yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do)
#1
Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do)

Ülke: Güney Kore
Bölge: Jeju
Merkez: Jeju
Alt Birimler: 2 şehir
Alan
Toplam: 1,849 km2 (714 sq mi)
Alan Sırası: 9.
Nüfus
Toplam: 506.049
Sıra: 9.
Yoğunluk: 287/km2 (740/sq mi)
Lehçe: Jeju
Website: http://english.jeju.go.kr/

Tanıtım

Jeju Eyaleti (resmi olarak Jeju Özel Özerk Eyaleti), Güney Kore’deki dokuz eyaletten biridir. Eyalet, ülkenin en büyük adası ile komuşudur ve Cheju olarak dönüştürülmiş ve Avrupalılar tarafından Quelpart olarak bilinmektedir. 1946 yılında eyalet olmadan önce, Güney Jeolla Eyaleti’nin bir parçası olarak Kore Boğazı’nda yer almıştır. Başkenti, Jeju şehridir.

Ada, doğal Dünya Mirası Jeju Volkanik Adası ve Lav Tüpleri’ni içermektedir. Kışın bile ılıman bir iklime sahip olan Jeju Adası’nda sıcaklık nadiren donma noktasının altına düşmektedir. Hallasan, Seaongsan Gündoğumu Tepesi ve Geomun lavlarına olan ilgi, akademik, kültürel ve ekoturizm ile ilgili özelliklerin öenmini ve değerini vurgulamaktadır. Böylelikle, Haziran 2007’de Jeju Volkanik Adası ve Lav Tüpleri Dünya Mirası Alanı’nın tabiat bölümüne kaydedilmiştir.

Jeju Adası, Güney Kore’nin en düşük yıllık sıcaklık oranı ile yıl boyunca ılıman bir iklime sahiptir. En sıcak yaz aylarında ortalama sıcaklık Jeju şehrinde 35.8 ℃’ı, Seogwipo şehrinde ise 33.0 ℃’ı geçmezken, kışın en düşük sıcaklık Jeju şehrinde -2.3 ℃’ın, Seogwipo şehrinde ise -2.7 ℃’ın altına düşmez.

Ada, toplam 1,848.85㎢’lik bir alan ile 73 km genişliğinde ve 31 km uzunluğundadır. Güney Kore’nin en büyük adası olan Jeju, 700 ile 1200 yıl önce deniz altındaki volkandan lavların püskürerek su yüzüne çıkmasıyla oluşmuştur. Ardından 100-300 bin yıl önce diğer bir volkan patlaması ile Halla Dağı ortaya çıkmıştır. Yaklaşık 25 yıl önce gerçekleşen son volkanik patlama, dağın zirvesinde Baekrok krater gölünü meydana getirmiştir.

Jeju’nun merkezindeki Halla Dağı, deniz seviyesinden 1950 metre yüksekliğindedir. Adanın geri kalan kısmı, zirveden aşağı doğru eğimlidir ve koyu gri volkanik kayaçlar ve volkanik kül topraklar ile kaplıdır. Nispeten dünyanın geri kalanından ayrılmış bu adanın doğası, tarih öncesi dönemlerde çok iyi korunmuştur. Zamanda yolculuk için Jeju’yu gezmenin nedeni budur.

Jeju’nun doğal çevresi, mümkün olduğunca korunmuştur. Fantastik kayalar, deniz kıyılarını süslemektedir. Baekrok baraj gölünün çevresindeki nadir görülen flora ve faunalar, ziyaretçiler tarafından keşfedilmeyi bekleyen hazinelerdir. Bir kere bakmadan Jeju’yu göremezsiniz. Bu, ormana girmeden önce sadece ağaçları görmeye benzer.

Kaynak-1
Kaynak-2
[Resim: 250px-Jeju-teukbyeoljachi-do-in-South-Korea-svg.png]
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do) - Yazar: esra_kjm - 11-07-2013, Saat: 2:03Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise