yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do)
#7
Hava

Sıcaklık


Her tarafı denizlerle çevrili olan Jeju, subtropikal bölgede volkanik bir ada olarak kategorize edilmiştir. Jeju’da okyanusal iklim sıcaklığı görülmektedir; çünkü Kuroshio ve Tshushima akımları, adayı doğrudan etkilemektedir.

En düşük sıcaklık Halla Dağı’nın tepelerinde; en yüksek sıcaklık ise Seogwipo şehrinde görülürken yıllık ortalama sıcaklık 11.7℃’a ulaşmaktadır. Jeju’nun yıllık ortalama sıcaklığı göreceli olarak düşüktür. Bunun nedeni, karasal iklimin etkisi olan kış mevsiminin soğuk olması ve serin okyanusal akıntıların olması nedeniyle yaz mevsiminin çok fazla sıcak olmamasıdır. Aylık ortalama sıcaklık ise 0℃’ın altındadır. Aylık en düşük sıcaklık sıfır derece olduğu bir zaman periyodu olarak kış mevsimi ölçülürse iklimsel bir açıdan adada kış mevsimi yoktur. 0℃’ın altındaki sıcaklık periyodu, adanın orta ve kuzey alanlarında 100 günün üzerindedir ve güney alanlarda bu, 50-100 arasındadır.

Yağış Miktarı

Jeju’da son 30 yıldır yıllık yağış, tüm ada için 2.044 mm, kıyı alanları için 1.560 mm olarak kaydedilmiştir. Jeju’da yıllık ortalama yağış miktarı, aynı enlem üzerinde yer alan diğer alanlara kıyasla görece olarak yüksektir. Bunun nedeni, kıyı alanlarından hareket eden yüksek nemin hava kütlesinin etkisini engelleme görevi gören adanın ortasındaki Halla Dağı’dır. Yağış miktarı, Halla Dağı’nın güneydoğu alanlarında en yüksektir. Ayrıca yüksek eğimde ve dağın sırtında 1780 mm ve 2766 mm’ye ulaşmaktadır. Seoul’deki %60 ve Daegu’daki %51 ile karşılaştırıldığında yıllık yağışın %43’ü, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında yer almaktadır. Jeju’daki düzgün yağışlar, ilkbahar ve sonbaharda yüksek yağış miktarına ulaşmaktadır.

Rüzgar


Jeju; taş, rüzgar ve kadın olmak üzere “3 varlığın adası” olarak adlandırılmaktadır. Rüzgar, sıcaklık ve yağış gibi iklimi etkileyen üç önemli faktörden biridir ve önemli bir rol oynamaktadır.

Adanın kıyılarının karşısındaki ortalama rüzgar hızı, 3.5 m/s’e ulaşmaktadır. Adanın batısı, 4.1 m/s’ye ulaşan kuvvetli rüzgarların olduğu alan olarak sınıflandırılmıştır. Genel olarak kuvvetli rüzgar alanları, adanın kuzeydoğusundaki kıyı alanlarında konumlanmıştır. Rüzgarların neden olduğu etkin sıcaklıklar, yazın 1.3℃ ve kışın 2.6℃’lık serinletici etkiye sahiptir. Jeju, Ulreung Adası’ndan sonra yılda 117 gün ile en yüksek ikinci yağış oranına sahiptir. Yıllık ortalama rüzgar hızı, Seoul’deki 2.5 metre ve Junggangjin’deki 1.3 metre ile karşılaştırıldığında Jeju’da 4.7 metredir.

Kaynak

Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
RE: Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do) - Yazar: esra_kjm - 11-07-2013, Saat: 2:06Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise