yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4.5/5 - 8 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I'm Sorry, I Love You/ 미안하다, 사랑한다 (2004)
Biz ailecek geçen sene kurban bayraminda izlemistik, 2 günde bitirdik. Ama aglamaktan gözlerimiz balon oldu, annem bunlarin dizilerinin hepsi böyleyse hayatta izlemem bir daha baska dizilerini dedi. Ilk Misa'yla tanistik alt yazili izlemeye çünkü. Kötü bir baslangiç oldu, kötü degil de aglak desek daha iyi olur. Aglamayi sevenlere tavsiye ederim ama sevmiyorsaniz izlemeyin derim. Ama bu dizide agladigimdan çok Japon dizisi olan One Litre Of Tears olmustu. Onda artik disari çikamamistim gözlerimin sisliginden, onu gerçekten tavsiye ederim, çok mükemmel... Smile
Ah, ah... Yine acim depresti! Yine Cha Moo-Hyuk'u hatirladim ya... Aglaelsalla

İmzadaki gif 300kb'dan fazla olduğu için silinmiştir.
Izlemeye basladim fakat yalniz izlemedigim için 4. bölüme gelmeme ragmen 2 defadan fazla aglamadim. Çok sevdim... Bayildim Misa'ya...
Özellikle avatarimdaki sahne ve Moo Hyuk'un Eun Chae'yi elinden tutup o pis yerden çikardigi sahneye bayiliyorum... Opucuk
I’m Sorry I Love You / Mi Ahn Hada Sarang Ha Da"

"Don't be sad for me. It's the person who is dying that you should feel sorry for. The people who are alive and remaining always finds a way to live their lives."

"Mother. In my next life, i have to be your son again. Then, i will definitely be a good, loving son. I love you, mother. I love you, mother. I love you, mother. There was never a time when i didn't love you. Mother, thank you for giving birth to me."
-Cha Moo Hyuk (So Ji Sub)

"Lord, if you really do exist, i promise you Song Eun Chae, if you let her be beside me for rest of my time, if you let her comfort me for the time i have left, if you don't hurt me again, i'll give up my life right now. My hatred, anger, i'll throw them away, and quietly die! Lord, i make the promise with you."
-Moo Hyuk of I'm Sorry I Love You

"Because i had hope, it wasn't hard at all."
-Moo Hyuk, I'm Sorry, I Love You

"Some people might just enjoy and spit out love like a piece of gum, but for some they would die for love."
-Moo Hyuk, I'm Sorry, I Love You

"Even though i constantly put up with all this, there comes a time where i cant take it anymore. Know that? I too, am a human being who has feelings like you two. You didn't know that, did you? I, too, am human like the two of you!.. I love you."
-Eun Chae to Moo Hyuk

"I wont be with you. I'll never be with you, so go on your own path from now on. We can meet in the next life. Ajuh-shi and i... Aren't meant to be in this life... Let's meet in the next life. Then i won't loose you no matter what."
-Eun Chae to Moo Hyuk

Eun Chai: Ahjusshi... Are you ok?
Moo Hyuk: Eun Chai... Don't go to Africa. My sister and Kalchi... Take care of them. Later... When i'm not here.
Eun Chai: Are you going somewhere? Back to Australia? You said that you didn't have anyone back there. Why don't you just live here with your sister and family?
Moo Hyuk: ... It's cold. Let's go in.
Eun Chai: Ahjusshi... I want to hug you once. Last time, i didn't. Ill hold you now. Is that ok? Are you warm? Now you're not lonely.

"Are you satisfied now? Your trash son is giving up his life to save your precious other son. He is dying for your other son!"
-Moo Hyuk, Mianhada, Saranghanda

"Even when i was living, he was lonely.
So i couldn’t leave him alone like that. Just this once in my life / thinking of myself.
And living for myself, i'll accept any punishment that comes."
-Song Eun Chae
I'm Sorry I Love You // A Love to Kill // Cain and Abel // Daisy FAN

"Even when i was living, he was lonely.
So i couldn’t leave him alone like that. Just this once in my life / thinking of myself.
And living for myself, i'll accept any punishment that comes."
-Song Eun Chae

Bu bölümünde nasil aglamistim, hiç unutmuyorum. 16 bölümünü birden 1 gecede izlemistim, sabah hem uykusuzluktan hem de aglamaktan gözlerimi açamiyordum... Ama 1 gece uykusuz kalmama degdi dogrusu, izledigim en güzel diziydi...
T h e r e ' s n o t o m o r r o w //

Twitter
9. bölüme geldim ve bende resmen bagimlilik yapti...
Misa çok baska yerlere götürüyor insani. Çok sevdim. Izlemeden önce bayagi övmüslerdi ama bu kadarini beklemiyordum, izleyip görmek çok farkli. Smile
Dila bunlar harika replikler, dizideki muhtesem sahneleri tekrar kafamda canlandirmami sagladi. Özellikle su replikler çok duyguluydu, hele ondan önceki sahne daha da bir muhtesemdi ama So Ji'min sesi ne kadar gür orada. Biggrin Gerçi hepsi birbirinden güzel ya bu konusmalarin. Aglama

Eun Chai: Ahjusshi... Are you ok?
Moo Hyuk: Eun Chai... Don't go to Africa. My sister and Kalchi... Take care of them. Later... When I'm not here.
Eun Chai: Are you going somewhere? Back to Australia? You said that you didn't have anyone back there. Why don't you just live here with your sister and family?
Moo Hyuk: ... It's cold. Let's go in.
Eun Chai: Ahjusshi... I want to hug you once. Last time, I didn't. Ill hold you now. Is that ok? Are you warm? Now you're not lonely. Kalp

O kadar Kore dizisi izledim daha bunun kadar muhtesemine rastlamadim. Övdükçe övesim geliyor yani, o derece... Of, off... Sonu güzel bitseydi... Oppam çok aglatti beni, çok...
Trt'de de bu diziyi gösterseler keske, herkes zevkle seyrederdi kesin...
Kim Jeong Hoon Fan
∂υšℓєяiмiη ρяєηši ƒαη
Yoon Eun Hye Fan
Joo Ji Hoon Fan
U Kiss
Kim Bum Fan
DBSK Fan

(01-05-2009, Saat: 18:09)anjelika Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Trt'de de bu diziyi gösterseler keske, herkes zevkle seyrederdi kesin.

Aslinda "Zoraki Prens" yerine bu dizi verilseydi ne güzel olurdu. Artik yazi bekleyecegiz, ben her aklima geldiginde TRT aktifhat'a bir e-posta atiyorum, yayinlansin diye... Aglaelsalla

Angelus, "Kajima" dedigi yer de çok güzeldi. Aglaelsalla"
I'm Sorry I Love You // A Love to Kill // Cain and Abel // Daisy FAN

Ben bu diziyi izlemek istiyorum ama bir türlü bulamiyorum, maalesef. Sad

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

Quick Links

User Links

Advertise