yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jinju Geommu (Sword Dance of Jinju)
#1
Jinju Geommu (Sword Dance of Jinju)Sınıflandırma: 12. Önemli Manevi Kültürel Miras
Kültürel Varlığın Adı: Jinju Geommu (Jinju Kılıç Dansı)
Atanan Tarih: 1967.01.16
Adres: Gyeongsang Eyaleti, Jinju şehri

Tanım

Jinju Geommu, Jinju'da miras bırakılan ve kadınlar tarafından gerçekleştirilen kılıç dansıdır.

Ayrıca Geomgimu veya Kalchum olarak bilinir; Kraliyet Sarayı'nda düzenlenen eğlence sırasında gerçekleştirilen danslardan biridir.

Kökeni hakkında iki teori bulunmaktadır, yani,ilki ülke için hayatını feda eden bir erkek çocuğun anısına dans etmeye başlayan Silla insanı hakkında ve diğeri 16. yüzyılın sonunda, Japon işgali sırasında bir nehir kıyısındaki uçurumda bir çadırda düzenlenen bir eğlence sırasında bir Japon subaya sarılarak nehre atlayan bir gisaeng olan Nongae'nin ruhunu teselli etmek için dans eden Jinju gisaeng'i (kadın sanatçı) hakkındadır.

Jinju Geommu, yavaş taryeong ve (Kore halk şarkısı) ve hızlı taryeong, dodeuri ritimlerine göre savaşçı üniformalı 8 dansçıdan oluşan bir grup tarafından oynanır.

Her yanda dört kişi; iki sıra halinde, birbirine bakacak şekilde, ellerinde gökkuşağı çizgili bir bez parçası ve bir kılıç turarak dans ederler.

Dansçıların hareketleri, zemin üzerinde oturarak; katlanmış dizleri ile etrafında dönerek ileriye doğru, sonrasında geriye doğru eğilme ve kılıcı yere koyarak kolların uzatılmasını içermektedir.

Dansa, piri (flüt), jeo (bambu flüt), haegeum (iki telli keman), janggu (kum saati şeklindeki davul), ve buk (davul)'un çalınması eşlik etmektedir.

Bugün görğümüz Jinju Geommu, Jinju yerel hükümeti üyesi olan gisaeng memleketindeki bir mirastır.

Eskilerin önceden Kraliyet Sarayı'na hizmet etmiş olduğu tahmin edilmektedir fakat eve dönmüş ve dans yerlilere öğretilmiştir.

Jinju Geommu, elde tutulan kılaçlar şeklinde gösteri ve hareketler tarzı açsından Kraliyet Sarayı'nda gerçekleştirilen kılıç dansının orjinalliğini koruyan bir dans olarak sanatsal değere sahiptir.

|| English ||

Classification: Important Intangible Cultural Heritage 12
Name of Cultural Properties: Jinju Geommu (Sword Dance of Jinju)
Designated Date: 1967.01.16
Address: Gyeongsangnam-do, Jinju-si

Description

Jinju Geommu is a sword dance performed by women and handed down in Jinju.

Also called Geomgimu or Kalchum, it was one of the dances performed during a party held at the Royal Palace.

There are two theories about its origin, i.e., one about the Silla people who started dancing in memory of a boy who sacrificed his life for the country and the other about gisaeng (female entertainer) of Jinju engaging in dancing to console the spirit of Nongae, a gisaeng who jumped into the river clasping a Japanese officer during a party held at a pavilion on a riverside cliff during the Japanese invasion in the late 16th Century.

Jinju Geommu is played by a group of eight dancers in warrior’s uniform to the rhythms of dodeuri, slow taryeong (Korean folk song), and fast taryeong.

Two rows of four people on each side dance facing each other, holding a sword and a piece of rainbow-striped cloth in their hands.

Dancers’ movements include turning around with bent knees, sitting on the floor, bending forward and then backward, and stretching out the arms with the sword placed on the floor.

The dance is accompanied by the playing of piri (flute), jeo (bamboo flute), haegeum (two-stringed fiddle), janggo (hourglass-shaped drum), and buk (drum).

Jinju Geommu as we see today is one that was handed down among gisaeng who belonged to the local government of Jinju.

The old ones were presumed to have served previously at the Royal Palace but returned home and taught the dance to the locals.

Jinju Geommu have artistic value as one that maintains the prototype of the sword dance performed at the Royal Palace in terms of style of performance, movements, and way the swords are handled.

Kaynak / Source
Cevapla
#2
[Resim: in1.jpg]
Cevapla
#3
Arkadaşlar ilk attığım videoyu daha çok, metnin kısa bir görsel tanıtımı olarak düşünün (3 dakika). İkincisi, müziği ile tam olarak ayrıntılı görsel özelliktedir. (10 dakika)Cevapla
#4
Teşekkür ederiz Tuğçe. Smile
#소고했어요 #종현아
#RIP
1990 - ∞
Cevapla
#5
Teşekkürler. ^^
Cevapla
#6
Jinju Geommu (Sword Dance of Jinju)
Classification: Important Intangible Cultural Heritage 12
Translate: Tuğçe ELİT

>>> https://www.facebook.com/groups/43660099...1/?fref=ts
Cevapla
#7
Teşekkür ederiz. ^^
#4everpcy
Cevapla
#8
[Resim: in2.jpg]
Cevapla
#9
[Resim: in3.jpg]
Cevapla
#10
[Resim: in4.jpg]
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise