yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do)
#1
Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do)

Ülke: Güney Kore
Bölge: Jeju
Merkez: Jeju
Alt Birimler: 2 şehir
Alan
Toplam: 1,849 km2 (714 sq mi)
Alan Sırası: 9.
Nüfus
Toplam: 506.049
Sıra: 9.
Yoğunluk: 287/km2 (740/sq mi)
Lehçe: Jeju
Website: http://english.jeju.go.kr/

Tanıtım

Jeju Eyaleti (resmi olarak Jeju Özel Özerk Eyaleti), Güney Kore’deki dokuz eyaletten biridir. Eyalet, ülkenin en büyük adası ile komuşudur ve Cheju olarak dönüştürülmiş ve Avrupalılar tarafından Quelpart olarak bilinmektedir. 1946 yılında eyalet olmadan önce, Güney Jeolla Eyaleti’nin bir parçası olarak Kore Boğazı’nda yer almıştır. Başkenti, Jeju şehridir.

Ada, doğal Dünya Mirası Jeju Volkanik Adası ve Lav Tüpleri’ni içermektedir. Kışın bile ılıman bir iklime sahip olan Jeju Adası’nda sıcaklık nadiren donma noktasının altına düşmektedir. Hallasan, Seaongsan Gündoğumu Tepesi ve Geomun lavlarına olan ilgi, akademik, kültürel ve ekoturizm ile ilgili özelliklerin öenmini ve değerini vurgulamaktadır. Böylelikle, Haziran 2007’de Jeju Volkanik Adası ve Lav Tüpleri Dünya Mirası Alanı’nın tabiat bölümüne kaydedilmiştir.

Jeju Adası, Güney Kore’nin en düşük yıllık sıcaklık oranı ile yıl boyunca ılıman bir iklime sahiptir. En sıcak yaz aylarında ortalama sıcaklık Jeju şehrinde 35.8 ℃’ı, Seogwipo şehrinde ise 33.0 ℃’ı geçmezken, kışın en düşük sıcaklık Jeju şehrinde -2.3 ℃’ın, Seogwipo şehrinde ise -2.7 ℃’ın altına düşmez.

Ada, toplam 1,848.85㎢’lik bir alan ile 73 km genişliğinde ve 31 km uzunluğundadır. Güney Kore’nin en büyük adası olan Jeju, 700 ile 1200 yıl önce deniz altındaki volkandan lavların püskürerek su yüzüne çıkmasıyla oluşmuştur. Ardından 100-300 bin yıl önce diğer bir volkan patlaması ile Halla Dağı ortaya çıkmıştır. Yaklaşık 25 yıl önce gerçekleşen son volkanik patlama, dağın zirvesinde Baekrok krater gölünü meydana getirmiştir.

Jeju’nun merkezindeki Halla Dağı, deniz seviyesinden 1950 metre yüksekliğindedir. Adanın geri kalan kısmı, zirveden aşağı doğru eğimlidir ve koyu gri volkanik kayaçlar ve volkanik kül topraklar ile kaplıdır. Nispeten dünyanın geri kalanından ayrılmış bu adanın doğası, tarih öncesi dönemlerde çok iyi korunmuştur. Zamanda yolculuk için Jeju’yu gezmenin nedeni budur.

Jeju’nun doğal çevresi, mümkün olduğunca korunmuştur. Fantastik kayalar, deniz kıyılarını süslemektedir. Baekrok baraj gölünün çevresindeki nadir görülen flora ve faunalar, ziyaretçiler tarafından keşfedilmeyi bekleyen hazinelerdir. Bir kere bakmadan Jeju’yu göremezsiniz. Bu, ormana girmeden önce sadece ağaçları görmeye benzer.

Kaynak-1
Kaynak-2
[Resim: 250px-Jeju-teukbyeoljachi-do-in-South-Korea-svg.png]
Cevapla
#2
<English>

Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do)

Country: South Korea
Region: Jeju
Capital: Jeju City
Subdivisions: 2 cities; 0 counties
Area
Total: 1,849 km2 (714 sq mi)
Area rank: 9th
Population
Total: 506.049
Rank: 9th
Density: 287/km2 (740/sq mi)
Metropolitan Symbols
Flower: Chamkkot
Tree: Cinnamomum camphora
Bird: Woodpecker
Dialect: Jeju
Homepage: http://english.jeju.go.kr/

Introduction

Jeju Province (officially the Jeju Special Self-governing Province is one of the nine provinces of South Korea. The province is situated on and coterminous with the nation's largest island, formerly transliterated as Cheju or known as Quelpart to Europeans. Jeju Province lies in the Korea Strait, southwest of South Jeolla Province, of which it was a part before it became a separate province in 1946. Its capital is Jeju City.

The island contains the natural World Heritage Site Jeju Volcanic Island and Lava Tubes. Jeju Island has a temperate climate and even in winter, the temperature rarely falls below freezing point. The interest in Hallasan, Seongsan Sunrise Peak, and the Geomun lava cave system emphasized the value and importance of academic, cultural and ecotourism-related features. Thus, in June 2007, on the Natural section of the World Heritage Site, Jeju Volcanic Island and Lava Tubes were registered.

Jeju Island has a mild oceanic climate throughout the year with the smallest annual temperature range in South Korea. The temperature for the hottest summer months averages no more than 35.8 ℃ in Jeju City and 33.0 ℃ in Seogwipo City and no less than -2.3℃ in Jeju City and -2.7 ℃ in Seogwipo City for winter.

The island is 73km wide and 31km long with a total area of 1,848.85㎢. Jeju, the largest island in South Korea, came into existence 700 to 1,200 thousand years ago when lava spewed from a sub-sea volcano and surfaced above the waters. Then 100 to 300 thousand years ago, another volcanic eruption formed Mt. Halla. The final volcanic eruption that took place approximately 25 thousand years ago created the crater lake, Baekrok-dam, at the summit of the mountain.

Mt. Halla rises in the center of Jeju to 1950m above sea level. The rest of the island slopes down from its summit and is covered with dark gray volcanic rocks and volcanic ash soil. Relatively isolated from the rest of the world, the island’s nature has been well preserved in its prehistoric state. That is why traveling to Jeju is to travel back in time.

Jeju’s natural environment has been preserved as best as possible. The fantastically shaped rocks decorating the seashores, the hundreds of Oreums(secondary volcanos) and the rarest species of flora and fauna around the Baekrok-dam lake are all treasures waiting to be discovered by visitors. One cannot see Jeju unless one looks. It is like seeing only trees before entering a forest.

Source-1
Source-2
[Resim: 250px-Jeju-teukbyeoljachi-do-in-South-Korea-svg.png]
Cevapla
#3
Tarihi

Erken Tarih

Efsaneye göre, iç yarı tanrı Halla Dağı’nın kuzey eğiminde olduğu söylenen Samsung-hyeol’dan meydana gelmiştir ve Tamna Krallığı’nın kurucusu olan Jeju halkının atalarını oluşturmuştur.

Goryeo’nun kurucusu Taejo, Tamna ve Silla arasında olan ilişkinin aynısını Goryeo ve Tamna arasında da olması için çalışmıştır. Tamna bu konumu reddetmiş ve Goryeo sarayı, Tamna’yı zorlamak için asker göndermiştir. Tamna’nın başındaki isim Ko ja-gyeon, 938 yılında oğlu Prens Mallo’yu Goryeo’ya göndermiştir. 1105 yılında (Kral Sukjong’un 10. yılı) Goryeo sarayı, bugüne kadar kullanılan ve Tamna-gun olarak bilinen Takna adını kaldırmıştır.

1153 yılında Kral Uijong’un hakimiyeti sırasında Tamna ülkesi, Tamna ilçesi olarak değiştirilmiş ve Choi Cheok-kyeong, Tamna-Myeong ya da Tamna’nın başı olarak adlandırılmıştır. 1121 yılında Huijong’un hakimiyeti sırasında Tamna, Jeju olarak değiştirilmiş ve adada yargı makamları kurulmuştur.

1271 yılında General Kim Tong-jeong, Jindo’dan gelen Sambyeolcho kuvvetlerinden kaçmış ve Kwill-chon’da Hangpadu Kalesi’ni inşa etmiş; ancak 2 yıl içinde 10.000’den fazla düşman askeri ile karşılaşan Sambyeolcho yıkılmıştır.

Modern Tarih

3 Nisan 1948’de Kore’nin kontrolü için devam eden bir ideolojik mücadeleye karşı adadaki pek çok komünizm sempatizanı, karakol ve devlet dairelerine saldırmıştır. Sol görüşlülerin isyanı, hem köylülerin hem de toplama kamplarındaki komünist radikallerin ölümüne yol açmıştır.

İddialar, ABD’nin denetiminde yapılmış ve “anti-komünist” eylemler desteklenmişir. ABD’nin Kore Savaşı’nda Kore’ye karşı yapılan isyan operasyonlarına yoğun bir şekilde katıldığı da gerçektir. Zamanında adadaki Koreli yetkililer tarafından hoşgörüsüzce yönetilen adada, deliller örtbas edilmeye çalışılmıştır.

Eylül 1948’de Eyalet Yönetim Binası yanmış ve yeni bir bina, Aralık 1952’de 1-do ve 2-dong’da tamamlanmıştır.

Kaynak

Cevapla
#4
<English>

History

Early History

According to legend, three demi-gods emerged from Samsung-hyeol which is said to have been on the northern slopes of Mt. Halla and became the progenitors of the Jeju people who founded the Kingdom of Tamna.

It has also been claimed that three brothers--including Ko-hu--who were the 15th descendants of Koulla, one of the Progenitors of the Jeju people, were received by the court of Silla, at which time the name Tamna was officially recognized, while the official government posts of Commander, Prince and Governor were conferred by the court upon the three. However, there is no concrete evidence of when the "Three Names" (Samseong-Ko, Yang and Pu) appeared nor for the exact date of when Ko-hu and his brothers were received by Silla. It may be supposed that the "Three Names" Founding Period occurred during the Three Kingdoms (Goguryeo, Baekje and Silla) Period on the mainland of Korea.

Taejo, founder of Goryeo, attempted to establish the same relationship between Goryeo and Tamna as Tamna had had with Silla. Tamna refused to accept this position and the Goryeo court dispatched troops to force Tamna to submit. Ko ja-gyeon, chief of Tamna, submitted to Goryeo in 938 and sent his son, Prince Mallo, to Goryeo's court as a de facto hostage. In 1105 (King Sukjong's 10th year), the Goryeo court abolished the name Takna which had been used up to this time and, from that year on, the island was known as "Tamna-gun" (district) and Goryeo officials were sent to handle the affairs of the island.

Tamna-country was changed to Tamna-county in 1153 during the reign of King Uijong and Choi Cheok-kyeong was posted as Tamna-Myeong or Chief of Tamna. In 1121 during Huijong's reign, Tamna was renamed "Jeju" and the posts of Judiciary were established on the island.

In 1271, General Kim Tong-jeong escaped with what remained of his Sambyeolcho force from Jindo and built the Hangpadu Fortress at Kwiil-chon from where they continued their fight against the combined Korean government-Mongolian army but within 2 years, faced by an enemy army of over 10,000 troops, the Sambyeolcho was annihilated.

Modern History

On April 3, 1948, against a background of an ongoing ideological struggle for control of Korea and a variety of grievances held by islanders against the local authorities, the many communist sympathizers on the island attacked police stations and government offices. The brutal and often indiscriminate suppression of the leftist rebellion resulted in the deaths of tens of thousands of both villagers and communist radicals and the imprisonment of thousands more in internment camps.

While claims have been made that the US government oversaw and supported "anti-communist" activities administratively if not openly in the field, validation remains to be made. It is a fact the US was heavily involved in counter-insurgence operations across Korea at this time leading up to the Korean War and UN involvement.

The provincial administrative building was burned to the ground in September 1948 and a new building was completed in 1-do, 2-dong in December, 1952.

Source

Cevapla
#5
Coğrafya


Konumu

Jeju Özel Özerk Eyaleti, Güney Kore’nin anakarasının güneybatısında izole edilmiş bir adadır. Mokpo’dan 154 km, Busan’dan 304 km ve Japonya’daki Tsushima’dan 255.1 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğuda, Doğu Çin Denizi ve güney denizi ile Japonya’dan Tsushima ve Nagasaki ile karşıya karşıyadır. Batıda Doğu Çin Denizi ile Çin-Shangai yer almaktadır. Güneyinde Güney Çin Denizi yer alırken, kuzeyinde ise Güney Denizi ile Güney Kore anakarası yer almaktadır.

Jeju Özel Özerk Eyaleti’nin konumu, Güney Kore’nin güneybatısıdır. Güney Kore, Çin ve Japonya gibi Kuzeydoğu Asya’nın merkezinde yer almasından dolayı geçmişten beri çok önemli bir jeopolitik konuma sahiptir. 1275 (Goryeo İmparatorluğu) yılında, Won’un genel karargahı Tamna, burada kurulmuştur. Bir yüzyıldan daha fazla bir süreliğine Japon fethinin ana merkeziydi. Son Pasifik Savaşı’nda pek çok askeri tesis, burada kurulmuştur. Kore Savaşı sırasında ilk askeri eğitim kampı burada kurulmuştur. Bu durum, Jeju Özel Özerk Eyaleti’nin önemli konumunun tarihi bir kanıtıdır.

Sudaki Konumu

Jeju, 126˚08´43"D-126˚58´20" boylamlarında yer almaktadır. Merkez meridyen 126˚33´dir. Anakaranın merkez meridyeninin 54’ batısındadır. Mokpo, Gunsan, Incheon, Manpo, Jeju Özel Özerk Eyaleti ile aynı merkez meridyen üzerinde yer almaktadır. Ek adaların dışında 33˚11´27"K-33˚33´50"K enlemlerinde bulunmaktadır. Merkez enlem çizgisi, 33˚22´29"K’dir.

İlişkilerdeki Konumu

Modern zamanlardan önce Jeju, cezai bir yerleşim olarak kullanılmıştır. Jeju Özel Özerk Eyaleti’nin önemli konumu, büyük ölçüde kullanılmamıştır. Kore’nin çok önemli bir jeopolitik konumu olmasına rağmen, onun önemi göz ardı edilmiştir. Bu durum, Koreliler’in, Kore’nin modernizasyonunu yavaşlatan Çin kültürünün içine emilmesiyle ilgilidir. Özellikle ulaşımın gelişmesinden önce “gelişemeyen ada” algısı yaygınlaşmıştır. Ancak Jeju, 1960’lardan beri hızlı bir şekilde gelişmiştir ve hala daha gelişmektedir.

Alan

Jeju Özel Özerk Eyaleti’nin toplam alanı1,848.85㎢’dir. Kore’nin en küçük eyaletidir. Kuzey Gyeongsang Eyaleti’nin (Kore’nin en büyük eyaleti) 1/10’u ve Kuzey Chungcheong Eyaleti’nin (Kore’nin ikinci küçük eyaleti) ¼’ü kadardır. Eyalet, genel olarak düzdür ve oval bir şekle sahiptir. Adanın ortasında yer alan Halla Dağı, ortak merkezli halka formundaki dış çizgileri oluşturmaktadır. Deniz seviyesinin 200-300 metre üstündeki tepelik alanlar eğimlidir; ancak onların çoğu boş ada ya da çayırdır.

Kıyı alanı (deniz seviyesinden 200 metre yükseklikten daha az) 1,013.5㎢’dir. Tüm alanın %54.9’unu oluşturmaktadır ve çiftlik ya da konaklama alanları olarak kullanılmaktadır. Orta dağlık alanlar (deniz seviyesinden 200-500 metre yükseklikte) 496.98㎢’dir. Bunlar, tüm alanın %26.9’unu oluşturmaktadır ve daha çok çayır ya da boş alanlardır. Deniz seviyesinden 500-1000 metre yükseklikte yer alan yüksek dağlık alanlar, 253.34㎢’dir. Bu alanlar, bir milli park gibi tanımlanarak korunan tüm ada alanın %4.5’ini oluşturmaktadır.

Jeju şehrinin alanı, 977.98 ㎢; Seogwipo şehrinin alanı ise 870.87㎢’dir. Jeju ve Seogwipo şehirlerinin alanı, onların toplam nüfuslarına göre yüksektir. Bunun nedeni, her iki şehrin de çiftlik, çayır, boş alan ve dağlardan oluşmasıdır.

Kaynak

Cevapla
#6
<English>

Geography


Location

Jeju Special Self-Governing Province is an isolated island south-west of the mainland of South Korea. It is located 154km from Mokpo, 304km from Busan, and 255.1km from Tsushima of Japan. To the east it is facing Tsushima and Nagasaki prefecture of Japan with the south sea and East China Sea in between. To the west, Jeju faces Shanghai, China with the East China Sea in between. To the south with the South China sea and to the north is the mainland of South Korea with the South Sea in between.
Jeju Special Self-Governing Province’s location is southwest of South Korea. Being placed in the center of Northeast Asia such as the mainland of South Korea, China and Japan has given it a very important geopolitical location in the past. In 1275 (Empire of Goryeo), the Tamna general headquarters of Won was established here. For more than one century it was the headquarters of the conquering Japanese. In the last Pacific war, many military facilities were established here. During the Korean War, the first army training camp was set up here. This is the historical evidence of Jeju Special Self-Governing Province’s importance in location.

Location in Water

Jeju is situated from 126˚08´43"E-126˚58´20" in longitude. The center meridian is 126˚33´. It is about 54´ west of the mainland’s center meridian, 127˚27´30". Mokpo, Gunsan, Incheon, Manpo etc are located on the same center meridian as Jeju Special Self-Governing Province. Excluding subsidiary islands, it ranges from 33˚11´27"N-33˚33´50"N in latitude. Its center latitude line is 33˚22´29"N.

Location in Relations

Before modern times, Jeju was mainly used as a penal settlement. Jeju Special Self-Governing Province’s important location hasn’t been greatly used. Even though Korea was very important in geopolitics, its importance was ignored. This is related to Koreas being deeply absorbed into the Chinese culture band, which slowed Korea’s modernization. The perception of an "undeveloped island" was widespread especially before transportation was developed. However, Jeju has developed rapidly since the 1960’s and still rapidly developing.

Area

Jeju Special Self-Governing Province’s total area is 1,848.85㎢. It is the smallest province of Korea. 1/10 of North Gyeongsang Province (the largest province of Korea) and 1/4 of North Chungcheong Province (the second smallest province of Korea). The land is generally flat and oval-shaped. Mt. Halla, in the center of the island, provides contour lines which form concentric circles, letting the cultivated lands spread on the sea coast. Hilly areas of 200-300m above sea level are gently sloped but most of them are idle land or meadows.

The sea coast area (less than 200m above sea level) is 1,013.5㎢ It occupies 54.9% of the whole area and is mainly used for farm land or residential areas. The mid mountainous area (200-500m above sea level) is 496.98㎢. It occupies 26.9% of the whole area and is mainly meadow or idle land. The low mountainous area of 500-1000m above sea level is 253.34㎢. It occupies 13.7% of the whole area and is mainly woods, mushroom farms and tourist sites. An alpine region of 1000m above sea level is 81.77㎢. It occupies 4.5% of the whole Island area which is being protected by the designation as a national park.

The area of Jeju City is 977.98㎢ and that of Seogwipo City is 870.87㎢. The areas of Jeju City and Seogwipo City are high in relation to their populations. This is because each city includes farmland, meadow, idle land and even the top of the mountain.

Source

Cevapla
#7
Hava

Sıcaklık


Her tarafı denizlerle çevrili olan Jeju, subtropikal bölgede volkanik bir ada olarak kategorize edilmiştir. Jeju’da okyanusal iklim sıcaklığı görülmektedir; çünkü Kuroshio ve Tshushima akımları, adayı doğrudan etkilemektedir.

En düşük sıcaklık Halla Dağı’nın tepelerinde; en yüksek sıcaklık ise Seogwipo şehrinde görülürken yıllık ortalama sıcaklık 11.7℃’a ulaşmaktadır. Jeju’nun yıllık ortalama sıcaklığı göreceli olarak düşüktür. Bunun nedeni, karasal iklimin etkisi olan kış mevsiminin soğuk olması ve serin okyanusal akıntıların olması nedeniyle yaz mevsiminin çok fazla sıcak olmamasıdır. Aylık ortalama sıcaklık ise 0℃’ın altındadır. Aylık en düşük sıcaklık sıfır derece olduğu bir zaman periyodu olarak kış mevsimi ölçülürse iklimsel bir açıdan adada kış mevsimi yoktur. 0℃’ın altındaki sıcaklık periyodu, adanın orta ve kuzey alanlarında 100 günün üzerindedir ve güney alanlarda bu, 50-100 arasındadır.

Yağış Miktarı

Jeju’da son 30 yıldır yıllık yağış, tüm ada için 2.044 mm, kıyı alanları için 1.560 mm olarak kaydedilmiştir. Jeju’da yıllık ortalama yağış miktarı, aynı enlem üzerinde yer alan diğer alanlara kıyasla görece olarak yüksektir. Bunun nedeni, kıyı alanlarından hareket eden yüksek nemin hava kütlesinin etkisini engelleme görevi gören adanın ortasındaki Halla Dağı’dır. Yağış miktarı, Halla Dağı’nın güneydoğu alanlarında en yüksektir. Ayrıca yüksek eğimde ve dağın sırtında 1780 mm ve 2766 mm’ye ulaşmaktadır. Seoul’deki %60 ve Daegu’daki %51 ile karşılaştırıldığında yıllık yağışın %43’ü, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında yer almaktadır. Jeju’daki düzgün yağışlar, ilkbahar ve sonbaharda yüksek yağış miktarına ulaşmaktadır.

Rüzgar


Jeju; taş, rüzgar ve kadın olmak üzere “3 varlığın adası” olarak adlandırılmaktadır. Rüzgar, sıcaklık ve yağış gibi iklimi etkileyen üç önemli faktörden biridir ve önemli bir rol oynamaktadır.

Adanın kıyılarının karşısındaki ortalama rüzgar hızı, 3.5 m/s’e ulaşmaktadır. Adanın batısı, 4.1 m/s’ye ulaşan kuvvetli rüzgarların olduğu alan olarak sınıflandırılmıştır. Genel olarak kuvvetli rüzgar alanları, adanın kuzeydoğusundaki kıyı alanlarında konumlanmıştır. Rüzgarların neden olduğu etkin sıcaklıklar, yazın 1.3℃ ve kışın 2.6℃’lık serinletici etkiye sahiptir. Jeju, Ulreung Adası’ndan sonra yılda 117 gün ile en yüksek ikinci yağış oranına sahiptir. Yıllık ortalama rüzgar hızı, Seoul’deki 2.5 metre ve Junggangjin’deki 1.3 metre ile karşılaştırıldığında Jeju’da 4.7 metredir.

Kaynak

Cevapla
#8
<English>

Weather

Temperature

Jeju surrounded by sea on all sides, is categorized as a volcanic island in subtropical zone. Jeju displays a temperate oceanic climate because the Kuroshio Current and the Tshushima current have a direct effect on the island.

The annual average temperature reaches 11.7℃, with Seogwipo boasting the highest and the peak of mount Halla the lowest. The annual average temperature of Jeju is relatively low, compared with those of other places at the same latitude of the earth. This is due to the cold winter seasons, which is influence of continental climate, and also by summers that do not become too hot due to the cool oceanic currents. The annual temperatures of Jeju City and Seogwipo City for the last 30 years are reported to be 15.2 ℃ and 15.9℃ respectively. Winters in Jeju are rather short and warm, compared with those of the mainland. One cannot experience a monthly average temperature of Jeju slipping down below 0℃. From a climatological perspective, there is no winter on the island, if winter is measured as a time period when the lowest monthly temperature is below 0℃. The time period of temperatures below 0℃ is over 100 days at the middle and northern areas of the mainland and about 50-100 at the southern areas and only 17 at Jeju.

Rainfall

The annual precipitation of Jeju for the last 30 years is reported to be 2,044mm for the island as a whole, and 1,560mm for the coastal areas.

The annual precipitation of Jeju for the last 30 years is reported to be 2,044mm for the island as a whole, and 1,560mm for the coastal areas. The annual average amount of rainfall on Jeju is relatively high, compared with those of other places on the same latitude of the earth. The reason is that Hall Mountain, at the center of the island, serves to block the effect of air masses of high humidity that move from the coastal areas. The amount of rainfall is the highest at the southeast areas of mount Halla. In addition, the precipitation on mid-slopes and ridges of the mountain reaches 1,780mm and 2,766mm respectively. About 43% of the annual rainfall is reported in June, July, August in Jeju compared with 60% for Seoul and 51% for Daegu. The evenly distributed rainfall in Jeju is attributed to high amount of precipitation in the spring and fall.

Wind

Jeju is called "The Island of 3 abundance," which are stones, winds, and women. Wind is one of the three major factors affecting climate that includes temperature and rainfall, and plays a decisive role in the shaping of it.

The average wind velocity across coastal areas of the island reaches 3.5m/s. Western areas of the island, centering on Moseulpo, are categorized as areas with strong winds, reaching 4.1m/s. Generally, areas with strong winds are densely located in the northeast coastal areas of the lsland, which are heavily affected by the winter seasonal winds, whereas areas with mild winds lie in the southeast coastal areas. Effective temperature, triggered by wind, would have a cooling effect to the nominal temperature by 1.3℃ in summer and 2.6℃ in winter. Jeju has the second most frequent rainstorms, over 10m per second with 117 days a year, following Ulreung Island, which records 179 days. Annual average wind velocity is 4.7 meters per second on Jeju, compared with 2.5meters in Seoul and 1.3 meters in Junggangjin.

Source

Cevapla
#9
Ana Semboller

Ağaç (Defne Ağacı)

Defne ağacı, Jeju halkının karakterini, mizacını ve inanışını simgelemektedir. Boş arazide ya da kayalıklardaki çatlaklarda yetişen defne ağacı, tüm olumsuz şartların üstesinden gelerek yiğitçe yaşayan Jeju halkının titizliliğini, tutumluluğunu ve dayanıklılığını simgelemektedir. Defne ağacı, tazeliğini asla kaybetmez. İlkbaharda yeni yapraklara sahip olurken kırmızı çiçekler, Jeju halkının sonsuz bir refah için umutlarını, tutkularını ve eğilimlerini göstermektedir.

Çiçek (Kore Zakkumu)

Kore zakkumu, Jeju’nun sembolik çiçeğidir. Övünç kaynağı kırmızı çiçekleri ile birlikte boş arazide ya da kayalıklarda yetişmektedir. Bu çiçek, Jeju halkının büyük amacını ve tutarlı iradesini tasvir etmektedir.

Kuş (Beyaz Renkli Ağaçkakan)


Beyaz ağaçkakan, özellikle ormanlardaki geniş yapraklı ağaçlarda yaşamaktadır. Bu kuş, Kore’de bulunmaktadır ve Japonya, Çin, Sibirya ve Avrupa’ya dağılmaktadır. Beyaz ağaçkakan özellikle Jeju’da görülmektedir ; küçük ve koyudur. Baş ve sırtı, diğer beş renkli büyük ağaçkakan türleri ile aynıdır; ama beli diğerlerine göre daha kalın beyaza sahiptir.

Renk (Mavi)

Jeju’nun her bir parçası mavidir. Mavi renk, mavi deniz, mavi dağ ve mavi gökyüzü ile uyum içinde yaşayan Jeju halkını göstererek ölümsüzlüğü, refahı, ilericiliği ve sonsuz gelişimi simgelemektedir.

Kaynak
[Resim: 51455b7f-6582-45e5-8bbf-4f10187ed4b3.jpg]
Cevapla
#10
<English>

Main Symbols

Tree (Camphor Tree)

Comphor tree symbolizes the Jeju People's characteristics, dispositions and beliefs. Camphor tree, well growing even in waste land or in a crack of a rock, is symbolic of diligence, thriftness and endurance of the Jeju people living stoutly while overcoming all adverse conditions. It is an evergreen that never loses its freshness. When it has new leaves in the spring, their colorfulness, like red flowers, displays the Jeju people's hopes, passion and inclination for an infinite prosperity.

Flower (Korean Rosebay)


Korean rosebay is the symbolic flower of Jeju. It grows well even in waste land or in a crack of a rock, boasting its scarlet flowers. It portrays the Jeju people's burning intention and cohesive will.

Bird (white-backed woodpecker)

The white-backed woodpecker mainly inhabits broadleaf trees in the forest. It is a common resident bird found across Korea and is widely distributed in Japan, China, Siberia, and Europe. The white-backed woodpecker is the species mainly distributed in Jeju, and it is small and dark. Its head and back are almost the same as other large five-colored woodpecker species, but its low back and waist have the thicker white color than others.

Color (Blue)


Every part of Jeju is blue. The blue color symbolizes immortality, prosperity, progressiveness and infinite development, exhibiting the mind of Jeju people living in harmony with the blue sea, blue mountains and the blue sky.

Source
[Resim: 51455b7f-6582-45e5-8bbf-4f10187ed4b3.jpg]
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise