yukari
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kim Hoon (김훈)
#1
Kim Hoon (김훈)


[Resim: M0MW9g.jpg]
Kim Hoon; Güney Koreli bir romancı, gazeteci ve eleştirmendir.


Doğum: 5 Mayıs 1948 / Güney Kore
Meslek: Yazar, Gazeteci, Eleştirmen
Tür: Romanlar, Kısa hikayeler


Hayatı
Kim 5 Mayıs 1948'de Seoul, Kore'de doğdu. Whimoon Lisesi'nden mezun olduktan sonra,
Kim Hoon 1966'da Kore Üniversitesi'ne gitti.1973'te Hankook Ilbo'ya gazeteci olarak katıldı.
İlk kez 47 yaşındayken Memories of Earthenware ile Comb Teeth Pattern yayınlanarak roman yazarı oldu.
İkinci romanı Song of Sword, prestijli Dong-in Edebiyat Ödülü aldı; edebi bir sansasyon olan roman onu Kore edebiyatının en tanınmış isimlerinden biri haline getirdi.
İki yıl sonra 2003 yılında Lee Sang Literatür Ödülünü kazandığı ilk kısa öykü "Cremasyon" un seçilmesiyle Kim'in olağanüstü bir yetenek yazarı olarak ünü teyit edildi.
Kim, yazar olmadan önce 20 yıl gazeteci olarak çalıştı ve yazdığı zaman kalem dışında bir şey kullanmayı reddettiği için iyi bir yazar olarak biliniyor.
Ayrıca, ehliyete sahip olmayan ve bisikletiyle Kore yarımadasının güneyinde seyahat eden bir dizi deneme yazmış olan hevesli bir bisikletçi...

Çalışmaları
Oldukça genç bir yaşta kurmaca olarak yazmasına rağmen, Kim yetenekli bir tecrübeli romancının el becerisi ile yazıyor.
Gazetecilik geçmişine dayanan yazma tarzı cilalanmış ve ciddiyetsiz olmakla beraber; Kim açıklık ve zenginlikten ödün vermeksizin lirik ritmi eserine sunmak için cümlelerini ustalıkla hazırlar.
Felaket sahnelerine acele etmesini gerektiren bir gazeteci olarak yaptığı iş, ona aşırı koşullar altında insanların psikolojisi hakkında bir fikir verdi.
Kim'in, muhabir olarak çalıştığı çizgide mükemmelleştirdiği yaşam ya da ölüm olaylarının karmaşasıyla ilgili ayrıntıları ve anları anlama yeteneği, ilk romanı Memories of Earthenware with Comb Teeth Pattern eserinde gözlemlenebilir.
Bir itfaiyecinin esrarengiz ölümünü içeren bir dedektif hikayesi biçiminde yazılmış olan romanda, şiddetli ateşle savaşın gerçekçi bir portresi sunuluyor ve keskin koşullardaki insan duygularının yoğunluğunu incelik, incelik ve içgörü ile araştırıyor.
İkinci romanıolan Song of Sword'da , Kim bize sadece savaş kahramanı olarak değil, sıradan bir adam olarak olağanüstü koşullarla karşı karşıya olan ve kendi iç mekanının karmaşıklığıyla mücadele eden General Lee Sun-sin ' in güçlü bir resmini sunuyor.
En yeni romanı Song of Strings, Shilla döneminde on beş yüz yıl öncesinden önce yaşayan tanınmış müzisyen Ureug'in hayatına odaklanmaktadır.

Namhan sanseong (hangul: 남한산성) son çalışması ve Güney Kore'de yaklaşık 1 milyon kopya sattı.
Bu, 1636'da Kore'nin 2. Mançu istilası sırasında, Joseon Hanedanı Kral Injo'nun Gyeonggi-do'daki Namhan Dağı Kale'sine sığındığı Byeongjahoran olayına dayanıyor;
1627'de Kore'nin ilk Mançu istilasını takiben Manchu Qing İmparatorluğu Hong Taiji yönetimine meydan okumak için kötü bir girişimde bulunduğu anlatılıyor.

2009'da Namhansanseong başlıklı kitap , bir müzikal romana dayanıyordu ve sert yönetimle yaşayan insanların yaşam kaliteleri ve hayatlarını konu alıyor.
Ünlü bir grup olan Super Junior'dan Yesung'u kötü hizmetçi "Jung Myung-soo" olarak nitelendiriyor.
14 ila 31 Ekim tarihleri arasında Seongnam Sanat Merkezi Opera Binasında gösterildi.

2011 yılında Heidi Kang ve Ahn So-hyun tarafından çevirilen "Schwertgesang" adlı bir çalışma, Daesan'ın Çeviri Edebiyat Ödülü'nü kazandı.


Çeviri Çalışmaları

Dil: Almanca
Başlık: Schwertgesang
Orijinal adı: 칼의 노래
Tür: Modern / Makale
Yayıncı: Edition Delta
Çeviri yapan: Heidi Kang


Dil: Fransızca
Başlık: Le Chant Du Sabre
Orijinal adı: 칼의 노래
Tür: Modern / Makale
Yayıncı: Gallimard
Çeviri yapan: Yang Young-Nan, François Théron


Dil: ingilizce
Başlık: From Powder to Powder
Tür: Modern / Makale
İçeriği: Sürgün Eyaleti

Ödülleri
-Dong-in Prize 2001 , The Song of the Sword romanı için
-18. Seoul Gazetecilik Ödülünün , Kapsamlı Doygunluk Ödülü , 2002
-2004 Yi Sang Edebiyat Ödülü, <화장> "Cremasyon" ("From Powder to Powder" in çevirisi)
-The menopause of my older sister için Hwang Sunwon Ödülü, 2005


English


Kim Hoon is a South Korean novelist, journalist and critic.

Born: May 5th, 1948 / South Korea
Occupation: writer, journalist, critic
Genre: novels, short-stories

Life
Kim was born on May 5, 1948 in Seoul, Korea. After graduating from Whimoon High School, Kim Hoon entered Korea University in 1966. He joined Hankook Ilbo as a journalist in 1973. He made his debut as a novelist at the age of forty-seven with the publication of Memories of Earthenware with Comb Teeth Pattern. His second novel Song of Sword, which was awarded the prestigious Dong-in Literature Prize, was a literary sensation and elevated him into one of the most recognized names in Korean literature. Two years later in 2003, Kim’s reputation as a writer of exceptional talent was affirmed when his first published short-story “Cremation” was chosen as the winner of Lee Sang Literature Prize. Kim worked as a journalist for 20 years before becoming a writer and is well known for refusing to use anything but a pencil when he writes. He is also an avid bicyclist who does not have a driver’s license and has written a series of essays on his bicycle travels across the south of the Korean peninsula..

Works
Though he became a fiction writer at a relatively late age, Kim writes with flair and the dexterity of a seasoned novelist. Grounded in his journalistic background, his writing style is polished and unsentimental, and Kim crafts his sentences masterfully to infuse lyrical rhythm to his work without sacrificing clarity and poise. His job as a journalist, which required him to rush to the scenes of disaster, has also given him an insight into the psychology of people in extreme circumstances. Kim’s ability to discern pertinent details and moments of significance in the chaos of life-or-death situations, which he perfected in his line of work as a reporter, can be observed in his first novel, Memories of Earthenware with Comb Teeth Pattern. Written in form of a detective story involving a mysterious death of a firefighter, the novel presents a palpably real portrait of the battle with raging fire, and investigates the intensity of human emotions in dire circumstances with acuity, subtlety and insight. In his second novel Song of Sword, Kim gives us a powerful picture of General Lee Sun-sin, not as a mere war-hero, but as an ordinary man facing extraordinary circumstances and struggling with complexity of his own interior landscape. His most recent novel Song of Strings focuses on the life of the renowned musician Ureug who lived more than fifteen hundred years ago during the Shilla period

Namhan sanseong (hangul: 남한산성) is his latest work, and has sold almost 1 million copies in South Korea.[citation needed] It is based on the incident of Byeongjahoran, in which during the Second Manchu invasion of Korea in 1636, when King Injo of Joseon Dynasty took refuge in the Namhan Mountain Fortress in Gyeonggi-do, in an ill-fated attempt to defy the rule of the Manchu Qing Empire Hong Taiji, following the First Manchu invasion of Korea in 1627.

In 2009 a musical also titled, Namhansanseong was based on the novel, but focuses on the lives of common people and their spirit of survival during harsh situations. It stars Yesung of boy band Super Junior as villain "Jung Myung-soo", a servant-turned-interpreter. It was shown from 14 to 31 October at Seongnam Arts Center Opera House.

In 2011 Kim’s work “Schwertgesang”translated by Heidi Kang and Ahn So-hyun, won the Daesan Award for Translated Literature.

Works in Translation

Language: German
Title: Schwertgesang
Original title: 칼의 노래
Genre: Modern/ Fiction
Publisher: Edition Delta
Translated by: Heidi Kang

Language: French
Title: Le Chant Du Sabre
Original title: 칼의 노래
Genre: Modern/ Fiction
Publisher: Gallimard
Translated by : Yang Young-Nan , François Théron

Language: English
Title: From Powder to Powder
Genre: Modern/ Fiction
In: Land of Exile

Awards
-Dong-in Prize 2001, for his novel, The Song of the Sword
-Saturation coverage prize from 18th Seoul Journalist Club Award, 2002
-2004 Yi Sang Literary Award, 〈화장〉 "Cremation" (Called "From Powder to Powder" in translation)
-The 4th Hwang Sunwon Prize, 2005, for The menopause of my older sister


Kaynak / Source
Remember us, remember that
we lived..
''VON''

[Resim: oODZk9.gif]
Alıntı
#2
Teşekkür ederiz. Smile
Alıntı
#3
Konu için teşekkür ederiz. Eline sağlık canım. Smile

| + O + ∆

[Resim: 4b8AMQ.gif]Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi