yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do)
#5
Coğrafya


Konumu

Jeju Özel Özerk Eyaleti, Güney Kore’nin anakarasının güneybatısında izole edilmiş bir adadır. Mokpo’dan 154 km, Busan’dan 304 km ve Japonya’daki Tsushima’dan 255.1 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğuda, Doğu Çin Denizi ve güney denizi ile Japonya’dan Tsushima ve Nagasaki ile karşıya karşıyadır. Batıda Doğu Çin Denizi ile Çin-Shangai yer almaktadır. Güneyinde Güney Çin Denizi yer alırken, kuzeyinde ise Güney Denizi ile Güney Kore anakarası yer almaktadır.

Jeju Özel Özerk Eyaleti’nin konumu, Güney Kore’nin güneybatısıdır. Güney Kore, Çin ve Japonya gibi Kuzeydoğu Asya’nın merkezinde yer almasından dolayı geçmişten beri çok önemli bir jeopolitik konuma sahiptir. 1275 (Goryeo İmparatorluğu) yılında, Won’un genel karargahı Tamna, burada kurulmuştur. Bir yüzyıldan daha fazla bir süreliğine Japon fethinin ana merkeziydi. Son Pasifik Savaşı’nda pek çok askeri tesis, burada kurulmuştur. Kore Savaşı sırasında ilk askeri eğitim kampı burada kurulmuştur. Bu durum, Jeju Özel Özerk Eyaleti’nin önemli konumunun tarihi bir kanıtıdır.

Sudaki Konumu

Jeju, 126˚08´43"D-126˚58´20" boylamlarında yer almaktadır. Merkez meridyen 126˚33´dir. Anakaranın merkez meridyeninin 54’ batısındadır. Mokpo, Gunsan, Incheon, Manpo, Jeju Özel Özerk Eyaleti ile aynı merkez meridyen üzerinde yer almaktadır. Ek adaların dışında 33˚11´27"K-33˚33´50"K enlemlerinde bulunmaktadır. Merkez enlem çizgisi, 33˚22´29"K’dir.

İlişkilerdeki Konumu

Modern zamanlardan önce Jeju, cezai bir yerleşim olarak kullanılmıştır. Jeju Özel Özerk Eyaleti’nin önemli konumu, büyük ölçüde kullanılmamıştır. Kore’nin çok önemli bir jeopolitik konumu olmasına rağmen, onun önemi göz ardı edilmiştir. Bu durum, Koreliler’in, Kore’nin modernizasyonunu yavaşlatan Çin kültürünün içine emilmesiyle ilgilidir. Özellikle ulaşımın gelişmesinden önce “gelişemeyen ada” algısı yaygınlaşmıştır. Ancak Jeju, 1960’lardan beri hızlı bir şekilde gelişmiştir ve hala daha gelişmektedir.

Alan

Jeju Özel Özerk Eyaleti’nin toplam alanı1,848.85㎢’dir. Kore’nin en küçük eyaletidir. Kuzey Gyeongsang Eyaleti’nin (Kore’nin en büyük eyaleti) 1/10’u ve Kuzey Chungcheong Eyaleti’nin (Kore’nin ikinci küçük eyaleti) ¼’ü kadardır. Eyalet, genel olarak düzdür ve oval bir şekle sahiptir. Adanın ortasında yer alan Halla Dağı, ortak merkezli halka formundaki dış çizgileri oluşturmaktadır. Deniz seviyesinin 200-300 metre üstündeki tepelik alanlar eğimlidir; ancak onların çoğu boş ada ya da çayırdır.

Kıyı alanı (deniz seviyesinden 200 metre yükseklikten daha az) 1,013.5㎢’dir. Tüm alanın %54.9’unu oluşturmaktadır ve çiftlik ya da konaklama alanları olarak kullanılmaktadır. Orta dağlık alanlar (deniz seviyesinden 200-500 metre yükseklikte) 496.98㎢’dir. Bunlar, tüm alanın %26.9’unu oluşturmaktadır ve daha çok çayır ya da boş alanlardır. Deniz seviyesinden 500-1000 metre yükseklikte yer alan yüksek dağlık alanlar, 253.34㎢’dir. Bu alanlar, bir milli park gibi tanımlanarak korunan tüm ada alanın %4.5’ini oluşturmaktadır.

Jeju şehrinin alanı, 977.98 ㎢; Seogwipo şehrinin alanı ise 870.87㎢’dir. Jeju ve Seogwipo şehirlerinin alanı, onların toplam nüfuslarına göre yüksektir. Bunun nedeni, her iki şehrin de çiftlik, çayır, boş alan ve dağlardan oluşmasıdır.

Kaynak

Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
RE: Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do) - Yazar: esra_kjm - 11-07-2013, Saat: 2:05Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise