yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do)
#14
Ekonomi / Economy


Jeju ekonomisi, geleneksel olarak birincil sanayi, tarım ve balıkçılıkla desteklenmektedir; ancak turizm, yılda 6 milyon ziyaretçi alanı olan ada için önemli bir rol oynamaktadır. Bunların çoğu, Kore anavatanındandır; ancak 2010 yılında yüz binlerce turist gelmiş ve sayı artmıştır.

2006 yılında GSYİH’nin 8.5 trilyon won, kişi başına yaklaşık 15 milyon won olarak öngörülmüştür. 2006 yılı için eyaletin bütçesi, 2005 yılındakinden %10 artışla 1.1 trilyon won olarak öngörülmüştür.

Jeju, Kore’nin önde gelen internet sitesi Daum İletişim’in temel işlevlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Jeju, Temmuz 2008’deki Dünya İzci Konferansı gibi pek çok konferansa ve uluslar arası toplantılara ev sahipliği yapması ile ünlüdür. Jeju, ICC Jeju adı verilen uluslar arası bir konferans merkezine sahiptir. ASEAN-KORE Anma Zirvesi 2009, ICC Jeju’da yapılmıştır.

2010 yılında Güney Kore merkez hükumeti, Uluslar Arası Toplantılar, Konferanslar ve Sergiler konusunda kendini geliştirmesi için Jeju Adasının görevlendirmiş ve o zamandan beri ada, bir dizi önemli olaya ev sahipliği yapmıştır.

<English>

The Jeju economy has traditionally been supported by primary industry, agriculture and fishing, but tourism has taken a more and more important role as the island receives upwards of six million visitors per year. These are mostly Korean mainlanders but through the opening of the 2010 decade hundreds of thousands of Chinese tourists have been arriving and the number is increasing.

In 2006, the GDP of the province was projected at 8.5 trillion won (about US$8.5 billion), approximately 15 million won per capita. The provincial government's budget for 2006 was projected at 1.1 trillion won, an increase of 10% over 2005.

Jeju is also a home for key functions of Daum Communications, a leading Korean internet site, and sole owner of Lycos.

Jeju is also famous for hosting many conferences and international meetings, including the World Scout Conference in July 2008. Jeju has its own international convention center called ICC Jeju. The ASEAN-KOREA Commemorative Summit 2009 was held at ICC Jeju.

In 2010, the South Korean central government tasked Jeju Island to develop itself as an international Meetings, Incentives, Conferencing, Exhibitions destination, and since then, the island has hosted a number of notable events such as the 10,000-pax China Baozhen Group incentive and 8,000-pax Amway (South) Korea incentive. In 2010, the destination welcomed 67 events, enabling it to reach 27th spot globally and seventh in Asia in the UIA ranking of global meetings destinations.

Kaynak / Source

Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
RE: Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do) - Yazar: esra_kjm - 11-07-2013, Saat: 2:11Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise