yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do)
#3
Tarihi

Erken Tarih

Efsaneye göre, iç yarı tanrı Halla Dağı’nın kuzey eğiminde olduğu söylenen Samsung-hyeol’dan meydana gelmiştir ve Tamna Krallığı’nın kurucusu olan Jeju halkının atalarını oluşturmuştur.

Goryeo’nun kurucusu Taejo, Tamna ve Silla arasında olan ilişkinin aynısını Goryeo ve Tamna arasında da olması için çalışmıştır. Tamna bu konumu reddetmiş ve Goryeo sarayı, Tamna’yı zorlamak için asker göndermiştir. Tamna’nın başındaki isim Ko ja-gyeon, 938 yılında oğlu Prens Mallo’yu Goryeo’ya göndermiştir. 1105 yılında (Kral Sukjong’un 10. yılı) Goryeo sarayı, bugüne kadar kullanılan ve Tamna-gun olarak bilinen Takna adını kaldırmıştır.

1153 yılında Kral Uijong’un hakimiyeti sırasında Tamna ülkesi, Tamna ilçesi olarak değiştirilmiş ve Choi Cheok-kyeong, Tamna-Myeong ya da Tamna’nın başı olarak adlandırılmıştır. 1121 yılında Huijong’un hakimiyeti sırasında Tamna, Jeju olarak değiştirilmiş ve adada yargı makamları kurulmuştur.

1271 yılında General Kim Tong-jeong, Jindo’dan gelen Sambyeolcho kuvvetlerinden kaçmış ve Kwill-chon’da Hangpadu Kalesi’ni inşa etmiş; ancak 2 yıl içinde 10.000’den fazla düşman askeri ile karşılaşan Sambyeolcho yıkılmıştır.

Modern Tarih

3 Nisan 1948’de Kore’nin kontrolü için devam eden bir ideolojik mücadeleye karşı adadaki pek çok komünizm sempatizanı, karakol ve devlet dairelerine saldırmıştır. Sol görüşlülerin isyanı, hem köylülerin hem de toplama kamplarındaki komünist radikallerin ölümüne yol açmıştır.

İddialar, ABD’nin denetiminde yapılmış ve “anti-komünist” eylemler desteklenmişir. ABD’nin Kore Savaşı’nda Kore’ye karşı yapılan isyan operasyonlarına yoğun bir şekilde katıldığı da gerçektir. Zamanında adadaki Koreli yetkililer tarafından hoşgörüsüzce yönetilen adada, deliller örtbas edilmeye çalışılmıştır.

Eylül 1948’de Eyalet Yönetim Binası yanmış ve yeni bir bina, Aralık 1952’de 1-do ve 2-dong’da tamamlanmıştır.

Kaynak

Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
RE: Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do) - Yazar: esra_kjm - 11-07-2013, Saat: 2:04Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise