devam etmiş ve çok ses getiren The Wanderers (화적 禾尺 Hwacheok, 1991) ve
Righteous Band of Brigands (활빈도 活貧徒 Hwalbindo, 1987) eserlerini yazmıştır.
Ayrıca The Roar of Thunder (Cheondung sori, 1986) ve Fishermen Don’t Break Reeds (Gogijabineun) gibi eserleri çocukluğunun geçtiği, yoksul ve yetim olarak büyüdüğü küçük bir köy olan Gyeongsangbuk-do'ya yöneliktir (Gogijabineun galdaereul kkeokji anneunda, 1988).

Çevrilen eserleri
Stingray (홍어)
The Sound of Thunder
Sardellen (German)
Ein Fischer bricht das Schilfrohr nicht (Almanca)
Раскаты грома (Rusça)
El pescador no tala (İspanyolca)
La Raya (İspanyolca)
صوت الرعد (Arapça)
惊天雷声 (Çince)
鳀鱼 (Çince)
洪魚 (Çince)
Le pêcheur ne cueille pas de roseaux (Fransızca)
Le Bruit du Tonnerre (천둥소리) (Fransızca)

Ödülleri
Kim joo young 1982 yılında Travelogue to the Oechon Market eseriyle Novelists Award ödülüne (Oechonjang gihaeng, 1984) ve
1984 yılında The Innkeeper'le Yoo Juhyeon Literary Award Ödülü'ne layık görüldü.


English

Born: December 7, 1939 Cheongsong, Gyeongsangbuk-do, Korea
Occupation: Writer
Language: Korean
Period: 1970- Present
Genre: Fiction


Life
Kim was born on December 7, 1939 in Cheongsong, Gyeongsangbuk-do at the height of the Japanese occupation, and as a child experienced Korean liberation and the Korean war.
He graduated from Daegu Agricultural High School and from the creative writing program at Seorabol College of Art (now merged with Chung-Ang University), which he attended against the wishes of his father.
He originally intended to become a writer, but is best known for his historical fiction.


Work
He began making his mark as a writer with Summer Hunting (Yeoreum sanyang), chosen for the second-place prize by the journal Literature Monthly (Wolgan munhak) in 1970, and A Period of Dormancy (Hyumyeongi), awarded the prize for new writers by the same journal in 1971.
Throughout the 1970s, Kim Joo-young wrote works driven by strong satirical impulse directed against results of modernization in Korea. In many of these vignettes, the snobbery of urban people are contrasted with wholesome humanity of country-folk;
when transplanted into the brutal atmosphere of the cities, these simple people are forced to become devious in order simply to survive.
Works from this period include Evil Spirit (Angnyeong), Apprenticeship in Thievery (Doduk gyeonseup), and Model Breeding (Mobeom sayuk)

It is, however, as the writer of The Innkeeper, a monumental saga in ten volumes that details the lives of itinerant merchants at the close of the nineteenth century, that Kim Joo-young is best known. Serialized from June 1979 to February 1983 in Seoul Shinmun,
The Innkeeper marked a departure from preceding Korean historical novels in its view of history from the vantage point of the masses. Written after a period of intensive research, the text teems with life and offers a storehouse of folk customs, languages, and ways of thought.
In a vibrant, engaging manner, The Innkeeper provides a panoramic overview of late 19th century Joseon society, especially the rise of industrial capital.


With the success of The Innkeeper, Kim Joo-young continued writing historical fiction, producing multi-volume novels The Wanderers (화적 禾尺 Hwacheok, 1991) and Righteous Band of Brigands (활빈도 活貧徒 Hwalbindo, 1987).
He also turned retrospectively to the space of his childhood — a small country village of Gyeongsangbuk-do where he grew up poor and fatherless — in such works as The Roar of Thunder (Cheondung sori, 1986) and Fishermen Don’t Break Reeds (Gogijabineun galdaereul kkeokji anneunda, 1988)


Works in translation
Stingray
The Sound of Thunder[5]
Sardellen (German)
Ein Fischer bricht das Schilfrohr nicht (German)
Раскаты грома (Russian)
El pescador no tala (Spanish)
La Raya (Spanish)
صوت الرعد (Arabic)
¾ھجىہ×ةù (Chinese)
÷–سم (Chinese)
؛éô~ (Chinese)
Le pêcheur ne cueille pas de roseaux (French)
Le Bruit du Tonnerre (أµµص¼ز¸®) (French)


Awards
Kim Juyeong received the 1982 Novelists’ Award for Travelogue to the Oechon Market (Oechonjang gihaeng, 1984)
and the 1984 Yoo Juhyeon Literary Award for The Innkeeper.

Çeviri: ucrowned queen

Kaynak / Source
Alıntı
#2
Emeğiniz için teşekkürler. Smile
☆♡ Duygu ♡☆
Alıntı
#3
Kim Joo-Young
Translated by Betül EREN

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Alıntı
#4
Konu için teşekkür ederiz. Smile

| + O + ∆

[Resim: 4b8AMQ.gif]Alıntı
#5
Teşekkür ederiz. ^^
Alıntı
#6
Teşekkürler. Alkis
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi